• Úvod
 • Blogy
 • To mám jít líčit zadarmo? Aneb o čem je TFP - BeautyBlogerky.cz
To mám jít líčit zadarmo? Aneb o čem je TFP
Sdílejte s přáteli

Včera jsem na uzavřeném foru pro vizážistky vypsala nabídku líčit společně se mnou jeden kreativní projekt, do kterého jdou všichni zúčastnění bez nároku na honorář. Projekt, ve kterém si budeme spolu moci nalíčit cokoliv chceme a práci nám otiskne časopis, který zatím znímit nemohu. Hledala jsem vizážistku, která mám kreativitu a čas a jako první se mi dostala reakce: „Čas mám, kreativitu také, ale líčit zadarmo?!“

Proto jsem se rozhodla napsat pár vět o takzvaném TFP (time for print) – neboli spolupráci, kdy za svůj čas nedostanete peníze, ale fotografie, video, nebo třeba jen kredity či zmínku o Vaší osobě. Nečekám, že se chytnou za nos vizážistky, pro které je pod úroveň pracovat bez nároku na výplatu, ale třeba to pomůže v rozhodování nad TFP projekty začínajícím vizážistkám a mladým umělkyním.

TFP

Před pěti lety jsem na začátku své vizážistické cesty měla pouze talent (respektive jsem si nabubřele myslela, že ho mám ), průměrné vybavení a jinak prázdné ruce. Prvního třičtvrtě roku jsem však nepřijala žádnou placenou zakázku. Cítila jsem, že se potřebuji vypracovat a začít opravdu profesionálně líčit až ve chvíli, kdy bude mít moje práce vysokou úroveň. Líčila jsem tedy pouze TFP a kamarádky.

Od začátku jsem však si projekty pečlivě vybírala. Je totiž rodíl mezi TFP, kde jsem jako vizážistka na konci potravního řetězce a jako na jedinou na mě nezbyla ani koruna a mezi TFP, kde jsem plnohodnotným členem týmu.

TFP

Jak by tedy měl ideálně vypadat TFP projekt?

 1. Měla byste dopředu vědět veškeré informace: Kdo fotí, kdo se fotí, kde a kdy se to fotí a co to bude.
 2. Nejste na place dělník, který vykonná předepsanou práci. Jste kreativním členem týmu a máte co říci do výsledné podoby vizáže.
 3. Měla byste vidět portfolia ostatních spolupracujících: fotografa/stylisty/kadeřníka.
 4. Poptejte se kolegyněk na zkušenosti spolupráce s dotyčnými (abyste pak vůbec nějaké fotky dostala).
 5. Ideálně byste se měla na projektu podílet již od samého začátku a prosadit si líčení, které Vám v portfoliu chybí.

TFP

Osobně se minimálně jednou měsíčně TFP projektů účastním z těchto důvodů:

 1. Pokud do TFP projektu jdu, tak pouze s tím, že v líčení dostanu volnou ruku. Samozřejmě makeup sladím s oblečením a stylem fotografie, ale mohu popustit uzdu svému vnitřnímu umělci.
 2. Ve chvíli, kdy nelíčím klientku, která má většinou jasnou představu o tom, jaký makeup chce, se mohu zamyslet nad tím, co chci vlastně líčit já. Jaký je můj “makeup” rukopis? Kam ve své kariéře kráčím?
 3. Mohu si vyzkoušet nové produkty/techniky. Netuším, jak vizážistky, které tfp nedělají, zavádějí novinky do svého makeup kitu. Dělají z klientek, které jim platí za bezchybný makeup pokusné králíky?
 4. Nikdo mě nehoní jako nadmutou kozu, kdy už bude makeup a účes hotový. Všichni jsme tam ze své vůle ve svém volném čase a chceme si užít příjemnou atmosféru. Tohle mi pomáhá uvědomovat si, proč mám svou práci ráda.
 5. Charitativní projekty. Patřím k dvorním vizážistkám Miss Face – krásné tváře pomáhají. Výtěžek soutěže jde na dětskou neonatologii a já jsem ráda, že mohu takto přiložit ruku k dílu. Bylo mi dopřáno živit se prací, kterou miluji a pokud jí mohu někomu pomoci, ráda “splatím dluh” nějaké vyšší síle, která mi umožňuje žít si svůj sen.
 6. Rozšiřování a obnovování portfolia. Ve chvíli, kdy dokončím makeup s ním už nejsem spokojená. Vím, že příště bych to nalíčila lépe a co konkrétně bych mohla udělat lépe. A příště to samozřejmě udělám. Pravidelně aktualizuji svou galerii o nejnovější fotky.
 7. Nemusím své kurzy prezentovat fotkami staženými z internetu jako vizážistka, která mi vyčetla TFP projekt z úvodu článku a následně i mé líčení pro Miss Face. Osobně bych NIKDY nepoužila ani jako ilustrační fotky práce někoho jiného, protože to vyvolává dojem, že to nejsem schopná nalíčit sama a proto musím krást na internetu.

