EPIDEMIE 21. STOLETÍ - Alergie
Sdílejte s přáteli

EPIDEMIE 21. STOLETÍ

Alergie

Podle posledních studií postihne alergická reakce alespoň jednou za život každého čtvrtého člověka. Nemocných s touto diagnózou neustále přibývá, a to zejména mezi dětmi. Odborníci proto bijí na poplach. Jak můžeme s alergií bojovat?

CO JE ALERGIE

Jde onemoc imunitního systému, kdy dochází k nadměrné anepřirozené obranné (hypersenzitivní) reakci organismu, způsobené nesprávnou aktivací protilátek skupiny imunoglobinu E vlivem alergenů (prach, pyl, srst, peří, léky apod.), které zdravým lidem neškodí. 

PROČ ALERGIKŮ PŘIBÝVÁ?

To zatím není úplně jasné. Jedno zmožných vysvětlení je to, že se lidé dnes mnohem méně setkávají s infekcemi, které dříve mimo jiné posilovaly organismus. Výskyt alergických onemocnění se také přímo odvíjí od hygienické úrovně země. Čím je tato úroveň vyšší, tím je alergií více. Mezi další důvody patří znečištěný vzduch, špatná životospráva, čím dál častější užívání antibiotik, ale inedostatek pohybu, stres nebo dědičnost.  

ALERGEN

Je exogenní antigen, který navozuje produkci jedné nebo více protilátek. Buňky zdravého imunitního systému se snaží zničit nebo neutralizovat jakýkoli antigen, který je rozpoznán jako cizí apotenciálně škodlivý. Pokud je imunita narušena, dochází právě k alergické reakci.

Alergeny se objevují nejčastěji usložek obsažených v celé škále pylů (listnatých dřevin, bylin či trav), ve zvířecí srsti (kočky, psi, hlodavci), vhmyzím jedu (včela, vosa, sršeň) či běžných složkách potravin (lepek, mléko, vajíčka, sója, ořechy). Alergie mohou způsobit iléky, zejména antibiotika, barbituráty alokální anestetika. Ke styku s alergeny dochází vdechem, dotykem či konzumací.

NEJČASTĚJŠÍ ALERGIE 

POLINÓZA

Jinak také zvaná senná rýma či alergie na pyl různých rostlin. Jde omultisystémové onemocnění, jehož projevem není jen rýma, ale izánět očí, kýchání, kašel amnohdy se projeví iprůduškovým astmatem, ztrátou chuti, čichu nebo zánětem nosních dutin. 

JAK POZNÁTE, ŽE JSTE ALERGIK

Orientační testy  
Trápí vás často rýma, pálení očí, svědění kůže? Pokud na většinu otázek odpovíte ano, můžete být alergik. 
 • Trápí vás kýchání?
 • Přepadne vás občas nevysvětlitelný kašel, který vás budí i ze spaní?
 • Pociťujete ztížené dýchání?
 • Máte někdy hvízdavé dýchání či pískání v hrudníku?
 • Zdá se vám někdy, že ztrácíte čich?
 • Teče vám z nosu, i když nejste nachlazeni?
 • Svědí vás a slzí vám občas oči?
 • Míváte někdy nevysvětlitelné svědění kůže?

Na stránkách České iniciativy pro astma, www.cipa.cz, si také můžete udělat zdarma test kontroly astmatu anásledně se objednat kalergologovi.  

Laboratorní test    

Alergolog určí pomocí rodinné anamnézy, testů alaboratorního rozboru krve, na co jste alergičtí. Vyšetřit se můžete nechat isami, ato např. v laboratoři Synlab. Na www.synlab.cz naleznete ceník, odběrová místa idalší potřebné informace. 
Stanovení esenciálních mastných kyselin
Je dalším užitečným testem hlavně vpřípadě zánětlivého onemocnění, jakým je např. astma nebo těžké alergie (např. ekzém). Tento krevní test poskytuje přesné hodnoty apoměry několika důležitých esenciálních mastných kyselin, které působí protizánětlivě. 
* V některých případech se dědičný základ může objevit až v další generaci.

NEJČASTĚJŠÍ PROJEVY alergií

 • ekzém na kůži
 • otoky
 • rýma
 • astma
 • anafylaktický šok 

JAK BOJOVAT S ALERGIÍ

1

Přírodní léčba  

Penízovka sametonohá

Jde ojedlou houbu rostoucí v zimním období. Roste zpravidla vtrsech na kmenech tlejících listnatých stromů. Její účinky jsou všestranné – čistí pokožku, má silné protinádorové aantibakteriální působení, napomáhá proti projevům akné, alergie, astmatu, celiakie, ekzému adalším nemocem. 

Ostropestřec mariánský

Letnička, která se používá v podobě čaje, oleje, tablet či dalších léčivých produktů. Regeneruje játra, žlučník aslinivku. Zlepšuje látkovou výměnu, má detoxikační účinky. Pomáhá při astmatu, alergické rýmě, hemoroidech, mononukleóze, pálení žáhy či plynatosti. 

