Zbavte nohy bolesti a únavy
Sdílejte s přáteli

Zbavte nohy bolesti a únavy

Křečové žíly dnes trápí 40 až 60 % žen a 15 až 30 % mužů. Jak se jich efektivně zbavit?

Za křečové žíly je zodpovědná naše genetická výbava. V lékařské literatuře se popisuje dispozice 80–90 %. Mezi pacienty ale bývají často i ti, kteří v přímém příbuzenstvu křečové žíly nemají, a  jsou tedy prvními, u nichž se křečové žíly vyskytly. V takovém případě existuje možnost, že je budou mít i jejich děti. Lékařská věda dnes nabízí hned několik řešení, jak se nepříjemných křečových žil zbavit. Rozhoduje především závažnost onemocnění a zdravotní stav pacienta.

1. Klasická operace

Co to je: Jedná se o zákrok, který chirurgickou cestou odstraní celé zasažené a poškozené žíly. Pro pacienta jde o náročnější a méně šetrný způsob. Pracovní neschopnost se v závislosti na stavu pacienta pohybuje v rozmezí 4–6 týdnů.

Jak funguje: Jde o chirurgický zákrok (striping), při kterém se žíla nařízne v tříslech a u kotníků a speciálním lankem se vytrhává z končetiny. Zákrok je bolestivější a je při něm nutná klasická narkóza a následná hospitalizace. 

Cena: Hrazeno pojišťovnou

Kde: Ve všech nemocnicích a klinikách

2. Metoda VNUS Closure Fast

Co to je: Jde o nejméně invazivní a bezbolestnou radiofrekvenční metodu. Už hodinu po zákroku může pacient odejít domů. Tepelná energie působí pouze uvnitř a nepoškozuje okolní tkáně, proto většinou nevznikají žádné modřiny a otoky.

Jak funguje: Před samotným zákrokem pacient absolvuje ultrazvukové vyšetření. Následně se mu v lokální anestezii pomocí ultrazvuku do postižené žíly zavede skrz malý otvor v kůži, tzn. bez jakéhokoliv řezu, jednorázový katetr, který pomocí radiofrekvenční energie poškodí žílu natolik,

že v ní neproudí krev, a ta se postupně zcela vstřebá. Prokrvení končetiny se zlepší. 

Cena: 25 000 Kč

Kde: Žilní klinika, Lublaňská 24/ 673, Praha 2, www.zilniklinika.cz 

Rehabilitační klinika Malvazinky, U Malvazinky 5, Praha 5, www.malvazinky.cz   

„Výhodou metody VNUS Closure pro pacienty je nulová hospitalizace a rekonvalescence. Pacienti se mohou už druhý den vrátit do pracovního procesu, nemusí být tedy v pracovní neschopnosti, jako tomu je například u klasické metody. U té pacienti zůstávají doma 4–6 týdnů,“

vysvětluje MUDr. Monika Linhartová, primářka chirurgického oddělení Městské nemocnice Neratovice. 

3 Endovaskulární laser

Co to je: Podobný princip jako radiofrekvenční metoda VNUS. 

Jak funguje: Při odstranění křečových žil endovaskulárním laserem se do žíly zavede laserové vlákno, jehož prostřednictvím se žíla tepelnou energií spálí. Zákrok vyžaduje předoperační sonografické vyšetření, na základě jehož výsledků je určena vhodnost či nevhodnost této metody pro daného pacienta. Hrozí zde větší tepelné poškození okolních tkání a je vyšší pravděpodobnost, že se křečové žíly znovu objeví. Při zákroku se využívá lokální anestezie a ve většině případů může pacient bezprostředně po zákroku odejít domů.

Cena: Kolem 18 000 Kč

Kde: GynCentrum Praha, Hloubětínská 3/13, P 9, www.gyncentrum.cz 

4 Ambulantní flebektomie

Co to je: Oproti klasické operaci odstraní chirurg při této metodě pouze poškozené části žíly. Nelze ji použít u všech typů postižených žil. 

Jak funguje: Odstraňují se pouze viditelné a kosmeticky vadící žíly z jedno- až třímilimetrových řezů a vpichů pomocí háčků. Zdravé žíly se ponechávají. 

Cena: Od 5 000 Kč

Kde: Všechna zařízení zabývající se operační léčbou křečových žil, např. Centrum žilní chirurgie, K Novému dvoru 230/18, Praha 4, Přívrat 1963/30, Brno, www.krecove-zily.com 

5 Sklerotizace žilek

Co to je: Jedná se většinou o doplňkovou metodu operace, ale používá se i tam, kde se nacházejí pouze nejmenší mikrovarixy – malé žilky (metličky) o průměru 1–4 mm. Zákrok je šetrný a provádí se ambulantně. Po výkonu nemá pacient zpravidla žádná výrazná omezení.

Jak funguje: Lékař žilky napichuje injekční jehlou a aplikuje do nich látku (injekční sklerotizace) vyvolávající místní chemické poškození a zánět, čímž dochází k jejich postupnému vstřebávání. Látka může být i ve formě pěny (pěnová sklerotizace). Lidský organismus tento roztok následně vstřebá. Metličky jsou mnohdy poskládané v několika vrstvách nad sebou a metodu je třeba opakovat. Sklerotizaci žilek lze provádět i barvivovými lasery. 

Cena: Od 2 000 Kč

Kde: Perfect Clinic, Kartouzská 10, Praha 1, www.perfectclinic.cz 

Kdy si je nechat odstranit?

Ideálním obdobím jsou podzimní a zimní měsíce, kdy nemusíte dávat pozor na slunce. Do čerstvé jizvy se při nevhodném opalování ukládá pigment, který později nezmizí. Navíc stahovací punčochy, které je nutné nějaký čas nosit, lehce schováte pod kalhoty.