• Úvod
 • Blogy
 • Proč nosit miminko v nosítku – zkušenosti maminky Blanky
Sdílejte s přáteli

Děti nosí jenom biomatky. Miminka se v nosítku krčí, je to nepřirozené. Normální je mít kočárek! Nosítko pořizují maminky, které na kočárek nemají peníze. Co to je zase za módu, copak jsme někde v Africe? Přece si nebudu ničit záda. Ty lesany už vážně neví, co by vymyslely…” Přijdou vám také některé výše uvedené hlášky povědomé? Já sama jsem je slyšela/četla mockrát. Bohužel. Mě samotnou ale nošení syna doslova zachránilo. Nosítko je pro nás naprosté must have a určitě bych ho zařadila mezi top tři věci, které radím kamarádkám/nastávajícím maminkám, aby si určitě pořídily. Život bez něj si v posledních dvou letech neumím a ani nechci představovat. Chcete vědět proč?

Když jsem byla těhotná, potkávala jsem maminky s miminky v nosítkách a šátcích – přišlo mi to velmi praktické a hezké, a chtěla jsem si sama něco takového pořídit. S mužem jsme ale mnohem více času věnovali výběru kočárku a pojímali to tak, že budeme kočárek s nosítkem kombinovat. Malovala jsem si jaro a léto s novorozeným miminkem někde na zahrádce nebo v parku – s limonádou, spícím miminkem v krásném kočárku, a knihou v ruce. Realita byla úplně jiná.

Náš Hugo byl hned od narození miminko téměř vůbec nespící a abnormálně uplakané. Trápila ho velmi silná novorozenecká kolika a první dva zuby mu vylezly ve dvou měsících! Vyžadoval mou neustálou přítomnost a nošení. Jakmile jsem ho na chvíli položila, spustil řev tak silný, že se všichni kolem nestačili divit a jednotně tvrdili, že nic takového ještě nezažili. Ten samý řev Hugo spustil i okamžitě po položení do kočárku. Mohla bych teď vypisovat přímo romány, co všechno jsme s kočárkem zažili a jak dlouho jsme bojovali, ale zkrátím to – na kočárek si nikdy nezvykl. Zhruba v osmém měsíci jsem ho definitivně odložila (to už jsme s ním zkušebně vyráželi třeba jen jednou týdně), přestala kočárkování nadále zkoušet (s týdenní výjimkou v létě u moře, kvůli které jsme pořídili golfky – zbytečně) a definitivně podlehla nosítku. Doma máme jedno totálně nošené dítě. Které si nošení zkrátka vybralo samo.

Která nosítka jsme zvolili a jak jsme byli spokojeni

Už jako těhotná jsem věděla, že do klasického šátku nejdu. Poněvadž jsem poměrně nešikovná, bála jsem se, že šátek uvážu špatně a miminku ublížím. Na Instagramu u jedné blogerky jsem narazila na “předvázaný šátek” nebo – jak jsem to sama nazvala – “polonosítko” Caboo. Je to takový hybrid mezi nosítkem a šátkem, který měl kombinovat vlastnosti obojího. Hugo v tomto nosítku vyloženě neplakal (úspěch!), ale úplně spokojený taky nebyl. Bylo totiž dost teplé a pro tropické léto, které ten rok panovalo, ne úplně vhodné. Uvazovalo se celkem rychle (samozřejmě jsem musela trochu potrénovat podle návodu), ale kroužky mě při správné poloze miminka škrtily, “nosítko” se povolovalo, a oba jsme se hodně potili.

V momentě, kdy Hugo začal držet hlavičku (kolem třetího měsíce), přešli jsme na “klasické” nosítko. V obchodě jsme tenkrát vyzkoušeli několik značek, a nejvíc mě zaujala Manduca. Ačkoliv je proslulá tím, že si na design zrovna moc nepotrpí, zrovna jsme se trefili do krásné limitované edice. A u Manducy už jsme zůstali. Nebyl totiž žádný důvod ji měnit. Úplně s námi srostla. Zhruba v Hugouškově roce a čtvrt jsme jen dokoupili tzv. “extend-er”, který rozšířil podložení nožiček – aby byla zachována ergonomická poloha. A Hugo se nosí doteď.

Kvalitních nosítek je nicméně na trhu velké množství a myslím, že je opravdu z čeho vybírat. Já třeba pořídila do zásoby ještě jedno nosítko značky Beco, tzv. toddler, které je určeno už pro starší děti, a Hugovi je zatím velké – no jo, zase jsem narazila na limitovanou edici a musela ho mít. Ale vzhledem k tomu, že Hugo už chce hlavně chodit a řádit na motorce, je možné, že se na něj ani nedostane. Každopádně počítejte s tím, že na šátcích a nosítkách si lze vypěstovat pořádnou závislost, a nakonec mohou vaši kapsu stát ještě víc než luxusní kočárek.

Jediné, co mě mrzí, že jsme neměli možnost pořídit a otestovat nějaký nosič na záda – “krosničku”. Moc se mi totiž líbí a toužila jsem s ní chodit v létě na túry. Ale nakonec nám i na výlety stačila Manduca. Každopádně je ještě chvíli čas a třeba nakonec i tu krosničku pořídíme.

