• Úvod
 • Blogy
 • To mám jít líčit zadarmo? Aneb o čem je TFP - BeautyBlogerky.cz
To mám jít líčit zadarmo? Aneb o čem je TFP
Sdílejte s přáteli

Včera jsem na uzavřeném foru pro vizážistky vypsala nabídku líčit společně se mnou jeden kreativní projekt, do kterého jdou všichni zúčastnění bez nároku na honorář. Projekt, ve kterém si budeme spolu moci nalíčit cokoliv chceme a práci nám otiskne časopis, který zatím znímit nemohu. Hledala jsem vizážistku, která mám kreativitu a čas a jako první se mi dostala reakce: „Čas mám, kreativitu také, ale líčit zadarmo?!“

Proto jsem se rozhodla napsat pár vět o takzvaném TFP (time for print) – neboli spolupráci, kdy za svůj čas nedostanete peníze, ale fotografie, video, nebo třeba jen kredity či zmínku o Vaší osobě. Nečekám, že se chytnou za nos vizážistky, pro které je pod úroveň pracovat bez nároku na výplatu, ale třeba to pomůže v rozhodování nad TFP projekty začínajícím vizážistkám a mladým umělkyním.

TFP

Před pěti lety jsem na začátku své vizážistické cesty měla pouze talent (respektive jsem si nabubřele myslela, že ho mám ), průměrné vybavení a jinak prázdné ruce. Prvního třičtvrtě roku jsem však nepřijala žádnou placenou zakázku. Cítila jsem, že se potřebuji vypracovat a začít opravdu profesionálně líčit až ve chvíli, kdy bude mít moje práce vysokou úroveň. Líčila jsem tedy pouze TFP a kamarádky.

Od začátku jsem však si projekty pečlivě vybírala. Je totiž rodíl mezi TFP, kde jsem jako vizážistka na konci potravního řetězce a jako na jedinou na mě nezbyla ani koruna a mezi TFP, kde jsem plnohodnotným členem týmu.

TFP

Jak by tedy měl ideálně vypadat TFP projekt?

 1. Měla byste dopředu vědět veškeré informace: Kdo fotí, kdo se fotí, kde a kdy se to fotí a co to bude.
 2. Nejste na place dělník, který vykonná předepsanou práci. Jste kreativním členem týmu a máte co říci do výsledné podoby vizáže.
 3. Měla byste vidět portfolia ostatních spolupracujících: fotografa/stylisty/kadeřníka.
 4. Poptejte se kolegyněk na zkušenosti spolupráce s dotyčnými (abyste pak vůbec nějaké fotky dostala).
 5. Ideálně byste se měla na projektu podílet již od samého začátku a prosadit si líčení, které Vám v portfoliu chybí.

TFP

Osobně se minimálně jednou měsíčně TFP projektů účastním z těchto důvodů:

 1. Pokud do TFP projektu jdu, tak pouze s tím, že v líčení dostanu volnou ruku. Samozřejmě makeup sladím s oblečením a stylem fotografie, ale mohu popustit uzdu svému vnitřnímu umělci.
 2. Ve chvíli, kdy nelíčím klientku, která má většinou jasnou představu o tom, jaký makeup chce, se mohu zamyslet nad tím, co chci vlastně líčit já. Jaký je můj “makeup” rukopis? Kam ve své kariéře kráčím?
 3. Mohu si vyzkoušet nové produkty/techniky. Netuším, jak vizážistky, které tfp nedělají, zavádějí novinky do svého makeup kitu. Dělají z klientek, které jim platí za bezchybný makeup pokusné králíky?
 4. Nikdo mě nehoní jako nadmutou kozu, kdy už bude makeup a účes hotový. Všichni jsme tam ze své vůle ve svém volném čase a chceme si užít příjemnou atmosféru. Tohle mi pomáhá uvědomovat si, proč mám svou práci ráda.
 5. Charitativní projekty. Patřím k dvorním vizážistkám Miss Face – krásné tváře pomáhají. Výtěžek soutěže jde na dětskou neonatologii a já jsem ráda, že mohu takto přiložit ruku k dílu. Bylo mi dopřáno živit se prací, kterou miluji a pokud jí mohu někomu pomoci, ráda “splatím dluh” nějaké vyšší síle, která mi umožňuje žít si svůj sen.
 6. Rozšiřování a obnovování portfolia. Ve chvíli, kdy dokončím makeup s ním už nejsem spokojená. Vím, že příště bych to nalíčila lépe a co konkrétně bych mohla udělat lépe. A příště to samozřejmě udělám. Pravidelně aktualizuji svou galerii o nejnovější fotky.
 7. Nemusím své kurzy prezentovat fotkami staženými z internetu jako vizážistka, která mi vyčetla TFP projekt z úvodu článku a následně i mé líčení pro Miss Face. Osobně bych NIKDY nepoužila ani jako ilustrační fotky práce někoho jiného, protože to vyvolává dojem, že to nejsem schopná nalíčit sama a proto musím krást na internetu.

TFP

Co mně osobně TFP projekty přinesly?

 1. Díky kreativní volnosti jsem líčila makeupy, které se mně osobně líbí a následně je pak fotografiemi prezentovala. Díky nim si mě pak našla klientela, které se můj osobitý rukopis líbí.
 2. Našla jsem mezi kolegy přátele. Jsem vděčná za každou šanci, kterou mi kdo v mých začátcích dal a chtěla bych především poděkovat fotografce Daniele Smržové
 3. Líčila jsem focení kolekce oblečení Louis Vuitton přímo v Louis Vuitton.
 4. Řada klientů, pro které jsem líčila TFP mi poté nabídla placenou práci, nebo mě na placenou práci doporučila.

P.S. Všechny fotografie v tomto článku jsou z TFP spolupráce.

Mějte krásný zbytek víkendu,

Ariana

 

Může vás také zajímat

Pondělí na zámku | Chateau McelyPondělí na zámku.

Nevšední pondělky miluju. Pondělí je pro spoustu lidí stereotypním dnem, kdy jdou zase do práce, nebo zase do školy. Málo kdo se na podělí těší a přesně proto, si já cením každého momentu, kdy je pondělí něčím ozvláštněné.

Já v tento den vyrazila do Chateau Mcely, jež tak dlouho sleduji (a kochám se nad fotkami) z tohoto místa na Instagramu.

Číst více
lifestylelifestyle traveltravel

Outfit: Na rande

Neskutečné se stalo realitou. Po několika měsících jsme měli s mým mužem víkend jen pro sebe! A zašli jsme si spolu na rande. Vydali jsme se do restaurace na sushi, nemusela jsem u toho honit nikoho mezi stoly, ani si u toho malovat obrázky, prostě jsme tam jen tak seděli, […]

Číst více
létoléto Můj stylMůj styl Oblékám seOblékám se outfitoutfit puntíkypuntíky šatyšaty

Sothys: DesquacremFrancouzskou kosmetickou značku, kterou lze sehnat pouze v beauty salónech asi nemusím dlouze představovat. Sothys se za roky, které působí na českém trhu stal poměrně fenoménem. Stejně jako jejich proslulý Desquacrem, aneb hloubkový enzymatický čistící krém na pleť. Tento produkt uvolňuje pleť a odstraňuje přirozeně produkované nečistoty, jako je pot a nadbytek mazu. Produkt voní po ovoci, ale i...

Číst více
beautyblogerky.czbeautyblogerky.cz pleťpleť recenzerecenze sothyssothys