• Úvod
  • Blogy
  • Fenomén "swatchování" očních stínů - beautyblogerky.cz
Fenomén "swatchování" očních stínů
Sdílejte s přáteli
Teto článek vznikl naprosto spontánně, na základě mnoha nesmyslů a zavádějící informací, které se různě po internetu a Instagramu na denním pořádku objevují. Článek je vyloženě můj názorový a můžete ho brát jako návod a pomoc na co se zaměřit, pokud stíny vybíráte a následně kupujete na základě swatchů na internetu.

V první řadě je dobré si uvědomit, že swatch jako takový, slouží v první řadě pro pomoc s výběrem odstínů a prioritně neznázorňuje vlastnosti daného stínu. Samozřejmě na něm lze poukázat například na pigmentaci, ale právě ta bývá v mnoha případech naprosto zavádějící. Vzhledem k tomu, že se vám na svých fotkách snažím ukázat barvy stínů, a potřebuji tedy, aby byly dobře viditelné, na stíny celkem tlačím a nanáším je v silné vrstvě. Případně pod ně dávám ještě bázi. A to třeba i proto, že foťák barvám výrazně ubírá a stíny někdy na fotce ani nejsou vidět, nebo se neblíží realitě na oku. Což se týká převážně těch světlých matných tělových, které mají pigmentaci třeba i dobrou, ale na fotce splývají s pletí. (Což je na víčku také jejich úkol.) Není to tedy vada pigmentace, právě naopak.

 

Oční stíny jsou vyráběny převážně k aplikaci štětci, pokud není vyloženě uvedeno jinak. Nanášení swatche na ruku prstem tedy nemusí být nutně reálnou ukázkou pigmentace stínu. Velmi často mi při nanášení stínů na ruku přijde pigmentace slabá, ale při nanášení štětcem na oko je naprosto perfektní. 

 

Je také dobré vědět, že pigmentace není jediný aspekt stínu, který je třeba hodnotit. Proto vždy k fotkám přidávám slovní popis, kde napíšu o kladných a záporných vlastnostech stínu.
Velmi často mi přijde, že si někdo mastnou rukou sáhne do stínu, jednou si s ním přejede ruku a oznámí, že stín je špatný, protože je málo pigmentovaný. Což samozřejmě běžný uživatel (nebo začátečník) v podstatě nemá šanci poznat. Šanci to poznat má člověk ve chvíli, kdy má konkrétní stín doma a ví, že má pigmentaci dobrou. Čím více stínů jsem nahromadila :D, tím častěji se s tímto fenoménem setkávám. A myslím si, že je to špatně. Protože na základě mnoha recenzí bych si nekoupila stíny, které dnes mám doma a jsem s nimi spokojená.
 

Swatche obecně prohlížím převážně kvůli odstínům a následné informace hledám hlouběji. Pokud recenze obsahuje pouze fotku stínu na ruce a následné hodnocení pigmentace, popřípadě ještě prášivosti, odcházím hledat jinam. Protože u stínů hledám i mnoho jiných vlastností. A to například "ztrácivost". Pokud tento pojem u mě někdy zahlédnete, je tím myšlena ztráta intenzity pigmentace během rozmazávání stínu. Což je mimochodem jeden z hlavních ukazatelů, abych nějaké stíny prohlásila za vážně opravdu dobré. Také si myslím, že je to jeden ze základních rysů kvalitních stínů, nehledě na jejich cenu nebo pigmentaci.

 

Pro jednoznačné porozumění mých úvah jsem vzala několik dražších paletek a vybrala z nich typově podobné stíny. Ty jsem nanesla čistým prstem (používám brush Cleaner, abych si je neumastila) a pak také štětcem na ruku s bází. Protože kdo dnes na víčka bázi nepoužívá? Myslím, že výsledné fotografie jsou víc než vypovídající a průkazné.
Na fotce nahoře můžete vidět swatche světlých matných stínů. Stíny jsou nanášeny prstem a s bází. Bez báze by na mém odstínu pleti nebylo s velkou pravděpodobností nic moc vidět. Za to je ale vidět jedna věc. Pigmentace se zdá být u všech téměř stejná. Všimla jsem si, že světlé matné stíny bývají často kritizovány, protože jsou "málo" pigmentované. Otázkou je, co je opravdu málo pigmentované a co je jenom "přirozený odstín" který má splynout s pletí. Nevím jak vy, ale já si nedokážu "intenzivní/zářivý matný tělový stín" ani představit. ;-) Mohlo by se tedy zdát, že například Bobbi Brown, druhý stín odspodu, je málo pigmentovaný. Já si to nemyslím, pigmentace je dostačující, pouze je to velmi podobný odstín mé pleti. (Nahoře na fotce je jeden vynechaný swatch a jedná se o odstín Bone od Bobbi Brown, který mám ve dvou paletkách a zapomněla jsem na to. :))


