Mediterane dieta - pro jižanské typy
Sdílejte s přáteli

Mediterane dieta

Změňte svůj život a buďte zdraví do měsíce 10 kilo dole

Dieta založená na jídelníčku obyvatel pobřeží středozemního moře. Kromě ryb, velkého množství zeleniny a ovoce, široké škály salátů a občasně kvalitního červeného masa, si můžete dopřát i špagety, lasagne či pizzu.

A přesto zhubnete pár přebytečných kil a ještě si i prodloužíte život.

JAK FUNGUJE:

Jde o nejlepší model zdravého stravování. Vychází z toho, co jedí lidé ve středomoří, tedy v portugalsku, španělsku, francii, itálii a řecku. Její důležitost dokládá to, že byla 16. listopadu 2010 prohlášena za součást nehmotného kulturního dědictví unesco.

DÉLKA:

měsíc a déle

PŘíJEM:

Vyznačuje se dostatkem rostlin- ných produktů, zejména ovoce
a zeleniny, ale také luštěnin, rýže, chleba a dalších obilných produktů, jejichž základem je pšenice. Dále
se doporučuje konzumovat ryby
a mořské plody, drůbež - ovšem jen malé množství, mléčné výrobky (sýry, jogurty,...) a vejce. Občas je povolené i červené maso, ale jen v té nejlepší kvalitě.

Typickým nápojem je víno, které se v malých dávkách doporučuje pít každý den. Základním zdrojem tuků je extra panenský olivový olej, jehož použití je ve středomořské kuchyni obrovské. Je dokázáno, že je to právě olivový olej, který je tím správným klíčem k úspěchu. snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čímž chrání naše srdce nejen před kardiovaskulárními onemocněními. K dietě patří i pravidelná fyzická aktivita. ať už je to plavá- ní, běhání nebo třeba jen dlouhá svižná procházka. zdravá strava a dostatek pohybu jdou už odpra- dávna ruku v ruce.

KALORIÍ: cca 1 600 kcal

ÚBYTEK NA VÁZE: 2-5 kg / měsíc, dle počáteční váhy a postavy

SHRNUTÍ DIETY

+

  • Organismus je díky tomuto stylu stravování kompletně zásobován důležitými vitálními látkami, takže nehrozí žádné nedostatky.
  • Chutná výborně a je zdraví velmi prospěšná.

  • Rychlý úbytek váhy nečekejte, spíše stabilizaci stávajících kil, pokud dodržíte optimální přísun kalorií.
  • Počítejte s tím, že s kvalitou a šíří sortimentu nabízeného čerstvého ovoce a zeleniny to bude v česku těžší než ve slunném středomoří. Avšak ne nemožné.