Krémy s hormony – jsou bezpečné?
Sdílejte s přáteli

Krémy s hormony – jsou bezpečné?

V důsledku zpomalení hormonální aktivity, např. během klimakteria, dochází často k vysušování pleti, ztrátě její hutnosti a změnám struktury způsobené narušením podpůrné tkáně. Existuje však pečující kosmetika, která využívá působení syntetických, bioidentických a rostlinných hormonů. Je bezpečná? A jak ji užívat?

Hormony můžeme rozdělit do dvou hlavních skupin: přírodní a syntetické. Neliší se jen původem, ale i možnými nežádoucími účinky a také celkovou účinností.

Syntetické hormony

Jde o uměle vytvořené hormony, nejčastěji estrogeny, progesterony či kortikoidy, často užívané jako antikoncepce, hormonální substituce v klimaktériu, u štítné žlázy apod., které pomáhají vyrovnat hladinu hormonů v těle. Studie u nich prokázaly řadu vedlejších účinků, ve formě krémů ale nejsou v takové koncentraci škodlivé.
DHEA je androgenní hormon produkovaný organismem, kde je dále přetvářen na další hormony jako testosteron, estrogen, progesteron či kortizol. S věkem jeho hodnoty v organismu klesají, a jsou někdy proto doplňovány např. formou doplňků stravy nebo právě pomocí krémů. Jako doplněk stravy nejsou v ČR schváleny. Ve formě krémů je seženete.
TIP: Ericson Laboratoire, Supreme DHE.Age Rich Cream, 50 ml, 3 984 Kč, www.ericson-laboratoire.cz

EuroVital, DHEA KRÉM, 57 g, 549 Kč, www.superberry.cz

Přírodní hormony

Jde o hormony z přírodních zdrojů, nejčastěji rostlinného původu. Výhodou přírodních produktů bývá absence vedlejších účinků, které se při použití preparátů syntetických mohou někdy vyskytnout.

 Rostlinné hormony (fytohormony)

 

Jde o látky, které se získávají z rostlin. Některé druhy, známé jako fytoestrogeny, se mohou vázat na estrogenové receptory v lidském těle. Jsou podobné našim hormonům, mají podobné účinky, působí však na jinou skladbu receptorů než estrogeny syntetické a to je od nich odlišuje. Jejich účinnost je o něco slabší, ve většině případů ale dostačující.

TIP: Ericson Laboratoire, Feminity Nutri-Hormone Cream, 50 ml, 1 946 Kč, www.ericson-laboratoire.cz
Babor, Biogenní krém Skinovage PX Advanced Biogen Selection Cream, 50 ml, 1 924 Kč, www.cz.babor.com  

Diochi, Estrozin krém, 50 ml, 410 Kč, www.diochi.cz

Bioidentické hormony 

Svojí strukturou naprosto odpovídají hormonům tělu vlastním. Jsou vyrobeny z fytohormonů, ale musí být upravovány v laboratoři tak, aby byly účinnější. Krémy s bioidentickými hormony si nelze koupit jen tak, dělají se každému klientovi přímo na míru. Jsou bez EDTA a bez parabenů s obsahem 0,3 % estriolu, což je bezpečná a zároveň i účinná dávka, která pomůže za 2 až 4 měsíce nastartovat a zpevnit pleť.
Cena: od 1 350 Kč za krém na míru

Kde: Aura Medical Clinic, Koněvova 31, Praha 3, www.auraclinic.cz

Názor odborníka:

„Vždy záleží na hormonálním stavu organismu, podle toho lékař procentuálně dávkuje sílu bioidentických hormonů. Některé ženě stačí 25 mg denně, některá má 100 až 150 mg, je to hodně individuální. Než dostane krém, musí u nás podstoupit vstupní konzultaci BHRT (bioidentická hormonálně regenerační terapie) a sérii vyšetření. Dělám tuto terapii velmi komplexně a jsem na to opatrná. Přestože jde o přírodní hormony, ne každé ženě bych krém doporučila. Pokud se v organismu něco děje, hormonální hladina není v pořádku a ona si bude ještě aplikovat hormonální krém na obličej, působení bude silné a uškodí jí to. Raději v takovém případě doporučuji naše séra Revitastem,“ vysvětluje Mgr. Barbora Kniezková, konzultantka a terapeutka bioidentické hormonální terapie Aura Medical Clinic.
 

Z estetického hlediska krémy:

  • stimulují tvorbu kolagenu, elastinu a vyhlazují vrásky
  • zlepšují kvalitu kůže
  • zvyšují odolnost pleti
  • chrání před poškozením volnými radikály
  • posilují tkáně
  • snižují citlivost kůže
  • zlepšují pigmentaci kůže
  • udržují vodu v pleti

Aby byly krémy účinné, je potřeba nejprve řešit tělo jako celek. Zaměřte se hlavně na hospodaření metabolismu s vodou a také na hormonální dysbalanci.

Jak krémy užívat: Naprostým základem je střídmost. Je potřeba si uvědomit, že vše, co si denně aplikujete na tělo, se ve vašem těle následně kumuluje. Užívání krému s hormony pod nánosem make-upů, parfémů či tělových mlék je pro tělo obrovskou zátěží.  

Pozor na komerční parfémovanou kosmetiku

„Kosmetika dnes obsahuje velmi mnoho chemických a syntetických přísad, jako jsou parabeny, ftaláty či látky v parfémech, které působí jako tzv. endokrinní disruptory. Narušují činnost hormonů a ovlivňují celý náš hormonální systém. Tím, že si ženy denně vtírají do kůže velké množství produktů, dochází prakticky ke stejnému účinku, jako kdyby tyto látky polykaly. Dostalo se mi do rukou mnoho studií, které jsou alarmující, a důrazně proto varuji: Pečlivě sledujte etikety se složením, a pokud je to možné, dávejte přednost přírodní kosmetice.“ Mgr. Barbora Kniezková, konzultantka a terapeutka bioidentické hormonální terapie Aura Medical Clinic