Měsíček lékařský

Rostlina je svými pozitivními vlastnostmi známá už od starověku. Unás se začala objevovat ve 12. století. Jedná se oletničku, která blahodárně působí na játra ažlučník, pomáhá při astmatu, kašli abušení srdce. Hojí záněty alze ji použít i jako kloktadlo dutiny ústní.

Černý rybíz
Ovocný keř rodící jedlé bobule svysokým obsahem vitaminu C. Má velký účinek při snížené funkci nadledvinek, napomáhá léčbě těžších forem zánětů, slouží jako výborné antialergikum při senné rýmě, ekzému, astmatu, dále pro zlepšení adenomu prostaty.
2

Biorezonace 

Co je to: Jde omoderní diagnostickou aterapeutickou metodu. Základy biorezonance vychází z posledních poznatků kvantové fyziky ovlastnostech živých tkání avzniku nemocí. Tato metoda zasahuje přímo do samé podstaty vzniku nemocí ana této úrovni velmi efektivně podporuje obranné aregenerační procesy organismu.

Co umí: Je schopná odhalit onemocnění ještě před jeho vnějším projevem, dokáže stanovit zatížení organismu různými toxiny ataké diagnostikovat infekce viry, bakteriemi, plísněmi aparazity. 

Cena: 890 Kč / za 120 min., diagnostika aterapie,
Cena: 290 Kč bioinformační nosič


Kde: Studio ForBio, Pekařská 12, Praha 5, nebo Pod Mezí 1197, Plzeň, www.forbio.cz

Vyzkoušejte: Biorezonanční přístroj BICOM OPTIMA je úspěšně využíván při léčbě alergie, kožních problémů, zažívacích potíží, chronických virových, bakteriálních amykotických infekcí, ale ipři odvykání kouření.
3

Homeopatická léčba 

Co je to: V léčbě alergií může být homeopatie velmi úspěšná. Dělí se na několik směrů, z nichž ta konstituční jde více do hloubky, je časově náročnější na vyšetření ina výběr vhodných homeopatik. V akutním případě je vhodné podat symptomatický přípravek pro okamžitou úlevu as trpělivostí pak vyzkoušet konstituční léčbu. Na homeopata můžete narazit iv lékárně, kde homeopatika prodávají. 

Co umí: Účinky homeopatik snižují některé látky, mezi něž patří kafr, mentol, eukalyptus, máta nebo kofein. Proto je dobré se jim vyhnout 20 minut před a po užití homeopatik. Mohou to být zubní pasty, sirupy proti kašli, nosní spreje či různé nápoje. 

Cena: stanovena individuálně 

     
Kde: Homeopatická lékařská asociace, Národní 11, Praha 1, www.hla-homeopatie.cz

Doporučujeme: Je možné je užívat současně s jinými léky, doplňky stravy nebo vitaminy. Jejich užívání je bezpečné pro děti, těhotné akojící ženy ajsou bez vedlejších účinků.

LÉČBA BUDOUCNOSTI

Na Královské univerzitě v Londýně výzkumníci před lety představili revoluční postup vboji proti různým typům alergií. ToleroMune technologie, na jejímž principu jsou preparáty Circassie vyvinuty, mají na svědomí výzkumníci Mark Larché a Barry Kay. Ti přišli snápadem používat synteticky vyrobené části proteinů alergenních látek kučení imunitního systému pacientů. Dokázali zkrátit dobu léčby na pouhé čtyři injekce vprůběhu dvanácti týdnů. Nyní je dokončeno přes 15 klinických studií zkoumajících alergii na trávy či prach. Vprvní půli roku 2016 by měly být dokončeny ity nejnadějnější ohledně alergie na kočičí srst. 

Alergenová imunoterapie

Léčba symptomatická (antihistaminika H1, vazokonstriktory, anticholinergika apod.), zaměřená na příznaky, sice přináší pacientovi úlevu, neléčí však příčinu alergie. Potlačit alergii aovlivnit podstatu obtíží je možné alergenovou imunoterapií – pomocí vakcíny připravené přímo na míru pacienta. Toto očkování vás může zbavit potíží na řadu let, jelikož obsahuje zředěné alergeny vpostupně se zvyšujících dávkách, atělo si na ně časem zvyká apřestává reagovat. Účinnost této metody, která je dlouhodobá, je kolem 80 %, ovšem podpora úspěšnosti záleží ina zodpovědném přístupu pacienta.  

Alergické reakce po očkování

„U  očkovaných je nejčastějším projevem alergie otok a  zarudnutí v místě vpichu. Tato reakce se vyskytuje uvíce než 1 z10 očkovaných. Dosud nejčastěji byla popsána uočkování HPV vakcínami, kde se uvádí její výskyt u46 % očkovaných. Tato alergie je však považována za mírný příznak, který uvětšiny očkovaných vymizí během několika dnů. Silnější alergie byly pozorovány ukojenců po očkování proti TBC, atato vakcína byla proto zpovinného očkovacího kalendáře odstraněna.“ 

prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. 

