• Úvod
  • Blogy
  • Proč makeup na pleti nevypadá dobře? - beautyblogerky.cz
Proč makeup na pleti nevypadá dobře?
Sdílejte s přáteli
Velmi často se mi stávalo, že jsem se dolíčila, podívala se na svůj výtvor a řekla si, ach bože! Mnohokrát jsem se potýkala s různými problémy, kdy můj makeup prostě nevypadal dobře. Určitě jsem nebyla sama a proto mě napadlo napsat článek o mých nejčastějších problémech a jejich řešení. Doufám tedy, že vám článek třeba pomůže a dozvíte nějakou tu užitečnou informaci. :)
V první řadě bych chtěla říct, že nejsem odbornice, kosmetička ani makeup artista. Jsem jen obyčejná uživatelka kosmetiky, která veškeré informace vyčetla na internetu (převážně v zahraničí), nebo je prostě zkusila na vlastní kůži. Pro úplnou představu dvou největších problémů jsem si makeup nanesla před peelingem, na suchou pleť, v nadměrné vrstvě s velkým množstvím pudru. Doufám, že oceníte moji snahu a odvahu! :D

"Cakey" makeup

V zahraničí uslyšíte tento termín velmi často. Nemám pro něj doslovný překlad, ale v podstatě je jeho význam jednoduchý. Jedná se o vrstvu makeupu, která vypadá uměle a má velmi výraznou strukturu (póry, vrásky, pupínky) a která je bohužel i dost vidět. (A vypadá jako poleva na dortu ha ha.)
Důvod:
1) Příliš velké množství makeupu, který udělá vrstvu
2) Příliš velké množství pudrových produktů (bronzer, tvářenka, rozjasňovač, pudr, které na pleti udělají několik dalších vrstev a zvýrazní veškeré nerovnosti na povrchu pleti a následně působí jako pudrová krusta
3) Stříkáte na sebe fixační sprej/termální vodu příliš zblízka
4) Nedostatečně hydratujete pleť
5) Používáte příliš velké množství primeru
Řešení:

1) Použijte méně makeupu (pokud potřebujete větší krytí, použijte více krycí makeup, ne velkou vrstvu méně krycího), makeup zapracujte do pleti velmi pečlivě, případně místně použijte korektor. Velmi dobře se makeup nanáší mokrou houbičkou (já mám ráda Beauty Blender), přidáte tím pleti vláhu a tím spíše se pak makeup spojí se suchým pudrem a neudělá vám cake face ;-)

2) V podstatě ta samá úvaha jako bod č. 1, pokud použijete nepřiměřeně velké množství pudru, ten se nespojí s makeupem a pletí pod ním a zůstane viditelný na pleti. Uberte s pudrovými produkty a hlavně pudrem jako takovým. Pudru stačí maličko, všechny makeupy zasychají! Některé pomaleji, některé rychleji. Počkejte chvíli s nanášením pudru, makeup bude mít čas si sednout a lehce zaschnout. Pudru nebudete potřebovat takové množství.

3) Dejte si na ruku makeup, pořádně ho zapudrujte a stříkněte na něj vodu z velmi malé vzdálenosti, tomu se u nás říká instantní cake face :D, vybírejte spreje s velmi jemnou mlhou a opravdu stříkejte z minimálně třiceti centimetrů. Já před sebe sprej nastříkám a pak teprve obličej nakloním k mlze, nebo prostě natáhnu celou ruku před sebe.

4) čím více budete hydratovat pleť, tím více můžete použít pudru. Čím vlhčí bude obličej, tím více pudru zvládne obličej a makeup "vstřebat".

