PROČ DIETY NEFUNGUJÍ?
Sdílejte s přáteli

PROČ DIETY NEFUNGUJÍ?

„Miliony lidí kvůli své nadváze a obezitě neustále zkoušejí nejrůznější diety nebo léčby. U většiny z nich se však snaha míjí účinkem, problém se vrací a mnohdy i zhoršuje,“ říká Dr. Sergej A. Dzugan, Zapomínají totiž na vliv hormonů na tělo.

Anna šulcová
Ostatní
Snad nejčastější otázka, kterou dostávám v posledních dvaceti letech, je: ‚Jak mám zhubnout?‘ V latině znamená dieta způsob života, a to nemáme na mysli jen nahodilý systém toho, co jíst či nejíst. Když se mě lidé ptají, jak moc a jak často jíst a pít, nejdříve se jim snažím vysvětlit význam slova dieta. Přestože nadváha či obezita jsou jasným důkazem špatného zdraví, pouhé hubnutí přebytečných kilogramů není ta nejlepší cesta, říká doktor Dzugan.

Celkový životní styl je pro udržení tělesné hmotnosti nejdůležitější. Jakýkoliv jiný způsob hubnutí je rovnou předurčen k neúspěchu, dokonce hrozí, že to tělo odnese i mnohem hůř. „Řečeno bez obalu, současná dieta je lhostejná k tomu, jak naše tělo funguje,“ dodává.

Naše chytré tělo

Podle doktora Dzugana je naše tělo velmi chytrý samoregulační mechanismus. „Samo ví, kolik toho musíme sníst a vypít, když je třeba doplnit kyslík, živiny a vodu pro buněčný růst. Pokud budeme jíst méně potravin, než kolik potřebujeme, tělo si bude dělat zásoby. Regulační mechanismus se zapne a bude vyslán do mozku první signál – hlad.“

1

Síla slunce

A co se vlastně s tělem stane, když začneme s dietou? „Především bude ztrácet vodu a svalovou hmotu, čímž se metabolismus začne zpomalovat a přestane se ukládat tuk. Po hubnutí a obnovení běžného stravovacího režimu velmi rychlým tempem opět nabydete tukovou hmotu, ne však svaly, o které jste během diety přišli. Tělo si vytvoří tukovou ‚rezervu‘ pro případné budoucí hladovění či snížení příjmu potřebných živin. Jinými slovy, naše tělo nerozezná rozdíl mezi hladověním a dietou (umělým hladověním) a reaguje podobným způsobem. Během diety zpomaluje metabolismus, po ukončení diety obnovuje ukládání tuků v těle,“ popisuje Dzugan.

2

Víc selenu

Dalším dílkem do skládačky je selen – silný imunostimulátor, jenž výrazně zvyšuje naši imunitu. Americká Národní lékařská knihovna (National Library of Medicine) uvádí 22 studií, které ukazují, že selen má preventivní i ochranné účinky proti řadě virových činitelů. V jednom z posledních výzkumů se vědci ze Severokarolínské univerzity v Chapel Hillu zaměřili na dvě skupiny myší.

Nakazily se obě skupiny, ale hlodavci s nedostatkem selenu trpěli daleko závažnějšími příznaky včetně poškození plic, jež navíc trvaly mnohem déle.

Kde ho získat?

Z našich půd se selen ovšem vyčerpal a ve většině pokrmů je ho nedostatek. Nejbohatším potravinovým zdrojem tohoto prvku jsou para ořechy, následované mořskými plody, lososem z volného moře, vnitřnostmi volně se pasoucího skotu nebo máslem. Vedle konzumace zmíněného doporučujeme ještě užívání selenu v tobolkách.

3

Méně cukru

Cukr a rafinované sacharidy většinou z jídelníčku vynecháváme proto, abychom vylepšili svůj vzhled a zdravotní stav. Jako prémii ale získáme i silnou imunitu. Je prokázáno, že cukr a sacharidy s vysokým glykemickým indexem potlačují imunitní systém. Jedním z nejlepších měřítek tohoto jevu je leukocytický index (LI). Jde o číslo, které vyjadřuje, kolik cizorodých organismů dokáže jedna bílá krvinka za hodinu pohltit. Leukocytický index 10 znamená, že každá bílá krvinka pozřela za danou hodinu 10 mikrobů. Průměrný člověk má LI 14. Ovšem nejde o optimální hodnotu, je to prostě průměr. Každopádně platí, že do patnácti minut po konzumaci 100 gramů rafinovaných sacharidů – což je množství, které průměrný jedinec pozře během večeře – klesne LI na hodnotu okolo 1,4. V překladu to znamená, že takový člověk během čtvrthodiny ztratí 90 procent své imunitní funkce. Tato snížená schopnost bílých krvinek pohlcovat cizorodé organismy může trvat dvě až pět hodin. A konzumujete-li sladká jídla stále, váš imunitní systém pochopitelně zůstává trvale potlačený.

Fotogalerie

image description
image description
image description

Může vás také zajímat

GRWM & JAK SI ZVÝŠIT SEBEVĚDOMÍ + SOUTĚŽ / VLOG

V novém videu se líčím před kamerou a povídám o tom, jak získat zdravé sebevědomí a sebelásku.  ODKAZY K VIDEU: + La Mer: https://fave.co/2B5SD2s + průhledný box na kosmetiku: http://bit.ly/2rvO11x + zrcátko Simplehuman: http://bit.ly/2rydg3b (20% sleva s kódem Mamoustylove20) + matující primer Paula’s Choice: http://bit.ly/2rvitsp + make-up Clarins: http://bit.ly/2yN5BSC + […]

Číst více
VideaVidea videovideo

Dubai | Photodiary

dubai


Krásný den! Po všech těch tipech na dárky tu mám pro vás opět článek z cest. S Haničkou jsme se ještě rozhodly v listopadu si o týden prodloužit léto a jako místo, kde se ohřejeme, jsme si vybraly Dubai. Dovolenou jsme pojaly naprosto odpočinkově, takže minimum práce, hodně jídla, hodně čtení a hodně vyhřívání se na sluníčku. Užijte si fotky! A pokud Vás zajímají články i z mých předešlých...

Číst více
Coya dubaiCoya dubai Drift beachDrift beach DubaiDubai MRLtravelsMRLtravels one and only dubaione and only dubai outfitoutfit Playa NomadePlaya Nomade the maine dubaithe maine dubai travel diarytravel diary travellingtravelling

Rozhodla jsem se být šťastná / OUTFIT

Že chci být v životě šťastná, jsem si stanovila už dávno. Ale znáte to, někdy to prostě není tak krásné, jak si to vysníte a někdy vás život srazí na kolena. Důležité ale je zase vstát, vztyčit hlavu vzhůru a znova si zopakovat, co jste si slíbili. Takže z mého […]

Číst více
motivacemotivace Můj stylMůj styl názornázor Oblékám seOblékám se outfitoutfit podzimpodzim růžovárůžová