• Úvod
  • Blogy
  • Omezuji plasty ve svém životě – co mě k tomu přimělo a jak toho chci d
Sdílejte s přáteli

Možná už tady tím tématem budete lehce otrávení, píše se o tom všude. Plastová brčka jsou zlo, stejně tak kelímky ze Starbucks. Ano, to všechno jsme si už přečetli. Já sama tu určitě nechci moralizovat, myslím, že na to ani nemám právo, sama vím, že mám v mnoha ohledech máslo na hlavě. Ale jako matce, která přivedla na svět dvě krásné bytosti, mi není lhostejné, jak se budou mít na naší planetě za 20, 30 nebo i 50 let. A celkově mi přijde, že příroda nám toho dává tolik krásného, že bychom si toho měli vážit, né to ještě ničit. Jasně, pokrok jde kupředu, máme plno nových vymožeností, které nám „zlehčují“ život, ráda je využiju, ale myslím, že je můžeme začlenit do života rozumně, aby nám naopak nezačaly v budoucnu škodit. Sama se tedy nad tímto tématem udržitelnosti a přebytku plastu všude kolem často pozastavuji a sama přemýšlím, co bych v tomhle mohla dělat lépe. Protože, jak jsem už naznačovala v tomto článku, začít vždy musíme sami od sebe, pak se třeba přidají i ostatní. Takže tento článek píšu jen z mého osobního přístupu a jak s tím naložíte vy, to už nechám na vás.

Podnět napsat tento článek mi dala i tato kampaň #DOSTBYLOPLASTU, kterou rozjelo Ministerstvo životního prostředí a přijde mi to od nich super počin. Najdete tam i konkrétní kroky, jak může tu plastovou zátěž na světě zmírnit. Hezky přirozeně, nic extrémního, myslím, že by to ve finále mohl zvládnout každý. Co jsem si z toho ale vzala já a jak u sebe omezuji plasty ve svém životě?

CO UŽ DĚLÁM:

1. Nekupuju pití v PET lahvích

Už delší dobu si nosím svůj přísun vody v nerezové lahvi a i holky mají svá pitíčka. Pokaždé, když odcházím z domu, lahev naplním vodou z kohoutku (filtruji ji v konvicích Brita) nebo to případně vydržím, než dojdu do nějaké kavárny.

2. Ovoce se snažím kupovat po kusech, ne v plastových vaničkách

Někdy tedy není zbytí, třeba u hroznů, borůvek a těch menších bobulí, ale snažím se spíše nabrat jednotlivé kousky do sáčku než celé balení v plastu.

dosbyloplastu

3. Oblečení kupuji hlavně z přírodních materiálů

Toto je takové diskutabilní téma, protože pěstování bavlny je taky šupec pro přírodu a rozhodně to není nic šetrného. Dobré třeba je, když je oblečení z recyklovatelných materiálů. Ale sama se v polyesteru necítím dobře a tu umělotinu na sobě poznám. A přeci jen si říkám, že ta bavlna a vlna se pak lépe rozloží.

4. Nosím svoji nákupní tašku

Když vím, že půjdu na nákup, tak vytáhnu svoje textilní tašky. Někdy se tedy přihodí, že jdu nakoupit, když jedu z města, nebo pokoupím i něco na sebe a tam se tašce z obchodu moc nevyhnu, v rukách bych to nepobrala, ale na tomto chci ještě zapracovat.

dosbyloplastu

5. Třídím odpad

Když už doma ten plast mám, tak ho pak aspoň vyhodím do příslušné popelnice, ať se třeba může zrecyklovat. Teda doufám, že se to dělá.

6. Nepoužívám jednorázové věci

Když je to možné, vyhýbám se jednorázovým kelímkům, právě těm igelitkám a třeba kartáček na zuby mám elektrický, takže každý měsíc nevyhazuji plastové držátko. Stejně tak brčka, ty jsem doma už nahradila papírovými.