5) Primery obecně jsou uzpůsobeny k tomu, aby pleť zahřály a přinutily ji dobře a pevně držet makeup. Pokud použijete velké množství primeru, použijte co nejmenší množství pudru. Primer by měl makeup držet sám o sobě, proto stačí k zapudrování opravdu minimální množství. Pokud chcete například dělat "baking" (velké množství pudru na určité místo, které po několika minutách oprášíte) použijte spíše velmi velmi hydratační krém, než primer.
"Flakey" makeup

Také velmi známý zahraniční výraz a také pro něj bohužel nemám přesný překlad. Flakey v podstatě znamená, že vám makeup zvýrazní všechny šupinky na pleti a vytvoří texturu, která na pleti bez makeupu ani třeba nemusí být tolik vidět. Oproti cakey makeupu není tento problém vrstva produktů na pleti (která vypadá jako fondán na dortu). :D Makeup prostě zvýrazní nedokonalosti, převážně na suché pleti, ale i mastící se pleť může být dehydratovaná se šupinkami. V neposlední řadě pak kůže v místě kde se vám hojí pupínek bude velmi suchá a bude se loupat, ať už máte jakýkoliv typ pleti.
Důvod:


1) Nedopřáváte si peeling pleti dostatečně často
2) Příliš málo hydratujete pleť 
3) Používáte nevhodnou péči/makeup pro váš typ pleti
Řešení:


1) Základem při nanášení makeupu je povrch pleti. Ať už máte jakýkoliv typ pleti, používejte peeling. Je jedno jestli budete používat peeling se zrníčky nebo ten enzymatický, hlavně ho používejte. I pleť mastná má na povrchu odumřelé kožní buňky, které je potřeba odstranit a pleť suchá je má ještě víc. Bez peelingu si makeupem všechna suchá místa s šupinkami pouze zvýrazníte. Samozřejmě si vybírejte peeling podle vašich potřeb. Pokud chcete používat peeling každý den, vyberte takový, který je na to vhodný.

2) I když na obalech makeupů se mnohdy píše "hydratační" ve většině případů vám makeup pleťový krém prostě nenahradí. A ten oční už vůbec ne. Vyjímkou mohou být některá BBčka, ale i pod ty bych doporučovala nějaký lehčí krém. Mnoho lidí si myslí, že když mají mastnou pleť, není potřeba ji hydratovat. To je ale velký omyl. Mastná pleť produkuje množství olejů, ne vody! I mastná pleť tak může být dehydratovaná. Dodáním hydratace pleti se vám pleť nebude mastit více. Jen pozor na krémy, které sami o sobě obsahují oleje. (S mastnou pletí je raději vynechejte.) Makeupy během dne pleť velmi často vysušují a tak se vám na pleti objeví šupinky a suchá místa, popřípadě začne mít makeup místy jinou strukturu. Pokud bude pleť dostatečně hydratovaná (a to i zevnitř pitím vody), nebudou se na ní během dne vysušením tvořit šupinky.

3) Viz. bod č. 2. Pokud na suchou nebo normální pleť použijete matující krém, matující primer a ještě k tomu matující makeup, výrazně tak omezíte přirozenou tvorbu mazu a pleť se vám může až příliš vysušit. Pokud potřebujete použít matující krém nebo bázi, použijte ho pouze na místa, která se vám opravdu mastí. Na zbytek obličeje pak zvolte jiný produkt. I pod primer je potřeba použít hydratační krém. Primery mívají prioritně jinou funkci, než je hydratace pleti. Krémy se dostávají do povrchových vrstev kůže, kdežto primery a makeupy zůstávají na povrchu pleti.
Viditelné póry a chloupky

Tento problém souvisí s technikou nanášení makeupu. Pokud máte po nanesení makeupu zvýrazněné póry nebo obličejové chloupky, je to spíše postupem a zvolenými pomůckami, než makeupem samotným. Samozřejmě může být i makeup nekvalitní a špatný, ale pokud už jste za něj peníze dali, možná se vám bude hodit pár tipů, jak ho zkusit donutit fungovat.
 