Na závěr bych vám ráda dala pár tipů, které všechny vycházejí z mé osobní zkušenosti nebo zkušenosti mých kamarádek. Určitě nejsou univerzální, a co platilo u nás, nemusí platit u vás (tak jako všechno kolem dětí), ale třeba se vám budou hodit, pokud s nošením váháte.

Tipy na nošení dětí:

 • Nebojte se nošení (pokud si připadáte nešikovné, věřte mi, že když jsem to zvládla já, vy to zvládnete také).
 • Nebojte se reakcí a různých předsudků okolí. Vězte, že to nejdůležitější je spokojenost vašeho miminka. S hystericky řvoucím dítětem ve značkovém kočárku na ulici rozhodně cool vypadat nebudete.
 • Nebojte se ani častého argumentu o bolestech zad – pokud budete nosit miminko od narození, vaše tělo si postupně zvykne. A navíc budete v kondici!
 • Vyberte prosím pro své dítě bezpečné nosítko (tzv. ergonomické) – stačí zagooglit a během pár minut budete vědět (podsazený zadeček, pozice nožiček do M – žabka, materiál látky od kolínka ke kolínku atd.). V Čechách bohužel není prodej neergonomických nosítek regulován tak jako jinde ve světě – ale vy můžete být informovaní.
 • Pro úplně novorozené miminko zvolte spíše šátek nebo nosítko s vložkou pro novorozence (musím upřímně napsat, že čerstvé miminko bych do Manducy, která se sice jakousi novorozeneckou vložkou také pyšní, asi nedala – nepřišlo by mi tam úplně v bezpečí. U případného druhého miminka bych tak zkusila třeba Ergobaby s vložkou pro novorozence, nebo se “hecla” a šla do šátku – moc se mi líbí třeba pařížská značka Je Porte Mon BéBé).
 • Nebojte se navštívit kurz vázání šátku nebo si nechat v obchodě poradit – klidně si s sebou vezměte na vyzkoušení třeba panenku. Jde přece o pohodlí (a bezpečnost!) vás obou.
 • Při nákupu zvažte nosítko, které je polohovatelné a lze děti nosit vpředu, na zádech i na boku – každé dítě je jiné a znám případy, kdy maminky musely v určitém věku dítě přesunout zepředu na záda.
 • Když to bude miminku a vám vyhovovat, vždycky můžete kombinovat kočárek s nosítkem – nosítko vám kočárek vždycky unese a vy ho tak vytáhnete kdykoliv bude potřeba.
 • S nosítkem nemusíte řešit výtahy v metru nebo těsné prostory v obchodech – všude se vejdete a nic pro vás není překážka.
 • Nebojte se, že s nosítkem musíte úplně rezignovat na styl. Ano, není to úplně na podpatky a na kabelku, vím. Ale koupit se dají už i velice pěkné věci určené pro nosící maminky, z kvalitních materiálů a vzhledově šik. A elegantní batůžky jsou čím dál tím více populární.
 • A konečně – zařiďte se hlavně podle sebe a vašeho miminka a nenechte sebe ani jej do ničeho nutit. Jsou i miminka (a není jich málo), která nosítka nesnesou.

Budu moc ráda, když mi dáte vědět, jak to máte s nošením vy.

Autor: Blanka (tým blogu ZDE)

TIPY NA NÁKUPY:

Může vás také zajímat

6 knih, které stojí za to si přečíst

Léto je v plném proudu, a pokud jste ještě nebyli, tak se možná chystáte na dovolenou, případně na různé víkendové výlety. Co si s sebou vzít na čtení do vlaku, auta nebo na pláž? Přečetla jsem v poslední době několik skvělých knih, tak se s vámi o tipy na letní […]

Číst více
knihakniha létoléto OstatníOstatní recenzerecenze Zajímám seZajímám se

Saloos: Squalane & KamélieSaloos nabízí na trhu tento anti-age elixír s názvem Sqalane & Kamélie, který je vhodný pro všechny typy pleti, nejvíce však pro pleť s vrásakmi. Vyhlazuje totiž pokožku a poskytuje jí intenzivní regeneraci. Díky obsahu patentované látky Bright Oleoactif pomáhá rerukovat tmavé skvrny a sjednocovat tón pleti. Jeho složení je plné squalanu, oleji z kamélie, arganovému oleji, extraktu z karotky a...

Číst více
pleťpleť recenzerecenze saloossaloos

Jakou chybu jsem dělala při vybírání make-upu / KOSMETICKÁ RECENZE

Proč my ženy vlastně používáme make-up? Já se přiznám, že se nad tím v poslední době dost zamýšlím. Já ho vlastně začala dávat na obličej někdy na střední a přišlo mi to jako skvělý způsob, jak mít během minuty hezčí pleť. Už od puberty jsem měla problematickou pleť a s […]

Číst více
Kosmetické tipyKosmetické tipy lancomelancome makeupmakeup notinonotino recenzerecenze Recenze produktůRecenze produktů Zkrášluji seZkrášluji se