• Úvod
 • Blogy
 • Proč nosit miminko v nosítku – zkušenosti maminky Blanky
Sdílejte s přáteli

Děti nosí jenom biomatky. Miminka se v nosítku krčí, je to nepřirozené. Normální je mít kočárek! Nosítko pořizují maminky, které na kočárek nemají peníze. Co to je zase za módu, copak jsme někde v Africe? Přece si nebudu ničit záda. Ty lesany už vážně neví, co by vymyslely…” Přijdou vám také některé výše uvedené hlášky povědomé? Já sama jsem je slyšela/četla mockrát. Bohužel. Mě samotnou ale nošení syna doslova zachránilo. Nosítko je pro nás naprosté must have a určitě bych ho zařadila mezi top tři věci, které radím kamarádkám/nastávajícím maminkám, aby si určitě pořídily. Život bez něj si v posledních dvou letech neumím a ani nechci představovat. Chcete vědět proč?

Když jsem byla těhotná, potkávala jsem maminky s miminky v nosítkách a šátcích – přišlo mi to velmi praktické a hezké, a chtěla jsem si sama něco takového pořídit. S mužem jsme ale mnohem více času věnovali výběru kočárku a pojímali to tak, že budeme kočárek s nosítkem kombinovat. Malovala jsem si jaro a léto s novorozeným miminkem někde na zahrádce nebo v parku – s limonádou, spícím miminkem v krásném kočárku, a knihou v ruce. Realita byla úplně jiná.

Náš Hugo byl hned od narození miminko téměř vůbec nespící a abnormálně uplakané. Trápila ho velmi silná novorozenecká kolika a první dva zuby mu vylezly ve dvou měsících! Vyžadoval mou neustálou přítomnost a nošení. Jakmile jsem ho na chvíli položila, spustil řev tak silný, že se všichni kolem nestačili divit a jednotně tvrdili, že nic takového ještě nezažili. Ten samý řev Hugo spustil i okamžitě po položení do kočárku. Mohla bych teď vypisovat přímo romány, co všechno jsme s kočárkem zažili a jak dlouho jsme bojovali, ale zkrátím to – na kočárek si nikdy nezvykl. Zhruba v osmém měsíci jsem ho definitivně odložila (to už jsme s ním zkušebně vyráželi třeba jen jednou týdně), přestala kočárkování nadále zkoušet (s týdenní výjimkou v létě u moře, kvůli které jsme pořídili golfky – zbytečně) a definitivně podlehla nosítku. Doma máme jedno totálně nošené dítě. Které si nošení zkrátka vybralo samo.

Která nosítka jsme zvolili a jak jsme byli spokojeni

Už jako těhotná jsem věděla, že do klasického šátku nejdu. Poněvadž jsem poměrně nešikovná, bála jsem se, že šátek uvážu špatně a miminku ublížím. Na Instagramu u jedné blogerky jsem narazila na “předvázaný šátek” nebo – jak jsem to sama nazvala – “polonosítko” Caboo. Je to takový hybrid mezi nosítkem a šátkem, který měl kombinovat vlastnosti obojího. Hugo v tomto nosítku vyloženě neplakal (úspěch!), ale úplně spokojený taky nebyl. Bylo totiž dost teplé a pro tropické léto, které ten rok panovalo, ne úplně vhodné. Uvazovalo se celkem rychle (samozřejmě jsem musela trochu potrénovat podle návodu), ale kroužky mě při správné poloze miminka škrtily, “nosítko” se povolovalo, a oba jsme se hodně potili.

V momentě, kdy Hugo začal držet hlavičku (kolem třetího měsíce), přešli jsme na “klasické” nosítko. V obchodě jsme tenkrát vyzkoušeli několik značek, a nejvíc mě zaujala Manduca. Ačkoliv je proslulá tím, že si na design zrovna moc nepotrpí, zrovna jsme se trefili do krásné limitované edice. A u Manducy už jsme zůstali. Nebyl totiž žádný důvod ji měnit. Úplně s námi srostla. Zhruba v Hugouškově roce a čtvrt jsme jen dokoupili tzv. “extend-er”, který rozšířil podložení nožiček – aby byla zachována ergonomická poloha. A Hugo se nosí doteď.

Kvalitních nosítek je nicméně na trhu velké množství a myslím, že je opravdu z čeho vybírat. Já třeba pořídila do zásoby ještě jedno nosítko značky Beco, tzv. toddler, které je určeno už pro starší děti, a Hugovi je zatím velké – no jo, zase jsem narazila na limitovanou edici a musela ho mít. Ale vzhledem k tomu, že Hugo už chce hlavně chodit a řádit na motorce, je možné, že se na něj ani nedostane. Každopádně počítejte s tím, že na šátcích a nosítkách si lze vypěstovat pořádnou závislost, a nakonec mohou vaši kapsu stát ještě víc než luxusní kočárek.

Jediné, co mě mrzí, že jsme neměli možnost pořídit a otestovat nějaký nosič na záda – “krosničku”. Moc se mi totiž líbí a toužila jsem s ní chodit v létě na túry. Ale nakonec nám i na výlety stačila Manduca. Každopádně je ještě chvíli čas a třeba nakonec i tu krosničku pořídíme.