TFP

Co mně osobně TFP projekty přinesly?

 1. Díky kreativní volnosti jsem líčila makeupy, které se mně osobně líbí a následně je pak fotografiemi prezentovala. Díky nim si mě pak našla klientela, které se můj osobitý rukopis líbí.
 2. Našla jsem mezi kolegy přátele. Jsem vděčná za každou šanci, kterou mi kdo v mých začátcích dal a chtěla bych především poděkovat fotografce Daniele Smržové
 3. Líčila jsem focení kolekce oblečení Louis Vuitton přímo v Louis Vuitton.
 4. Řada klientů, pro které jsem líčila TFP mi poté nabídla placenou práci, nebo mě na placenou práci doporučila.

P.S. Všechny fotografie v tomto článku jsou z TFP spolupráce.

Mějte krásný zbytek víkendu,

Ariana

 

Může vás také zajímat

Co všichni mají s tím LEGO DUPLO? Recenze stavebnice Dobrodružství na farmě

První sadu stavebnice Lego Duplo dostal náš Hugo ještě před svými prvními narozeninami. Byla to jedna z těch menších sad, některý z vláčků. Pamatuji si, že jsem si tenkrát říkala, jestli to není moc brzy a přišlo mi trochu jako předčasný dárek. K prvním narozeninám pak dostal ještě různé dřevěné […]

Číst více
duploduplo dva rokydva roky hračkyhračky LEGOLEGO Myslím na dětiMyslím na děti Nákupy pro nejmenšíNákupy pro nejmenší

GRWM & JAK SI ZVÝŠIT SEBEVĚDOMÍ + SOUTĚŽ / VLOG

V novém videu se líčím před kamerou a povídám o tom, jak získat zdravé sebevědomí a sebelásku.  ODKAZY K VIDEU: + La Mer: https://fave.co/2B5SD2s + průhledný box na kosmetiku: http://bit.ly/2rvO11x + zrcátko Simplehuman: http://bit.ly/2rydg3b (20% sleva s kódem Mamoustylove20) + matující primer Paula’s Choice: http://bit.ly/2rvitsp + make-up Clarins: http://bit.ly/2yN5BSC + […]

Číst více
VideaVidea videovideo

Dubai | Photodiary

dubai


Krásný den! Po všech těch tipech na dárky tu mám pro vás opět článek z cest. S Haničkou jsme se ještě rozhodly v listopadu si o týden prodloužit léto a jako místo, kde se ohřejeme, jsme si vybraly Dubai. Dovolenou jsme pojaly naprosto odpočinkově, takže minimum práce, hodně jídla, hodně čtení a hodně vyhřívání se na sluníčku. Užijte si fotky! A pokud Vás zajímají články i z mých předešlých...

Číst více
Coya dubaiCoya dubai Drift beachDrift beach DubaiDubai MRLtravelsMRLtravels one and only dubaione and only dubai outfitoutfit Playa NomadePlaya Nomade the maine dubaithe maine dubai travel diarytravel diary travellingtravelling