Jak se zbavit strií
Sdílejte s přáteli

Jak se zbavit strií

Vedle celulitidy jsou jedním z  nejčastějších kosmetických problémů, se kterým se potýkají především ženy. Kvůli extrémnímu přepínání svalů a  náročným cvikům ale postihují dnes také muže. Jak s nimi můžeme bojovat?

Strie neboli pajizévky vznikají vlivem extrémního roztažení pokožky, narušením a  popraskáním elastických vláken pod povrchem kůže. Vyskytují se častěji u  žen, ale mohou se objevit i  u  mužů. Samy o  sobě nepředstavují zdravotní riziko, jsou to pouze kosmetické vady. Zdravotní problémy signalizují pouze tehdy, pokud je jejich vzhled způsoben onemocněním endokrinního systému. 

Umístění odhalí původ

Vertikální uspořádání strií se objevuje po těhotenství a  rychlém přibývání na váze. Horizontální často vzniká v  důsledku poruch hormonálních hladin. Jako příčina vzniku se nejčastěji uvádí rychlý nárůst tělesné hmotnosti, rychlý nárůst objemu svalů, rychlý růst, těhotenství a  kojení (stres, hormonální změny, přibírání na váze), hormonální změny v  průběhu dospívání, dědičná predispozice, léky, které patří do skupiny glukokortikoidů (Prednison, Dexametazon) nebo některá onemocnění endokrinního systému.

Jak strie minimalizovat?

Účinnost léčby závisí na tom, jak rychle je léčba zahájena po jejich vzniku. Úplné odstranění strií je možné pouze v  raných fázích jejich vývoje. Strie starší více než rok (bílá zjizvená tkáň, která je již zcela vytvořena) jsou méně citlivé na léčbu. Neexistuje jedna metoda, která způsobí zázračný efekt. Vždy je dobré kombinovat více metod. Odstranit je zcela je téměř nemožné.

Péče na klinice a  v  salonu

Laser

Vzhled strií lze velmi dobře upravit lasery (většinou ablativními, popř. erbiovými). Na strie je také velmi účinný frakční neablační laser. Po provedení 4 až 6 ošetření dochází k  výraznému zlepšení vzhledu strií.
CENA: Od 1 200 Kč

KDE: Brandeis Clinic, Králodvorská 13, Praha 1, www.brandeisclinic.cz

Ošetření LPG

Velmi výrazně působí na tvorbu kolagenu a stimuluje i tvorbu elastinu v kožní tkáni. Strie vzniklé nejčastěji rychlou změnou objemu již po 3 až 6 ošetření viditelně „mizí“, tkáň se zpevní a „splyne“ s okolní tkání. 

CENA: Od 490 Kč za ošetření

KDE: KP Medical Černošice, www.kpmedical.cz
Brandeis Clinic, Praha 1, www.brandeisclinic.cz

Mikrojehličková radiofrekvence

Mikrojehličková radiofrekvence prohřívá pomocí tenkých jehliček podkoží v  postižené oblasti až do hloubky 4 mm, kde aktivuje procesy regenerace kožních buněk. Může výrazně zlepšit vzhled strií. Stáhnou se, zpevní a  vyblednou. 

CENA: Od 4 000 Kč za ošetření / záleží na ošetřované ploše

KDE: Ústav lékařství a  kosmetiky, Vyšehradská 49, Praha 2, www.ulk.cz 

CENA: Od 3 500 Kč za ošetření / záleží na ošetřované ploše

KDE: Klinika Formositas, Národní 981/17, Praha 1, www.formositas.cz 

Mezoterapie

Mezoterapie pomocí Belly – mezoterapeutické přípravky (např. od INNO-TDS) jsou do oblasti strií aplikovány pomocí 9 jehel, které se zapichují vertikálně. Vytváří 150 až 200 000 mikrokanálků během 5 minut. Celý proces je velmi rychlý a metoda je méně bolestivá než u  klasické mezoterapie. 

CENA: Od 1 500 Kč dle spotřeby materiálu
KDE: Milamedi, Ul. Pavla Švandy ze Semčic 3, P5, www.milamedi.cz

Variantou je i  aplikace biorevitalizačních látek Jalupro přímo do jizev strií. Umožňuje ozdravení a  výrazné zlepšení struktury kůže. 

CENA: Od 1 500 Kč dle spotřeby materiálu

KDE: MEDIESTETIK, s. r. o., Senovážné nám. 23, Praha 1, www.mediest.cz 

Vakuová mikrodermabraze

Je vhodná v  době, kdy prasklinky existují už delší čas (strie mají stříbrošedou barvu). Přístroj pomůže zjemnit reliéf kůže, oživit a regenerovat povrch pokožky. Doporučuje se alespoň 6 ošetření.

CENA: Od 2 000 Kč za ošetření

KDE: Klinika Laser Esthetic, Washingtonova 17, Praha 1, www.laseresthetic.cz

Péče doma

V rámci domácí péče lze docílit výraznějšího efektu pouze u  čerstvých růžových či nafialovělých strií, a to přípravky aplikovanými lehkou tlakovou masáží. Účinné jsou zejména krémy a gely s tretinoinem – látka ze skupiny retinoidů, strukturou podobná vitaminům A, která stimuluje dělení buněk v epidermis a zvyšuje množství glykosaminoglykanů (molekul odpovědnýCH za zachování vlhkosti v kůži). 

NÁŠ TIP:

  1. Gisèle Delorme, Gel Hydra-Minceur, zpevňující tělový gel, 1 640 Kč / 150 ml, www.sensualsro.cz 
  2. Bepanthen, Krém proti striím, od 350 Kč / 150 ml, volně prodejný v lékárnách 
  3. StriVectin, Intensive Concentrate for Stretch Marks & Wrinkles, Intenzivní koncentrát na strie a vrásky, 3 990 Kč / 150 ml, v parfumeriích Sephora
  4. Payot, Bust Performance, remodelační a zpevňující péče pro poprsí, 1 200 Kč, 50 ml, v salonech, www.payot.com
  5. EFFFI, Shape Exclusive, 790 Kč / 100 ml, www.efffi.cz
  6. Rilastil, ampule proti striím, 1 065 Kč / 10 x 5 ml, www.lakosmetika.cz
  7. Babor, Body Cellular – Ultimate Forming Body Cream, 1 982 Kč / 200 ml, ve vybraných salonech, www.babor-cz.eu