10 zásad pro zdravou pleť
Sdílejte s přáteli

10 zásad pro zdravou pleť

Udržet si krásnou, svěží a zářivou pleť bez zarudnutí a suchých míst není jednoduché. Jen málo lidí má tak dokonalou pokožku, že se o ni nemusí starat. Pokud zrovna nepatříte k těmto šťastlivcům, nezoufejte. Máme pro vás několik jednoduchých rad, které by vaší pleti měly pomoci. 

 • Odlíčení obličeje, očí a dekoltu. Základ pro zdravou pleť, aby mohla „dýchat“ (i pokud nejsme nalíčené – sundáme z pokožky maz, pot, prach a další nečistoty, použijeme vhodné pleťové mléko, mycí gel, práškový, nebo pěnový čistič a pleťovou vodu nebo tonikum.
 • Používání krémů.  Pokud nemáte možnost poradit se s odborníkem a nejste si jisti se správným výběrem, zkuste nejdříve vzorek. Po nanesení na pleť nesmí být krém nepříjemný (pálení, pnutí pokožky atd.). Tady je malá pomůcka pro správný výběr:
  • na den – krémy s SPF – chrání, hydratují, mají lehčí konzistenci a rychle se vstřebávají
  • na noc – hutnější krémy s výživou, jsou aktivnější, pomáhají obnovit ochrannou bariéru na povrchu pleti, dodávají jí potřebné lipidy jako doplněk pod krém vřele doporučujeme používání aktivních ampulí nebo séra
 • Dodržování hygieny při nanášení krémů.  Nejlepší je pořídit si krémy s dávkovačem nebo v tubě (pomalu reagují s kyslíkem). Krémy v dóze nanášíme špachtličkou, do krému nesaháme rukou.
 • Péče o oční okolí.  Od 20 let věku můžeme začít používat hydratační oční gely, nebo i krémy, (nevysušená pokožka pomaleji stárne), od 30 let věku je vhodný i oční krém na den a na noc. 
 • Na každý věk svůj krém. Nesnažte se pospíchat. Například první krémy proti vráskám mají smysl až kolem 30. roku života. 
 • Udržování dekorativních štětců a houbiček v čistotě.  Je to opravdu důležité! V nečistých štětcích a houbičkách jsou bakterie a plísně, které následné nanášíme na pleť. Pokud nemáme speciální přípravek na čištění štětců, pravidelně vyčistíme štětce ve vlažné vodě s vlasovým šamponem, mýdlem, propláchneme vodou a necháme usušit položené volně na ubrousku, ráno jsou štětce jako nové.
 •  Zákaz škrábání pupínků v obličeji. Škrábáním nebo neodborným ošetřováním můžeme roznést bakterie i do jiných, zatím nenakažených míst. Méně se ví, že bakterie se na obličej dostávají též díky častému podpírání brady rukou (třeba u počítače), jedná se o častý zlozvyk, který si mnohdy ani neuvědomujeme následkem je zanesení nečistot, v důsledku čehož pokožka nedýchá.
 • Dostatek spánku. Pokožka potřebuje odpočívat, aby se mohla patřičně zregenerovat. Ideální je spát denně 7 až 8 hodin. 
 • Vitamíny doplňovat podle ročního období. V zimě jsou například nejvíce aktivovány ledviny a močový měchýř. Proto zařaďte do jídelníčku více mořských ryb a kořenové zeleniny. 
 • Salonní kosmetická ošetření. Alespoň jednou za měsíc si dopřejte péči odborníka. Promluvte si se svou kosmetičkou a společně vyberte odpovídající salonní péči. Ta by měla být vždy komplexní a individuálně zaměřená tak, aby pro vás byla maximálně užitečná. 

Názory odborníků

Co je podle vás nejdůležitější dodržovat, aby pleť byla zdravá a krásná?
"Velmi důležitý krok je správné čištění a tonizace. Svým zákaznicím, které si přijdou koupit krém to často vysvětluji tak trochu triviálně aby vše pochopily. Říkám jim, že pokud chtějí mít doma uklizeno, určitě podlahu kvalitně UMYJÍ a potom MOŽNÁ napastují! A s kůží je to hodně podobné. Odlíčit a umýt, a to kvalitně a správně zvolenými přípravky, je první a důležitý krok. Další jsou pak vhodně zvolené aktivní látky a potom krém," radí Bohumila Christophová, školící kosmetička Janssen Cosmetics - soudní znalec kosmetika-vizážistika