Jeden z nejvíc zajímavých "pokusů" bylo zkoušení tmavých matných stínů. Vybrala jsem záměrně velmi oblíbené a spíš dražší paletky. A samotnou mě překvapilo, že tolik vychvalované stíny, třeba UD, se na ruce chovají průměrně. Tím neříkám, že jsou špatné, ale v tom je právě ta pointa dnešního článku.
Na první fotce (nahoře vlevo) jsou stíny nanesené bez báze prstem. Pigmentace je i tak u většiny odstínů slušná. Kdybych na stíny víc tlačila, bylo by to ještě o kousek lepší. Kupodivu mi tímto způsobem přišly nejméně pigmentované stíny UD a TF. Oba Black Out mě vyloženě zarazily a tentokrát není chyba v míře nabrání produktu. Black out v Naked paletce je prostě o poznání méně pigmentovaný než ten, který mám v paletce Gwen. Což chápu, protože mohlo dojít ke změně složení, nebo nějaké inovaci.

 
Ačkoliv se vám na fotkách může pigmentace zdát slabší, je potřeba si uvědomit, že na oku je tato míra více než dostačující. Proto nikdy nehodnotím pigmentaci na ruce. Vyjímkou jsou barevné stíny. Ty většinou bývají špatně vidět i na oku, pokud jejich pigmentace na ruce není dobrá. Ale i perfektní barevná pigmentace může začít pokulhávat, jakmile vezmu do ruky štětec. Nahoře uprostřed jsou totožné stíny nanesené chlupatým štětcem s přírodními štětinami.
Na poslední fotce tmavých matných stínů (fotka nahoře úplně vpravo) jsou nanesené také chlupatějším štětcem na blending, ale za to s umělým chlupem. Překvapilo mě, jak velký rozdíl to je. Osobně na rozmazávání stínů nikdy nepoužívám umělý chlup a tak jsem o míře rozdílu netušila. Opět berte v potaz, že jsem je nanášela na ruku, a na oku se budou stíny chovat trochu jinak! (Po kliknutí se fotky zvětší.)
Kdybych to měla shrnout, Bobbi se swatchuje prstem nejhůř a vypadá, že má nejslabší pigmentaci. Ve skutečnosti jsou to ale jedny z nejlepších stínů. Pěkně se rozmazávají, nedělají fleky a při blendění (na fotky jsem jednou namočila a pak několikrát přejela štětcem po ruce) se jejich barva ztrácí velmi pomalu a rovnoměrně. Hodně podobně jsou na tom stíny UD, které mají na oku pěkné syté barvy a o malinko méně práší. Samozřejmě beru v potaz i jejich výdrž, která je stejná jako u Bobbi. Too Faced stíny jsou také ve výsledku dobré, pigmentace i intenzita na oku jsou nadprůměrné, trochu mi při rozmazávání flekatí, ale drží dobře.


Jen na ukázku jsem pro vás vyfotila ještě stíny, které mají formu slisovaných třpytek (fotka je pod barevnými) a pak nějaké ty barevné. Slisované třpytky jsem nanášela prstem na ruku s bázíBarevné stíny jsou nejprve prstem a pak klasickým placatým přírodním štětcem (all over shader)a spíše jsem je "uplácávala".

Je až s podivem, jak mají všechny značky problém s barevnými stíny. Až na vyjímky bych si představovala pigmentaci rozhodně větší a celkově lepší. Samozřejmě stíny se shimmerem jsou na tom o něco lépe než ty se třpytkami. Každopádně barevný základ je vesměs u všech průměrný a málokterý stín se na oku ukáže stejně jako v paletce.
Jejich reálná pigmentace se ukazuje ve chvíli, kdy je nanáším štětcem. Některé stíny, které na ruce prstem vypadaly bídně, jsou pak správným štětcem pigmentované dostatečně a pěkně. Většina špatně pigmentovaných barev má pak na oku tendenci působit lehce zašedle a jakoby špinavě. Až by člověk neřekl, že jsem fotila paletky z parfumerie. :) Musím na rovinu přiznat, že já extra barevné stíny moc nenosím. Díky tomuto článku jsem přemýšlela nad tím, jestli to právě není tím, že se mi s nimi hůře pracuje. 
Poslední jsou tedy "slisované třpytky". Tento typ stínů je velmi efektní a také se s ním nejhůře pracuje. Nejlépe to jde prsty a jednoznačně a na plné čáře vyhrává Bobbi Brown. Protože žádné jiné nejsou uživatelsky tak přívětivé jako tyhle.
¨

