• Úvod
 • Blogy
 • To mám jít líčit zadarmo? Aneb o čem je TFP - BeautyBlogerky.cz
To mám jít líčit zadarmo? Aneb o čem je TFP
Sdílejte s přáteli

Včera jsem na uzavřeném foru pro vizážistky vypsala nabídku líčit společně se mnou jeden kreativní projekt, do kterého jdou všichni zúčastnění bez nároku na honorář. Projekt, ve kterém si budeme spolu moci nalíčit cokoliv chceme a práci nám otiskne časopis, který zatím znímit nemohu. Hledala jsem vizážistku, která mám kreativitu a čas a jako první se mi dostala reakce: „Čas mám, kreativitu také, ale líčit zadarmo?!“

Proto jsem se rozhodla napsat pár vět o takzvaném TFP (time for print) – neboli spolupráci, kdy za svůj čas nedostanete peníze, ale fotografie, video, nebo třeba jen kredity či zmínku o Vaší osobě. Nečekám, že se chytnou za nos vizážistky, pro které je pod úroveň pracovat bez nároku na výplatu, ale třeba to pomůže v rozhodování nad TFP projekty začínajícím vizážistkám a mladým umělkyním.

TFP

Před pěti lety jsem na začátku své vizážistické cesty měla pouze talent (respektive jsem si nabubřele myslela, že ho mám ), průměrné vybavení a jinak prázdné ruce. Prvního třičtvrtě roku jsem však nepřijala žádnou placenou zakázku. Cítila jsem, že se potřebuji vypracovat a začít opravdu profesionálně líčit až ve chvíli, kdy bude mít moje práce vysokou úroveň. Líčila jsem tedy pouze TFP a kamarádky.

Od začátku jsem však si projekty pečlivě vybírala. Je totiž rodíl mezi TFP, kde jsem jako vizážistka na konci potravního řetězce a jako na jedinou na mě nezbyla ani koruna a mezi TFP, kde jsem plnohodnotným členem týmu.

TFP

Jak by tedy měl ideálně vypadat TFP projekt?

 1. Měla byste dopředu vědět veškeré informace: Kdo fotí, kdo se fotí, kde a kdy se to fotí a co to bude.
 2. Nejste na place dělník, který vykonná předepsanou práci. Jste kreativním členem týmu a máte co říci do výsledné podoby vizáže.
 3. Měla byste vidět portfolia ostatních spolupracujících: fotografa/stylisty/kadeřníka.
 4. Poptejte se kolegyněk na zkušenosti spolupráce s dotyčnými (abyste pak vůbec nějaké fotky dostala).
 5. Ideálně byste se měla na projektu podílet již od samého začátku a prosadit si líčení, které Vám v portfoliu chybí.

TFP

Osobně se minimálně jednou měsíčně TFP projektů účastním z těchto důvodů:

 1. Pokud do TFP projektu jdu, tak pouze s tím, že v líčení dostanu volnou ruku. Samozřejmě makeup sladím s oblečením a stylem fotografie, ale mohu popustit uzdu svému vnitřnímu umělci.
 2. Ve chvíli, kdy nelíčím klientku, která má většinou jasnou představu o tom, jaký makeup chce, se mohu zamyslet nad tím, co chci vlastně líčit já. Jaký je můj “makeup” rukopis? Kam ve své kariéře kráčím?
 3. Mohu si vyzkoušet nové produkty/techniky. Netuším, jak vizážistky, které tfp nedělají, zavádějí novinky do svého makeup kitu. Dělají z klientek, které jim platí za bezchybný makeup pokusné králíky?
 4. Nikdo mě nehoní jako nadmutou kozu, kdy už bude makeup a účes hotový. Všichni jsme tam ze své vůle ve svém volném čase a chceme si užít příjemnou atmosféru. Tohle mi pomáhá uvědomovat si, proč mám svou práci ráda.
 5. Charitativní projekty. Patřím k dvorním vizážistkám Miss Face – krásné tváře pomáhají. Výtěžek soutěže jde na dětskou neonatologii a já jsem ráda, že mohu takto přiložit ruku k dílu. Bylo mi dopřáno živit se prací, kterou miluji a pokud jí mohu někomu pomoci, ráda “splatím dluh” nějaké vyšší síle, která mi umožňuje žít si svůj sen.
 6. Rozšiřování a obnovování portfolia. Ve chvíli, kdy dokončím makeup s ním už nejsem spokojená. Vím, že příště bych to nalíčila lépe a co konkrétně bych mohla udělat lépe. A příště to samozřejmě udělám. Pravidelně aktualizuji svou galerii o nejnovější fotky.
 7. Nemusím své kurzy prezentovat fotkami staženými z internetu jako vizážistka, která mi vyčetla TFP projekt z úvodu článku a následně i mé líčení pro Miss Face. Osobně bych NIKDY nepoužila ani jako ilustrační fotky práce někoho jiného, protože to vyvolává dojem, že to nejsem schopná nalíčit sama a proto musím krást na internetu.

TFP

Co mně osobně TFP projekty přinesly?

 1. Díky kreativní volnosti jsem líčila makeupy, které se mně osobně líbí a následně je pak fotografiemi prezentovala. Díky nim si mě pak našla klientela, které se můj osobitý rukopis líbí.
 2. Našla jsem mezi kolegy přátele. Jsem vděčná za každou šanci, kterou mi kdo v mých začátcích dal a chtěla bych především poděkovat fotografce Daniele Smržové
 3. Líčila jsem focení kolekce oblečení Louis Vuitton přímo v Louis Vuitton.
 4. Řada klientů, pro které jsem líčila TFP mi poté nabídla placenou práci, nebo mě na placenou práci doporučila.

P.S. Všechny fotografie v tomto článku jsou z TFP spolupráce.

Mějte krásný zbytek víkendu,

Ariana

 

Může vás také zajímat

Pastelové barvy a teplý podzim? Není to zas taková paráda, jak se může zdát/ OUTFIT

Musí říct, že tento podzim je pro mě hodně netypický. Nosím totiž na mé poměry až moc světlých tónů a hlavně ty pastelové – jako na jaře. Možná jsem pomatená i z toho počasí, nebýt těch nádherně oranžově a červeně zbarvených listů, řekla bych, že máme květen. Jen si to […]

Číst více
Můj stylMůj styl názornázor Oblékám seOblékám se outfitoutfit podzimpodzim

Decor wishlist | ložnice

wish


Krásný den! Jelikož aktuálně zařizuju celý byt, slíbila jsem Vám na toto téma spoustu článků a dnes přicházím s prvním z nich. Skládání wishlistů mě hrozně baví a hezky si udělám pořádek v tom, co se mi líbí a jaký styl je mi nejbližší. Vidím, jak jednotlivé kousky fungují s ostatními a udělám si hezkou představu o celkovém výsledku. Jako první jsem tedy dala dohromady seznam věcí, které by se mi...

Číst více
bella rosebella rose decordecor JyskJysk vemzuvemzu wishlistwishlist

5 věcí, kvůli kterým mám ráda podzim

Znáte to. Na všem si musíte najít to dobré. A protože jsem vyloženě teplomilný člověk, bývá pro mě vždy výzvou se začít těšit na to chladnější období podzim-zima. (I když, jak počasí kouzlí poslední dva týdny, se mi moc líbí a mohlo by to takto zůstat až do jara.) Takže […]

Číst více
Co se zrovna dějeCo se zrovna děje notinonotino podzimpodzim vonna svickavonna svicka Zajímám seZajímám se