Pozor na syndrom vyhoření
Sdílejte s přáteli

Přihořívá, přihořívá... Pozor na syndrom vyhoření

K životu v 21. století bohužel neodmyslitelně patří permanentní stres. Musíme ho různými způsoby překonávat, protože se ho nelze zcela zbavit. Zároveň je příliš nebezpečný na to, abychom si ho vůbec nevšímali. A na co zaměřit pozornost především? Na hladinu kortizolu.

Lidské tělo se stresu snaží bránit svépomocí, mimo jiné vylučováním hormonu jménem kortizol. Ten vzniká v nadledvinkách a je spolu s dalšími hormony vylučován v situaci, kterou organismus vyhodnotí coby stresovou. A měli bychom mu věnovat mnohem větší pozornost než doposud – příliš vysoká, nebo naopak příliš nízká hladina kortizolu je totiž příčinou mnoha našich zdravotních problémů. Obsah kortizolu v krvi se mění jednak podle psychické zátěže, ale také v průběhu dne. Nejvyšší produkce hormonu je do deváté hodiny ranní, nejméně ho bývá mezi usínáním a půlnocí.

Příliš mnoho kortizolu

Nadměrný stres má za následek, že nadledvinky uvolní velké množství tohoto stresového hormonu. To zvyšuje schopnost se se zátěží vyrovnat a jedinec s nadprůměrnou hladinou kortizolu navenek snáší stres dobře. Jenže uvnitř těla mezitím kortizol zvyšuje krevní tlak a může poškodit srdeční a mozkové buňky. K tomu se ještě může přidat chuť na sladké, přírůstek na váze, snížená imunitní funkce, nekvalitní spánek nebo deprese.

Slyšeli jste o Cushingově syndromu?

Endokrinologické onemocnění charakteristické zvýšenou tvorbou kortizolu se nazývá Cushingův syndrom. tato nemoc se může vyvinout na základě působení více činitelů. Takzvaný iatrogenní Cushingův syndrom vzniká nadměrnou aplikací kortikoidů při léčbě jiných onemocnění, jako jsou například revmatoidní artritida, systémový lupus erytematodes, hemolytická anémie, idiopatická trombocytopenická purpura, astma bronchiale (zde se naštěstí uplatňují v dnešní době již lokální formy léků – inhalátory, které nejsou tolik závadné) a chronická zánětlivá onemocnění střeva – Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida. Stejně tak se kortikoidy užívají v léčbě některých nádorových onemocnění (leukémie). Lidé  v současnosti podléhají nadměrnému užívání kortikoidů i při onemocněních, kde je možné vystačit s jinou, sofistikovanější celostní léčbou. Dlouhodobé zatěžování tímto typem medikace vede totiž k nevratnému poškození organismu. 

Příliš málo kortizolu

Jiná situace nastává, když se po letech stresu nadledvinky vyčerpají. V důsledku toho produkují stále méně kortizolu, čímž se sníží schopnost zvládat náročné situace. Po nějaké době se hladina kortizolu může snížit natolik, že se to projeví únavou a vyčerpáním. I nejjednodušší úkoly se v takovém stavu jeví nepřekonatelně, člověk je citlivější na bolest... Jde o obávaný syndrom vyhoření neboli burn out syndrom. Ten podle odhadů International Labor Organization ohrožuje minimálně 10 procent obyvatel Evropy a Severní Ameriky. Psychicky přetížena je totiž až pětina lidí v produktivním věku.