Pevně doufám, že jsou mé myšlenky z fotek názorně vidět a vy pochopíte, kam tím mířím. Vybírat si paletky podle swatchů na fotce na internetu je prostě risk a vy můžete být zklamané, i naopak překvapené. Občas si nad stíny říkám, to bude hrůza a následně zjistím, že na oku se chovají naprosto příkladně a ukázkově. 
Posledním bodem dnešního článku je má "krátká" úvaha na téma prášivosti stínů, protože to samozřejmě ze swatchů nepoznáte a je to velmi časté téma při hodnocení. Prášivost stínů je daná nejen jejich konzistencí, namletím a intenzitou slisování, ale v některých případech i jejich pigmentem a obsahem třpytek. Stíny práší všechny. Ještě jsem se nesetkala se stíny, které by neprášily vůbec. A než by někdo mohl začít vykřikovat, že to není pravda, podívejte se na ně ještě jednou. Každý má hranici co pro něj "ještě nepráší" a "už práší" (a práší jako prase :D) někde jinde. Takže jako hnidopich říkám, že práší všechny. Některé tak málo, že tomu říkáme, že nepráší. Kdyby totiž stíny "neprášily" vůbec, nedostaneme je na oko. Logicky. Pro milovníky UD kteří tvrdí, že Urban Decay prostě nepráší, přikládám fotky stínů po nabírání jemným štětcem s přírodním chlupem za účelem swatchů na fotkách výše. Mně osobně prášení stínů nevadí v případě, že je nemám pod okem v nesmyslné vrstvě. Prášení v panu v paletce mi nevadí vůbec.


Dalším faktickým bodem je také to, jaký štětec použijete. S dobře zvoleným štětcem, pro jehož chlupy byla textura vytvořena, se vám bude pracovat nejlépe. Nejen že naberete dostatečné množství pigmentu a bude se vám s ním dobře rozmazávat, ale také bude stín prášit výrazně méně. Můžete začít zlehka a zkusit místo umělých chlupů ty syntetické a naopak. Postupně také zjistíte, že není přírodní chlup jako přírodní chlup. Chce to spoustu času a trpělivosti, ale po čase se na stíny jen podíváte (nebo se jich dotknete) a budete vědět, jaký štětec na ně bude nejvhodnější. 
Doufám, že vás můj deseti stránkový elaborát neunudil k smrti :D a něco nového jste se dozvěděli, případně si dotvořili váš vlastní názor na swatchování stínů obecně. :)
Vybíráte paletky podle swatchů na internetu? Také máte doma stíny, které na ruce vypadají příšerně, ale na oku jsou skvělé? :) Těším se na diskuzi! L.

Může vás také zajímat

Víc se směj/ OUTFIT

Sice se to v módě moc nenosí a jak Victoria Beckham říká: Fashion Stole My Smile, ale člověku je tak nějak lépe, když se více směje. Učím se to, nebýt zas tak vážná a brát život s humorem. Protože kolikrát to ani jinak nejde. Život je občas tak paradoxní, padlý na […]

Číst více
motivacemotivace Můj stylMůj styl Oblékám seOblékám se outfitoutfit

Makeup rutina

makeup

Krásný nedělní večer! Update článku o mém každodenním líčení jsem plánovala už déle, takže mám radost, že je konečně tu. Snažím se toho na obličej dávat co se týká dekorativky co nejméně a skoro všechny produkty už jsem nahradila těmi přírodními. Ať se ale moc nevykecávám, rovnou jdeme na jednotlivé kroky.

O ranní péči o pleť připravím celý článek, takže rovnou zmíním makeup. Posledních několik...

Číst více
Alima pureAlima pure Biosophy storeBiosophy store Ere PerezEre Perez Ilia beautyIlia beauty Juice beautyJuice beauty ladybioladybio makeupmakeup přírodní makeuppřírodní makeup recenzerecenze

Dárek pro vás ke Dni maminek: trička MÁMA ♥

Moje milé čtenářky, jako každý rok jsem pro vás nechala vyrobit trička jako dárek ke Dni maminek, joj! Letos zase vypadají úplně jinak než loňská, ale jedno zůstává stejné. Jsou opět z bio bavlny a dobře kombinovatelná. To je právě mým cílem. Nabídnou vám za přijatelnou cenu kvalitní basic trička, jen […]

Číst více
den matekden matek Jsem mámouJsem mámou tricko mamatricko mama