• Úvod
  • Blogy
  • O objektivitě recenzí a recenzích luxusní kosmetiky - BeautyBlogerky.cz
O objektivitě recenzí a recenzích luxusní kosmetiky
Sdílejte s přáteli
Už delší dobu jsem si říkala, že by bylo dobré vám napsat něco o tom, jak vzniká můj blog. Jak píšu recenze, jak hodnotím produkty a podle jakých kritérií recenze vůbec vznikají. Myslím, že je to poměrně zajímavé téma jak pro běžné čtenářky, tak i pro jiné blogerky. Doufám, že vás dnešní článek bude bavit a třeba si uděláte představu, jak vlastně blog tvořím já. :)

Objektivita recenzí na blogu

Často se na blozích setkávám s extrémním relativismem. Obecně totiž nejsem zastáncem recenzí, ve kterých je jedním dechem napsáno, produkt mi vůbec nesedí, ale vám by mohl. Samozřejmě, kosmetika je hodně subjektivní a záleží na mnoha faktorech a kritériích a ty máme nastaveny každý jinak. Blog je prostor pro moji subjektivní recenzi a hodnocení produktů. I když je pravda, že co nesedí mně, může sedět vám, Neobcházím okolo a nerelativizuji vše, co jsem o produktu řekla. Nevěřím, že by jste si nebyli schopni udělat sami vlastní názor. Pokud by to tak nebylo, můžete si rovnou přečíst oficiální popis výrobce a produkt na základě toho koupit, nebo ne.
Nevím jak vy, ale kolikrát jsem si přečetla i negativní, nebo ne příliš pozitivní recenzi, nebo viděla video, a přesto jsem měla chuť si daný produkt koupit. Ať už proto, že mám třeba jiný typ pleti, nebo proto, že zmíněná negativa pro mě nejsou tolik podstatná. Proto se snažím psát recenze poctivě a neříkám jen, jestli je produkt dobrý, nebo špatný, ale jeho vlastnosti se snažím co nejlépe popsat. Jak na pleti vypadá, co dělá, co nedělá, jakou má texturu, jak se mi s ním pracuje, jak dlouho drží a tak dále a pak je už jen na vás, jestli ho budete chtít zkusit také.
O objektivitě recenzí
Pokud třeba napíšu, že tvářenka je tragická kvůli slabé pigmentaci a obrovským třpytkám a vám slabší pigmentace naopak vyhovuje a třpytky nevadí, třeba se vám zalíbí odstín a stejně si pro ni půjdete. Asi chápete, kam tím mířím. :) Nejde vždy jen napsat, jestli je produkt dobrý, nebo ne, a proto bývají moje recenze delší a podrobnější. Není to proto, že bych chtěla relativizovat, naopak. Chci vám přinést užitečný článek o produktech, nad kterými třeba uvažujete.

Recenze může být objektivní tak z deseti procent. Třeba při popisu, jestli je krém spíš gelový, nebo krémový, jakou má barvu a jestli má kvalitní balení, nebo vám při prvním použití praskne víčko. :) Ale tím veškerá objektivita končí, protože to, jak se krém roztírá, vstřebává, jak mi voní a co na pleti dělá, je už jen a pouze můj subjektivní názor. To je důvod, proč já sama čtu blogy. Chci znát opravdovou uživatelskou zkušenost a subjektivní názory holek, kterým věřím. Nechci jen reklamu a opis toho, co má krém napsáno na obale a závěrečné shrnutí, že je bezva a ať si ho jdu koupit.
O objektivitě recenzí

Hodnocení kosmetických produktů

Jak jste si už asi všimli, recenze na pečující kosmetiku přijde většinou ve chvíli, kdy mám produkty víceméně spotřebované, používám je alespoň měsíc, nebo pokud mi vyloženě nesedí a hodlám se produktů zbavit. Recenze dekorativní kosmetiky jsou v tomto ohledu jednodušší, protože nepotřebují tolik času a nečeká se na výsledky měsíce. I tak ale nerecenzuji nic po dvou použitích, protože se mi často stává, že si třeba na první pokus nesedne nový makeup s bází, kterou používám...