Na závěr bych vám ráda dala pár tipů, které všechny vycházejí z mé osobní zkušenosti nebo zkušenosti mých kamarádek. Určitě nejsou univerzální, a co platilo u nás, nemusí platit u vás (tak jako všechno kolem dětí), ale třeba se vám budou hodit, pokud s nošením váháte.

Tipy na nošení dětí:

 • Nebojte se nošení (pokud si připadáte nešikovné, věřte mi, že když jsem to zvládla já, vy to zvládnete také).
 • Nebojte se reakcí a různých předsudků okolí. Vězte, že to nejdůležitější je spokojenost vašeho miminka. S hystericky řvoucím dítětem ve značkovém kočárku na ulici rozhodně cool vypadat nebudete.
 • Nebojte se ani častého argumentu o bolestech zad – pokud budete nosit miminko od narození, vaše tělo si postupně zvykne. A navíc budete v kondici!
 • Vyberte prosím pro své dítě bezpečné nosítko (tzv. ergonomické) – stačí zagooglit a během pár minut budete vědět (podsazený zadeček, pozice nožiček do M – žabka, materiál látky od kolínka ke kolínku atd.). V Čechách bohužel není prodej neergonomických nosítek regulován tak jako jinde ve světě – ale vy můžete být informovaní.
 • Pro úplně novorozené miminko zvolte spíše šátek nebo nosítko s vložkou pro novorozence (musím upřímně napsat, že čerstvé miminko bych do Manducy, která se sice jakousi novorozeneckou vložkou také pyšní, asi nedala – nepřišlo by mi tam úplně v bezpečí. U případného druhého miminka bych tak zkusila třeba Ergobaby s vložkou pro novorozence, nebo se “hecla” a šla do šátku – moc se mi líbí třeba pařížská značka Je Porte Mon BéBé).
 • Nebojte se navštívit kurz vázání šátku nebo si nechat v obchodě poradit – klidně si s sebou vezměte na vyzkoušení třeba panenku. Jde přece o pohodlí (a bezpečnost!) vás obou.
 • Při nákupu zvažte nosítko, které je polohovatelné a lze děti nosit vpředu, na zádech i na boku – každé dítě je jiné a znám případy, kdy maminky musely v určitém věku dítě přesunout zepředu na záda.
 • Když to bude miminku a vám vyhovovat, vždycky můžete kombinovat kočárek s nosítkem – nosítko vám kočárek vždycky unese a vy ho tak vytáhnete kdykoliv bude potřeba.
 • S nosítkem nemusíte řešit výtahy v metru nebo těsné prostory v obchodech – všude se vejdete a nic pro vás není překážka.
 • Nebojte se, že s nosítkem musíte úplně rezignovat na styl. Ano, není to úplně na podpatky a na kabelku, vím. Ale koupit se dají už i velice pěkné věci určené pro nosící maminky, z kvalitních materiálů a vzhledově šik. A elegantní batůžky jsou čím dál tím více populární.
 • A konečně – zařiďte se hlavně podle sebe a vašeho miminka a nenechte sebe ani jej do ničeho nutit. Jsou i miminka (a není jich málo), která nosítka nesnesou.

Budu moc ráda, když mi dáte vědět, jak to máte s nošením vy.

Autor: Blanka (tým blogu ZDE)

TIPY NA NÁKUPY:

Může vás také zajímat

Medik8: White Balance Brightening SerumTaké vás trápí pigmentové skvrny nebo flíčky po akné? Mě jo! A rozhodla jsem se nimi zatočit pomocí séra značky Medik8. White Balance Brightening sérum je produkt, který obsahuje jedinečnou složku s názvem Oxyresveratrol(0, 5 %). Ta je velmi účinná v minimalizaci nadměrné pigmentace kůže, umí sjednocovat tón pleti a zlepšovat její celkový vzhled, který byl sluncem poškozen. Ve dvou totožných...

Číst více
medaprexmedaprex medik8medik8 pleťpleť recenzerecenze

Moje největší a jediné předsevzetí pro rok 2019

Předsevzetí typu zhubnout, jíst víc zdravě, víc cvičit apod., jsem si nikdy nedávala. Celkově na tyto závazky moc nejsem. Spíše si vždy začátkem nového roku stanovuji cíle nebo směr, kam bych se chtěla vydat, co si třeba splnit a co uskutečnit. Letos to mám úplně jasné. Vyplynulo to už ze […]

Číst více
Co se zrovna dějeCo se zrovna děje motivacemotivace Můj stylMůj styl nový roknový rok Oblékám seOblékám se outfitoutfit Zajímám seZajímám se

Přečteno

přečteno

Krásné pondělí! Tenhle článek už mám nachystaný delší dobu a málem jsem na něj zapomněla. Jde o tipy na knížky, které jsem před nějakou dobou přečetla a moc mě bavily, tudíž doporučuji dál. Dle mého názoru totiž tipů na knížky není nikdy dost, takže uvítám i nějaké od vás v komentářích.

Kniha, u které se budete smát od začátku až do konce a nebudete se od ní moct...

Číst více
co právě čtuco právě čtu knižní tipyknižní tipy přečtenopřečteno