CO PLÁNUJI DĚLAT:

1. Nepoužívat jednorázové sáčky

S těmi mám celkem problém, tu rohlík do sáčku, tu jablko, tu paprika… a přijdu domů a mám zbytečných 5 sáčků, které letí do koše. Takže jsem si objednala tyto znovupoužitelné a držte mi pěsti, ať si na ně vzpomenu vždy, když jdu do obchodu nebo na farmářské trhy.

2. Dávat si kávu do kelímku naprosto minimálně

Na druhou stranu k sobě nechci být zbytečně striktní a zakazovat si něco, co mi dělá dobře. A tím káva do kelímku na cestu prostě je. A v kabelce stále tahat znovupoužitelný kelímek mi přijde trochu moc (hlavně když nosím malé kabelky). Ale vím, že s takhle kafe do ruky dávám opravdu svátečně, cca 1x za 2 týdny, což není zas tak zlé si myslím. Ale jsem ráda, že i toto jsem si uvědomila, že není ok si kupovat kafe do kelímku denně, už je myslím pokrok. Kávu si tedy dávám buď doma, přeliju si ji do toho hrnečku, když pospíchám, nebo si venku sednu do té kavárny a vypiju si ji v klidu. Ale když nebude zbytí, snad mě s tím kelímkem v ruce neukamenujete.

dosbyloplastu

Toto jsou věci, se kterými vím, že můžu něco dělat a ještě ten můj plastový dopad zmenšit. Pak jsou tam ale tyto položky, u kterých mi to drhne.

CO ASI NEDOKÁŽU ZMĚNIT

I když mě to dost trápí a vždycky si říkám, jaká je to zátěž pro Zemi, jsou věci, které asi úplně nezměním, to bych musela asi dělat jinou profesi a poslání být 100% eko by muselo být mojí nejvyšší prioritou. Vím o nic, snažím se v rámci možností ten dopad zmírnit, ale úplně to nejde.

1. PR BALÍČKY ne vždy eko zabalené

Toto je ale spíš prosba na firmy, jestli si toto budou číst, třeba se tím i něco změní. Často mi chodí různé balíčky s produkty a dárky, za což jsem moc ráda a pro svoji práci je i potřebuji, ale toho odpadu! To vždy brečím, kolik toho vyhazuji. Upřímně po tolika letech je mi už úplně šumák, že je v balíčku u krému ještě několik mašliček, třpytek, balónků a nevím čeho všeho, stejně mi jde jen o ten produkt a zbytek letí do koše. Tímto na mě firma nezapůsobí o nic víc, než když mi jen pošle krém v obálce. Hodnotím obsah a samotný produkt, ne serepetičky kolem. Stejně tak, když je řasenka zabalená do krabice o velikosti televize. To se opravdu nestačím divit a říkám si, proč nejde balit trošku zodpovědněji k planetě.

2. Oblečení víc než je třeba

Ano, v tomto jsem vinna v plném rozsahu, ale myslím, že v tomhle celkem přemýšlím a není to se mnou zas tak zlé. Ve skříni toho nemám zrovna málo a asi není týden, kdy by mi něco nového nepřibylo. Ale zase je to proto, že je to moje práce. Věnuji se módě, potřebuji vás inspirovat, co jak s čím nosit a kombinovat a potřebuji mít ve skříni varianty a občas něco nového, aby vás to nenudilo. Právě proto stále opakuji, že vy toho určitě tolik nepotřebujete, mám toho tolik, že jsem blogerka. Proto i vyzývám, abyste si pořídili kvalitní základ šatníku a trendové věci jen na okořenění, ale určitě ne vykoupit vždy nové kolekce, které vás za půl roku omrzí. I já takto nakupuji, spíš věci, které unosím několik let než jen jednu sezónu (až na pár opravdu malých výjimek).