Také se nelíčím se každý den, což pochopí všechny maminky s malými dětmi. Prostě na to občas nezbude síla ani čas. Ze dnů, kdy se líčím, musím ještě vyselektovat ty, kdy se potřebuji na makeup spolehnout a vypadat normálně celý den, tudíž omezuji zkoušení nových věcí na minimum. Nikdo nechce přijít na důležitou schůzku/akci s rozteklým makeupem a obtisknutou řasenkou. Pokud to tedy není blogerská schůzka, kde můžete vysvětlit, že zkoušíte nový makeup/bázi,/skincare/řasenku a kolegyně vás soustrastně poplácají po zádech.. :)
O objektivitě recenzí
Stejně tak je potřeba rozdělit moje hodnocení do dalších několika dní, protože těžko mohu zhodnotit výdrž makeupu, pokud sedím celý den doma a maximálně uvařím a pověsím prádlo. To je srovnatelné s tím, pokud si jdete na šest až osm hodin sednout do klimatizované kanceláře, nebo školní lavice. Já vám ale chci ve svých recenzích říct, jak dlouho mi makeup na pleti vydržel během celého dne. Od osmi ráno, kdy jsme spěchali za doktorkou, až po pozdní odpoledne, kdy jsme v pětadvaceti stupních uběhla po městě se synem deset kilometrů. :) Takovou recenzi podle mě ocení každá vytížená žena, která má třeba fyzicky náročnější práci. Hodně totiž záleží, v jakých podmínkách se kosmetika testuje.

Sezení doma u seriálu, nebo čtyřhodinový telefon s kamarádkou totiž přežije nejspíš jakýkoliv makeup, včetně dětských malovátek. :) Proto se snažím testovat kosmetiku během normálních dní a porovnávám produkty mezi sebou.
O objektivitě recenzí

Recenze luxusní a drahé kosmetiky

K recenzím a hodnocení mám ještě jeden bod a tím je hodnocení velmi drahé a high end kosmetiky. Od všech produktů bez výjimky chci, aby fungovaly. Je jedno jestli stály sto korun, nebo několik tisíc. U luxusní a velmi drahé kosmetiky mám ovšem vyšší očekávání, hlavně co se týče pohodlnosti, obalu, vůně a tak dále, protože přesně to jsou položky, na kterých se u levnějších produktů šetří. Nebudu v recenzi ubírat body rtěnce za levný plastový obal, ale naopak u drahé rtěnky čekám kvalitní a luxusní balení i design a třeba i zážitek z používání luxusního produktu.
V poslední době jsem si začala všímat, že jsou hodně drahé a high end produkty hodnoceny vlažně právě kvůli jejich ceně. Pokud zůstanu u rtěnek jako příkladu, často slýchám, že rtěnka je sice dobrá, funkční a má hezký obal, ale že za stejnou cenu můžu mít rtěnky dvě nebo tři nějaké parfumérkové (nebo dokonce drogérkové) značky. Já takhle produkty nehodnotím. Rtěnka je prostě pořád jenom rtěnka, v nějakém bodě už nemůže být lepší, protože se jedná o hotový produkt - pokud je příjemná, dobře drží, má kvalitní obal, hezkou vůni, kvalitní ingredience, už není moc co zlepšovat a pokud čekáte, že za vás rtěnka za patnáct set vyluxuje, nebo z vás udělá modelku, určitě budete zklamaní.
O objektivitě recenzí
O objektivitě recenzí
Takhle drahá kosmetika je prostě určena pro zákazníky, kteří upřednostňují luxusní zboží, byť se kvalita už nijak rapidně nemusí zvyšovat/nezvyšuje. Můžete se koupit Škodu Superb a odveze vás z bodu A do bodu B stejně, jako Mercedes třídy S v plné výbavě. Přesto si lidé Mercedesy kupují a stejně tak je tomu u luxusní kosmetiky. Pokud nejste cílovka high endu, není na tom vůbec nic špatného.Je pak ale zbytečné ohodnotit kosmetiku jako dobrou, ale za jejíž cenu se dají podobné produkty levnějších značek koupit ve větším množství. Těžko byste šli vyměnit vaše dva Mercedesy za čtyři Škodovky. :-)

