Největší problém?  Špatné hygienické návyky
Sdílejte s přáteli

Největší problém? 

Špatné hygienické návyky

Možná zastáváte názor, že intimní hygiena není žádná věda a stačí se jen důkladně mýt mýdlem či nějakým voňavým sprchovým gelem. To je ale velký omyl! Jakých prohřešků se nejčastěji dopouštíme? A jak jim předcházet?

1

Časté mytí škodí

Přehnaná hygiena v podobě sprchování 2krát denně a častěji je nevhodná. Zbytečně vysušuje a mění pH prostředí. Intimní partie omývejte pouze jednou denně. Pokud se musíte sprchovat vícekrát za den, myjte se vždy pouze čistou vodou.
STUDIE: 
Raději se sprchujeme 
Osm z deseti Čechů (78 %) si dopřává minimálně jednou za den sprchu. Vanu si 
pak napouští pouze 11 %. V obou případech jsme nad evropským průměrem.*
* Průzkum společnosti Geberit, 2015
2

Mytí běžným mýdlem mění pH

Klasické mýdlo napomáhá osídlení bakteriemi, které mohou vyvolat zánět. Produkty se zásaditým pH narušují přirozenou obranyschopnost a umožňují přemnožení nepříznivých bakterií a likvidaci těch prospěšných.
3

Stejná péče při menstruaci

Menstruace sama o sobě zvyšuje náchylnost k infekcím. Proto byste se v tomto období měly pravidelně sprchovat, koupání ve vaně se nedoporučuje. Opět platí pravidlo, že pokud se sprchujete víckrát za den, není vhodné se pokaždé mýt sprchovými přípravky.
Anatomické slipové vložky ze 100% organické bavlny jsou vyrobeny bez použití škodlivých chemikálií, Masmi, 69 Kč, 30 ks v balení, www.prozdravi.cz 
4

Používání nevhodných mycích gelů

Ne každý dostupný gel na trhu je kvalitní. V koupelně by neměl chybět neparfémovaný mycí gel na intimní partie, který má nastaveno pH tak, aby nenarušovalo kyselost prostředí. I tak stačí zdravým ženám používat ho maximálně 2–3krát týdně. 
  1. Mycí emulze Abilast Biogel, pomáhá zamezit předčasnému stárnutí, podporuje přirozenou hydrataci a pružnost, 395 Kč, 200 ml, www.medaprex.cz  
  2. Gel pro intimní hygienu, napomáhá v prevenci mykotických onemocnění, Saforelle, 199 Kč, 250 ml, v lékárnách
5

Omývání vnitřní části genitálu

Doporučuje se omývat gelem jen vnější část ženského orgánu a nezajíždět namydlenou žínkou dovnitř. Mohlo by se narušit přirozené bakteriální prostředí a pochva by byla náchylnější k infekcím všeho druhu.
6

Vlhké a zapařené prostředí škodí

Je totiž vstupní branou pro infekci. V létě dbejte na to, abyste nezůstávaly dlouho v mokrých plavkách, a vyhněte se také koupání ve špinavé vodě. Stejně tak nošení upnutých džínů a spodního prádla může vyvolat zánět močových cest. 
  1. Vaginální čípky Gyntima Deo, vhodné k odstranění pachů, zmírnění suchosti pochvy, po menstruaci a po návštěvě bazénů, Fytofontana, 209 Kč, v lékárnách
  2. Vaginální probiotikum Gynocaps S.R., postupně uvolňuje laktobacily, které obnovují vaginální mikroflóru, 199 Kč, balení po 2 tabletách, www.gynocaps.cz
7

Nedodržování pravidla „zepředu dozadu“

Abyste si nezanesly nežádoucí bakterie do svých intimních partií, je důležité po velké potřebě dodržovat tuto zásadu správného utírání. Úplně nejefektivnějším a nejpřirozenějším způsobem očisty je pak voda. Dnes už existují přímo toalety s integrovanou sprchou a k dostání jsou i prkénka se stejnou funkcí, která se nasadí na stávající toaletu a dokonale omyjí intimní partie. Tím, že jde o sprchování čistou vodou, se nemusíte bát přenesení jakýchkoliv bakterií.
Sedátko Geberit AquaClean 4000 s integrovanou sprchou, od 11 000 Kč, www.geberit-aquaclean.cz
8

Používání parfémovaných produktů

Hlavním kritériem, podle kterého většina žen produkty intimní hygieny vybírá, je vůně. Při výběru bychom se však měly zaměřit hlavně na pH. Kromě parfémovaných intimních mýdel se nedoporučuje používat ani parfémované slipové vložky či toaletní papír. Slipové vložky jsou navíc neprodyšné, zahřívají intimní místa a rychle je vysušují. 

Pozor na sport

Na cvičení si vždy berte klasické kalhotky. Propocené prádlo ihned po cvičení vyperte a na další hodinu si vezměte čisté. Obzvláště rizikovým sportem je v tomto případě spinning. Oblast genitálií je dost vlhká a teplá, což se kvasinkám hodí.