Tmavé kruhy pod očima
Sdílejte s přáteli

Tmavé kruhy pod očima

Oči jsou často označovány jako "zrcadlo duše". Každý z nás chce, aby byly krásné a zdravé. Tomu ale často brání tmavé kruhy, které se pod nimi z různých důvodů objevují. Některé ženy to řeší celým arzenálem prášků. My vám ale ukážeme, že to jde i jinak.

Proč se objevují?

Kruhy pod očima se vytvoří v případě, že je průtok krve a lymfy v těchto oblastech něčím omezen. Jelikož zde krev proudí pomalu, dochází také k tomu, že jsou cévy a cévky mnohem znatelnější než za normálních okolností. Kůže kolem očí je velmi tenká, citlivá a jemná. V důsledku časté gestikulace a mimické činnosti je neustále v pohybu, a je náchylná k otokům. Nachází se zde mnoho podkožních cév, které jsou v důsledku malé tloušťky kůže průsvitné a hromaděním krve v nich s nedostatečným kyslíkem. V důsledku toho se pod očima se jeví jako tmavé kruhy. Tento účinek se zvyšuje skutečnost, že oči jsou umístěny v orbitálních dutinách a projevem těchto stínů je zesílen.

 

Příčiny

 • Nedostatek spánku
 • Hektické životní tempo, častý stres
 • Zadržování tekutiny v těle
 • Špatná životospráva
 • Působení cigaretového kouře
 • Působení UV záření
 • Chudokrevnost
 • Alergie a ekzémy
 • Hormonální změny v těle
 • Věk
 • Genetické dispozice

Prevence

 • Spát alespoň 7 hodin denně.
 • Omezit kouření a alkohol.
 • Omezit konzumaci smažených, uzených, pikantních nebo slaných potravin.
 • Procházky na čerstvém vzduchu.
 • V letních měsících nosit sluneční brýle.
 • Používání kvalitní kosmetiky.

 

1

Problém: Propadlé partie pod očima

Řešení: Dermální výplně

Pokud je pod očima viditelná trvalá prohlubeň, lze ji zmírnit aplikací některého z výplňových materiálů. Nejčastěji se používají ty s obsahem kyseliny hyaluronové. Aplikují se buď injekčně, nebo kanylou přímo do místa prohlubně. Výsledek je viditelný ihned. Efekt přetrvává půl roku až rok.

Cena: Od 5 000 Kč dle materiálu

Kde: Každá větší dermatologická klinika

 

Řešení: lipotransfer (přenos vlastního tuku)

K odstranění tmavé kruhy aplikován transplantací podkožního tuku v periorbitální oblasti. Dárce je tuková tkáň z stehen. To bylo transplantováno do zóny kolem očí, aby se zaplnily prohlubně. Ale výsledek operace vyžaduje opakované, jako po nějaké době tmavé kruhy objeví znovu.

 

Cena: 11 400 Kč dle materiálu

Kde: Perfect Clinic, www.perfectclinic.cz 


2

Problém: Příliš tenká kůže a prosvítající cévky

Řešení: Dermální výplně či kmenové buňky

Cévky pod očima lze řešit také pomocí dermálních výplní či pomocí aplikace kmenových buněk. Ty se získávají z odebrané tukové tkáně (např. při liposukci). Tato tuková tkáň musí projít složitým separačním procesem, kdy dochází k přeměně kme- nových buněk na kožní buňky. Pomocí nich se pleť posílí. Díky obsaženým růstovým faktorům se posiluje i pružnost kůže a je vyvolána syntéza kolagenu, elastinu a kys. hyaluronové.

Cena: 16 500 Kč / kmenové buňky celý obličej
Kde: Medik Haus, www.medikhaus.cz

Řešení: Laser

Žilky a pigment pod očima lze redukovat také pomocí laserů. Nejčastěji jde o rejuvenační/omlazující lasery. Pomoci mohou i intenzivní pulzní světla nebo radiofrekvence.


Cena: Od 7 000 Kč dle laserového ošetření
Kde: Každá větší dermatologická klinika

3

Problém: Váčky pod očima

Řešení: Blefaroplastika

V případě dolních víček se odstraní tukové prolapsy, které mají váčky na svědomí, protože tlačí na ochabující kruhový oční sval a uvolněnou kůži. Plastický chirurg vyjme tukové váčky a odstraní přebytečnou kůži. Jizvy se nemusíte bát, je schovaná v dolní linii řas.

