Mezizubní prostory
Sdílejte s přáteli

Mezizubní prostory

Čistíte si zuby pravidelně dvakrát denně, používáte kvalitní kartáček, přesto se sem tam objeví nějaký ten problém? Možná je to tím, že zapomínáte na mezizubní prostory.
A co víc, budete-li tato místa i nadále ignorovat, hrozí vám i paradentóza.

Jen kartáček nestačí... 

Klasický zubní kartáček je sice potřeba, v mezizubních prostorách se ale neuplatní. Slouží k čištění velkých zubních ploch. Pokud si čistíte zuby jen klasickým kartáčkem, a je jedno, zda je manuální, nebo elektrický, mezizubní prostory si nečistíte vůbec. Máte tak zaděláno na velký problém.

„Pomůcky k zubní hygieně jsou hitem a je jich velký výběr, nicméně bez správné techniky čistění zubů a návyku ke každodennímu používání mezizubních kartáčků a dentální nitě jsou to jen vyhozené peníze,“ upozorňuje dentální hygienistka Monika Sojková z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

Jaké zubní pomůcky zvolit

Podle toho, jak mezizubní prostor vypadá a kterou jeho část chceme vyčistit, vybíráme vhodné pomůcky.    

CURAPROX mezizubní kartáček CPS 06 prime plus 5 kusů

Mezizubní kartáček je skvělý v prostoru kolem dásně, kde dokáže vyčistit i miskovitá vyklenutí na zubech. 154 Kč www.lekarna.cz

ELMEX zubní nit s voskem 50 m

K čištění kontaktních bodů mezi zuby slouží zubní nit, která projde i těsnou štěrbinou, a takto úzká místa dokáže vyčistit. Je také hlavní pomůckou tam, kde jsou zuby stěsnané, např. u před-ních dolních řezáků. 99 Kč www.lekarna.cz

Co očekávat u hygienisty?

  • Hygienista musí zuby nejprve vyčistit, zbavit povlaků a zubního kamene. 
  • Přeměří výšku a hlavně šíři jednotlivých prostor, vybere pro každý vhodný mezizubní kartáček se správnou tvrdostí a délkou vláken  a určí, která místa je potřeba čistit kartáčkem, která nití a kde je nezbytné pomůcky kombinovat.
  • Nacvičí s vámi i zacházení s mezizubními kartáčky.