Co jste možná nevěděli

ALERGIE NA JÍDLO  

Od prosince 2014 musí výrobci potravin povinně zvýrazňovat alergeny vpopisu složení potravin. Platí to ipro restaurace, jídelny, nemocnice, školy či sociální ústavy.
 

ALERGIE NA PYL   

Existuje pylová informační služba, která podává informace oaktuálním výskytu pylu v ovzduší. Veškeré potřebné informace naleznete na:
www.pylovasluzba.cz
 

ALERGIE NA ZVÍŘECÍ SRST

Alergeny způsobují rýmu aastma iněkolik měsíců poté, co zvíře domácnost opustilo. Po uschnutí se totiž alergeny zchlupů uvolňují do ovzduší, kde se mohou pohybovat dlouho.

Názor odborníka

MUDr. GertrÚda čápováVedoucí lékařka Plicní a  alergologické kliniky GEPAMED
 

Existuje nějaká pomoc, jak na alergii, když nemáme po ruce léky?

Pakliže nejsou po ruce léky, je dobré opustit rychle místo, kde dojde kalergické reakci (rozkvetlá louka, les apod.), aumýt tvář studenou vodou. Je-li reakce spojená isdráždivým kašlem amá-li postižená osoba po ruce čaj nebo teplou kávu, je dobré je vypít, neboť teplo itzv. theobromin, který káva ačerný čaj obsahují, uvolňují stažené průdušky. Na prvním místě ale vždy platí zásada, je-li alergik nebo astmatik na cestách, je potřeba mít vždy s sebou záchrannou léčbu (antihistaminika, kortikoidy nebo Epipen autoinjektor aastmatik by měl mít usebe SOS úlevovou léčbu ve spreji, která pomůže poměrně rychle kuvolnění stažených průdušek). Velice obávanou situací je štípnutí blanokřídlým hmyzem, jako je např. vosa nebo včela. Osoby, které mají alergii na štípnutí hmyzem, by neměly nikdy zapomenout amít usebe vždy balíček první pomoci.

Jaké druhy alergií se dají zcela vyléčit a jaké naopak ne?

V podstatě můžeme říct, že alergie se dá léčit, ale nedá se vyléčit. Je možné dosáhnout stabilizace spomocí léků apodáváním tzv. specifické imunoterapie, kdy se aplikuje pod kůži alergen ve stoupající koncentraci, ale to vždy za respektování prvního důležitého kroku, jakým je odstranění nebo eliminace „škodliviny“ na minimum, tedy toho, co alergii způsobuje (např. domácí mazlíček, je-li přítomna alergie na kočku nebo jiné domácí zvířátko, kontakt spylem apod.). Omezit na minimum znamená, že když mám alergii na pyly, tak nebudu chodit po rozkvetlé louce, nebudu větrat po celý den, ale kvečeru atak dále.

Vzácné druhy alergií

Alergie na očkování

Jde oextrémně vzácný typ přecitlivělosti imunitního systému na jakoukoli složku vakcíny. Statisticky se závažné alergické reakce vyskytují přibližně v1 až 2 případech na milion očkovaných. Pokud se však alergie objeví, může způsobit nepříjemné zdravotní potíže.

Alergie na sperma

Jde ofyzickou reakci těla na mužské sperma, která se projevuje vyrážkou, pocením, otoky intimních partií či ztíženým dýcháním. Nejjednodušší způsob, jak se jí vyhnout, je kondom aokamžitá hygiena. Další možnou léčbou je naopak pravidelné vystavení těla účinkům partnerova spermatu, kdy se nežádoucí reakce může po čase vytratit.

Alergie na mobilní telefony

Ve skutečnosti jde oalergii na nikl. Kprudkým reakcím dochází hlavně voblasti uší atváří, které jsou vkontaktu sčástmi mobilu obsahujícími nikl. Pokud se lidé trpící touto alergií vyskytnou vblízkosti mobilního telefonu, objeví se unich bolestivá vyrážka. Jedinou léčbou je vyhýbat se těmto přístrojům. 

Alergie na kakaové boby

Alergie na kakaové boby se vyskytuje vzácně. Mohou za ni bílkoviny obsažené vsemenech kakaovníku, které organismus rozpoznává jako škodlivé, ačkoliv hrozbu nepředstavují. Při výrobě čokoládových laskomin se vedle kakaového prášku akakaového másla běžně používají imléko, sója, ořechy alepek. Ty jsou na seznamu potravin svysokým alergizujícím potenciálem.

Alergie na slunce

Normální kůže se dokáže přizpůsobit slunečnímu záření díky svým přirozeným sebeobranným mechanismům. Vpřípadě pokožky, která špatně snáší sluneční záření, jsou tyto mechanismy pomalé nebo nedostatečné adochází kreakci.