Cena: Od 8 000 Kč
Kde: Každá klinika plastické chirurgie

4

Problém: tmavé kruhy od narození

Někteří lidé mají tmavé kruhy pod očima od narození. Jsou způsobené dědičnými faktory. Tyto stíny vznikají v důsledku nadměrné blízkosti krevních cév pod kůži dolních víček.

Řešení:

Dosáhnout jejich odstranění je kosmetickými produkty prakticky nemožné. Lze je však zmírnit pomocí některých salonních ošetření, jako je akupresura, lymfatická drenáž, mezoterapie, ošetření laserem apod.

 

Věděli jste?

Toxiny, které se hromadí v krvi a tkáních těla, mohou být příčinou tmavých kruhů. Pravidelně proto doplňujte chybějící vitaminy, zejména vitamin K (jeho nedostatek vede k poruchám krevní srážlivosti), minerály a stopové prvky (železo). Hlídejte si životosprávu.

 

Správná kosmetická péče

Kůže kolem očí je velmi jemná, tenká a citlivá. Rychle reaguje na různé podněty (horká voda, aplikace krému apod.). Rozhodně se tedy vyplatí pečovat o ni jen přípravky určenými pro tuto oblast. Obsažené látky v produktech se snažte přizpůsobit nejen svému věku, ale také problému, který vás trápí. Kyselina hyaluronová např. pomůže s hydratací, peptidy pokožku zpevní, kofein ji pomůže vypnout, vitaminy A a C ji vyživí. Výrobky obvykle obsahují látky, které jsou schopny zlepšit krevní oběh a lymfatickou drenáž. Patří mezi ně: výtažky z řasy, kopřiva, kaštanu koňského, Gotu Kola, listnatce, řeznický smeták, měsíčku, léčivé pijavice, vitaminy K a A. Pozor! Produkty nikdy netřete, jen je jemně vklepávejte. Nejste-li si jisti, jak o tuto oblast správně pečovat, vyhledejte kosmetičku, případně dermatologa.

Trpíte-li nadměrnou tvorbou melaninu (kožního barviva), používejte krémy s obsahem vitaminu C, retinolu či hydrochinonu. Mají zesvětlující účinek.

Tmavé kruhy jako příznak nemoci

Tmavé kruhy mohou být příznakem některého z onemocnění vnitřních orgánů, např. ledvin, jater, žlučníku, endokrinního či vaskulárního systému. V takovém případě jsou často doprovázeny otoky, mohou mít žlutavý či namodralý nádech, pacient cítí hořkou chuť v ústech, nepohodlí a bolest. Mezi doprovodné symptomy pak patří průjmu či zácpy, nevolnost, zvracení, žízeň, časté změny nálady, apod. U dětí se tmavé kruhy objevují nejčastěji v souvislosti s infekčními chorobami a hlístů. Pokud se ukáže, že tmavé kruhy jsou projevem nemoci, je třeba se obrátit na odborníka: nefrolog hepatolog, specialista na infekční nemoci, gastroenterolog, zubař, endokrinolog, kardiolog, hematolog apod.

Názory odborníků

Co se vám nejvíce osvědčilo na kruhy pod očima?

MUDr. Miroslava Pelechová, primářka Ústavu lékařství a kosmetiky

„Nikdy nevytrhuji jen výkon "kruhy pod očima" z kontextu obličeje. Vždy se snažím individuálně posoudit volumizaci celého obličeje. Tak zpravidla kanylou jemně modeluji propady lící i spánků. To velmi ovlivní i podobu propadů pod očima. Nejčastěji používám kanylou aplikovanou výplň Juvedérm Volbela. V současné době běží studie nového materiálu, který vypadá velmi nadějně. Bude představen na kongresu v Monaku.“

 

MUDr. Monika Kavková, Lékařka Be Elite Clinic

„Pokud jsou pod očima propady, pak aplikuji kyselinu hyaluronovou nebo nanofatgrafting. Pokud chci zpevnit jemnou kůži pod dolními víčky, tak využívám mezonitě. Pod oči se dá aplikovat i botulotoxin. Všechno velmi ráda završuji plazmou, někdy i kombinovanou s kyselinou hyaluronovou. Účinné rovněž bývá ošetření radiofrekvencí nebo karboxyterapie. No, a samozřejmě je třeba chránit oči před sluncem.“