3. Přípravky z drogerie v plastu

Asi víte, že jsem v čistících přípravcích přešla na eko varianty, ale i ty jsou balené v plastových lahvích. Stejně tak sprchové gely, šampony, zubní pasty apod. Z tohoto mám doma asi nejvíce plastového odpadu. Vím, že existují prodejny, kde si tyto přípravky můžete stočit třeba do skleněných nádob a i toto minimalizovat, ale upřímně, raději věnuji čas hraním s dětmi, než abych jela přes půl Prahy si načepovat prací prášek. Kdyby těchto míst bylo víc, třeba to přehodnotím a třeba se v tomto taky změním, určitě by to pro přírodu bylo fajn.

4. Jogurty a nějaké potraviny v plastu (hlavně ty pro děti)

Já sama třeba podle obalu už dávno nenakupuju. Ale vysvětlete mým holkám, že tamten sýr s roztomilým medvídkem a ten barevný jogurt s vysmátou kravičkou jim pořizovat nebudete, že to není eko. V těchto situacích, kdy holkám něco nechci ze zásady pořídit, třeba dávám alternativy, ale upřímně mě v tomto případě alternativa nenapadá. Leda že bych ty jogurty vyráběla doma sama, dávala je do skleniček a polepovala nálepkami. Ano, šlo by to. Ale zase, za jakou cenu? Čas je pro mě stále cennější, hrozný vnitřní souboj. Přesto ale s holkama diskutujeme a snažím se jim vysvětlovat, že tolik prázdných kelímků zatěžuje naši přírodu a že né všechno s krásným obrázkem je dobré. Sárinka už nad tím uvažuje, ale asi k tomu ještě potřebuje trochu dozrát. Každopádně u dětí platí jít příkladem, což já myslím jdu.

Přemýšlím, že k tomuto natáčím i nějaké video a dám si třeba nějakou challenge, kdy se budu snažit úplně limitovat plasty. Líbilo by se vám to? A abyste věděli, že redukci plastu myslím vážně, chci napsat sem svůj závazek. Vy mě můžete následovat!

Přemýšlíte nad touto otázkou taky? Děláte ještě něco víc, než jsem tady zmiňovala já? Podělte se se mnou i ostatními čtenáři v komentářích.

TIPY NA NE-PLASTOVÉ NÁKUPY

Může vás také zajímat

Cosm'etica: BB krém s nanostříbremJak můžete vidět na fotografiích - BB krém s nanostříbrem a jojobovým olejem od české přírodní dekorativní kosmetiky Cosm'etica opravdu hojně používám - není upatlaný jen tak bez důvodu. Tento produkt má vyhlazující efekt díky pečujícím 100% přírodním složkám, které se postarají o dokonalou výživu a čistotu pleti. Obsahuje totiž stříbro, které působí antibakteriálně a údajně také léčí akné. Krém...

Číst více
cosm'eticacosm'etica krasnakazdydenkrasnakazdyden ple'tple't recenzerecenze

Extrémy nebo balanc? / OUTFIT

V dnešní době máte plno možností, jakým stylem žít svůj život. Tím myslím, že můžete žít na venkově u lesa, nebo ve víru velkoměsta, jíst maso nebo být vegani, žít eko nebo životní prostředí vůbec neřešit, stejně tak nosit oblečení jen z druhé ruky, fast fashion nebo se oblékat pouze […]

Číst více
Louis VuittonLouis Vuitton Můj stylMůj styl názornázor Oblékám seOblékám se outfitoutfit

Garnier bio | recenze

garnier-bio.jpg

Krásný den! Dnes tu mám pro vás další recenzi a tentokrát půjde o Bio řadu kosmetiky Garnier. Ten se rozhodl vyhovět požadavkům zákazníků, kteří stále víc a víc touží a dávají přednost "zelenější kosmetice" a uvedli na trh řadu bio produktů pro všechny typy pleti. Já jsem ji díky Notino mohla celou otestovat a teď se s vámi podělím o mé nejoblíbenější produkty z této řady.
Celá řada je veganská,...

Číst více
garnier biogarnier bio notino cznotino cz recenzerecenze