Důvod:

1) Špatně zvolený štětec/houbička
2) špatná technika nanášení štětcem/houbičkou
Řešení:


1) Pokud máte problém s viditelnými póry, doporučuji štětce typu round top kabuki, nebo středně husté štětce, které jsou kulatější. Houbička se vůbec nehodí. Póry jsou ďolíčky, a proto je potřeba dostat makeup dovnitř, což houbičkou v podstatě nejde. Naopak hustým štětcem to jde velmi dobře. Nejlépe makeup zapracujete do pleti tak, že děláte štětcem malé kroužky nejprve jedním směrem a pak druhým. Například si dáte štětec z boku na nos a kroužíte nejdříve po směru a pak proti směru hodinových ručiček. Póry pak nebudou vidět, protože se chlup štětce dostane všude tam, kde je potřeba a póry se vyplní makeupem. Samozřejmě je tu i možnost použít bázi pod makeup, která vyplní póry a drobné linky a se skrytím pórů vám pomůže.

2) Pokud vám makeup zvýrazňuje jemné chloupky na obličeji, s největší pravděpodobností máte špatnou techniku. Pokud kroužíte štětcem tam a zpět a chvíli ťupkáte, chvíli natíráte (:D), všechny chloupky na obličeji si nadzvedáváte a obalujete je makeupem. Tím pádem jsou i více vidět. Důležité je pleť s chloupky uhlazovat. Štětec můžete použít téměř jakýkoliv, kromě klasického pádýlka. ;-) Moje oblíbené jsou klasický flat top kabuki a samozřejmě Beauty Blender. Důležité je aby pohyb nenadzvedával chloupky, takže ťupkat, ťupkat a ťupkat. Tím chloupky pouze přitlačíte k pleti a budou méně viditelné. Tahem štětce sice možná uhlazujete některé chloupky, ale nadzvedáváte jiné, které rostou jiným směrem. Další možností je pak použít vosk a depilovat. :)
Zde najdete video od mého oblíbeného Wayna Gosse s návodem, jak zamaskovat póry. Video je v angličtině, ale názorná ukázka mluví sama za sebe. Můžete přeskočit na 2:22. Vyzkoušeno, potvrzeno! Tato technika opravdu funguje.
 
To by tedy bylo pro dnešek vše a já doufám, že se vám tento typ článku líbil a byl pro vás alespoň trochu užitečný. :) Samozřejmě je tu možnost, že vám nebude z nějakého důvodu fungovat vše, nemohu posoudit na dálku stav vaší pleti. Pokud ale dodržíte tři základní kroky (peeling, hydratace, správný výběr produktu), měli byste docílit bezchybného makeupu. :)
 
Můžete mi dát vědět, zda mám s tímto typem základních technik a rad pokračovat, nebo jestli je to pro vás zbytečné.
 
Mějte se krásně a díky za přečtení! :)
PS: nezapomeňte na právě probíhající GIVEAWAY!

L.

Může vás také zajímat

Oční krém pro unavené mámy

Znáte to –  s dětmi se vám spánku moc nedopřeje. Buď je v noci kojíte, přebalujete, nebo za vámi přijdou ve 4 ráno, že si chtějí hrát. A ty větší zase vymýšlí před spaním všechno možné, jen aby nemusely do postele. V 10 večer se svalíte na gauč a to […]

Číst více
na očina oči notinonotino oční krémoční krém recenzerecenze Recenze produktůRecenze produktů shiseidoshiseido Zkrášluji seZkrášluji se

Pondělí na zámku | Chateau McelyPondělí na zámku.

Nevšední pondělky miluju. Pondělí je pro spoustu lidí stereotypním dnem, kdy jdou zase do práce, nebo zase do školy. Málo kdo se na podělí těší a přesně proto, si já cením každého momentu, kdy je pondělí něčím ozvláštněné.

Já v tento den vyrazila do Chateau Mcely, jež tak dlouho sleduji (a kochám se nad fotkami) z tohoto místa na Instagramu.

Číst více
lifestylelifestyle traveltravel

Outfit: Na rande

Neskutečné se stalo realitou. Po několika měsících jsme měli s mým mužem víkend jen pro sebe! A zašli jsme si spolu na rande. Vydali jsme se do restaurace na sushi, nemusela jsem u toho honit nikoho mezi stoly, ani si u toho malovat obrázky, prostě jsme tam jen tak seděli, […]

Číst více
létoléto Můj stylMůj styl Oblékám seOblékám se outfitoutfit puntíkypuntíky šatyšaty