Meditace jako elixír mládí?
Sdílejte s přáteli

Meditace jako elixír mládí?

Meditujícím zjištěn nižší biologický věk

Vliv transcendentální meditace na stárnutí se rozhodl zkoumat americký vědec Robert Keith Wallace. V roce 1982 jeho poznatky vydal časopis Journal of Neuroscience: Lidé s průměrným věkem okolo 50 let, kteří déle než 5 let pravidelně meditují, mají o 12 let nižší biologický věk, než je jejich věk skutečný.*
 
*http://www.naturalnews.com/028157_meditation_longevity.html

Zjištěna větší aktivita telomerázy u meditujících

Časopis Psychoneuroendocrinology vydal v roce 2010 publikaci, která šokovala vědeckou obec.  V pilotní studii, provedené výzkumným týmem profesorky Blackburn, byla účastníkům po 3měsíčním meditačním ,,retreatu” zjištěna o 30 % větší aktivita telomerázy ve srovnání s nemeditujícími kontrolami. *

*http://www.elephantjournal.com/2014/11/nobel-prize-winner-shows-that-meditation-significantly-slows-aging/

Zpomaluje stárnutí?

Stres hraje klíčovou roli v procesu stárnutí. 
Jestliže meditací ovlivníme reakci na stres, můžeme ovlivnit i proces stárnutí?
„Není náhoda, že zkušení meditující žijí tak dlouho a vypadají tak mladě,“ říká doktorka Eva Selhub, autorka a lékařka z Benson-Henry Institutu v Massachusetts, která je přesvědčená, že to možné je.

Meditace a telomery

Moderní věda považuje za spolehlivý ukazatel biologického věku telomery. Tyto ,,ochranné čepičky” na koncích chromozomů se s věkem zkracují.
,,Výzkumy ukazují, že chronický stres je spojen s kratší délkou telomér,” tvrdí profesorka Elizabeth Blackburn, která dostala Nobelovu cenu za objev telomerázy - enzymu, který zajišťuje obnovu telomer.
Je přesvědčena, že právě meditace je nadějným kandidátem pro obnovu telomer.  

Lék proti stresu

Ukazuje se, že meditace snižuje hladiny stresového hormonu kortizolu a naopak zvyšuje množství spánkového hormonu melatoninu. Také posiluje imunitní systém a pozitivně působí na další stresové parametry, jako třeba na krevní tlak.