Pro někoho jsou high end produkty moc drahé a neocení přidanou hodnotu právě toho faktu, že vlastní luxusní kousek se jménem značky, což je naprosto v pořádku. Já to ocenit dovedu a tak nebudu říkat, že rtěnka Tom Ford je sice krásná, ale stejnou službu mi udělají rtěnky Rimmel, které stojí méně a tak si už rtěnku Tom Ford nekoupím. Naopak. Koupím si ji znovu a budu z ní mít radost, protože mám ráda luxusní a funkční kousky a nevidím na tom nic špatného. Stejně tak nebudu psát špatnou recenzi jen proto, že je to kvalitní rtěnka, jen stojí víc, než je obvyklé. Co je už drahé, je totiž na každém z nás. Kdyby ovšem high end produkty nestály za nic, věřte, že se to v článcích dozvíte stejně jako u těch levnějších- a vlastně už i dozvěděli. Viz články o produktech, které mě zklamaly, tady.
O objektivitě recenzí
Jsem ráda, že jsem pro vás tento článek napsala a doufám, že vám bude k užitku a že budete vědět, co a proč se v mým recenzích dozvídáte. Jak hodnotím kosmetiku a jak jsem ke svým závěrům vůbec došla. Moc vám děkuji, že jste dočetli až sem! V tomto duchu mám již nachystaný článek i o tom, jak přistupuji ke spolupracím, placeným článkům a podle čeho je vybírám a na ten se můžete těšit zase příště. :) Budu ráda, když mi do komentářů napíšete cokoliv, co se týká recenzí a hodnocení produktů, co vám v recenzích obecně (nejen u mě) chybí a v čem by recenze pro vás mohly být lepší! L.

Může vás také zajímat

Medik8: White Balance Brightening SerumTaké vás trápí pigmentové skvrny nebo flíčky po akné? Mě jo! A rozhodla jsem se nimi zatočit pomocí séra značky Medik8. White Balance Brightening sérum je produkt, který obsahuje jedinečnou složku s názvem Oxyresveratrol(0, 5 %). Ta je velmi účinná v minimalizaci nadměrné pigmentace kůže, umí sjednocovat tón pleti a zlepšovat její celkový vzhled, který byl sluncem poškozen. Ve dvou totožných...

Číst více
medaprexmedaprex medik8medik8 pleťpleť recenzerecenze

Moje největší a jediné předsevzetí pro rok 2019

Předsevzetí typu zhubnout, jíst víc zdravě, víc cvičit apod., jsem si nikdy nedávala. Celkově na tyto závazky moc nejsem. Spíše si vždy začátkem nového roku stanovuji cíle nebo směr, kam bych se chtěla vydat, co si třeba splnit a co uskutečnit. Letos to mám úplně jasné. Vyplynulo to už ze […]

Číst více
Co se zrovna dějeCo se zrovna děje motivacemotivace Můj stylMůj styl nový roknový rok Oblékám seOblékám se outfitoutfit Zajímám seZajímám se

Přečteno

přečteno

Krásné pondělí! Tenhle článek už mám nachystaný delší dobu a málem jsem na něj zapomněla. Jde o tipy na knížky, které jsem před nějakou dobou přečetla a moc mě bavily, tudíž doporučuji dál. Dle mého názoru totiž tipů na knížky není nikdy dost, takže uvítám i nějaké od vás v komentářích.

Kniha, u které se budete smát od začátku až do konce a nebudete se od ní moct...

Číst více
co právě čtuco právě čtu knižní tipyknižní tipy přečtenopřečteno