Kosmetika z placenty
Sdílejte s přáteli

Kosmetika z placenty

Už dávno neplatí, že s placentou se můžete setkat pouze u porodu. V posledních letech se objevilo hned několik kosmetických firem, které ji v různých podobách zařadily spolu s dalšími ingrediencemi do svých krémů. Proč si takový produkt pořídit?

Placenta obsahuje

Kombinaci proteinů, aminokyselin, peptidů, polysacharidů, růstových faktorů (např. EGF, TGF, NGF), hormonů (např. předního laloku hypofýzy), vitaminů, minerálů, enzymů, esterů mastných kyselin, lipidů apod.

Placenta v kosmetice

Zvířecí: Nejčastěji se můžeme setkat s placentou ovčí, která má spoustu podobností s lidskou placentou. Méně často se využívají výtažky z králičí, hovězí, vepřové či koňské placenty.

Rostlinná: Jde o část plodolistu (semeníku), z níž vyrůstají vajíčka. Podobně jako živočišná placenta obsahuje významné aminokyseliny, peptidy a vitaminy.

Lidská: V ČR se v produktech příliš neobjevuje. V sérech, doplňcích stravy či injekčních roztocích ji můžete sehnat např. v Japonsku či ve Švýcarsku.

Účinky na pleť

 • Vyživuje a regeneruje kožní buňky
 • Stimuluje růst buněk
 • Redukuje vrásky
 • Udržuje vlhkost v pleti
 • Zabraňuje poškození slunečním zářením
 • Potlačuje vznik akné a zarudnutí
 • Reguluje metabolické procesy v kůži
 • Reguluje spotřebu kyslíku v epiteliálních buňkách
 • Působí proti volným radikálům
 • Revitalizuje a čistí epidermis
 • Zabraňuje vzniku stařeckých skvrn

Může být placenta v produktech nebezpečná?

Placenta využívaná v kosmetice je zpracovávána tak, aby neobsahovala škodlivé patogení bakterie a viry. Je důležité ji zpracovávat ve správnou dobu, aby se zabránilo problémům s přesunem hormonů a aby bylo možné využít maximum aktivních látek, které obsahuje.

Věděli jste?

Cesta k využívání placentárních extraktů v kosmetice začala v roce 1933 po několika pokusech prováděných Vladimirem Petrovičem Filatovem, který je znám především pro svou průkopnickou práci s rohovkou v oftalmologickém Institutu Oděsa v Sovětském svazu. Věřil, že mnohé dosud neléčitelné oční nemoci by mohly být zlepšeny pomocí "biogenních stimulátorů" včetně placenty.*

*(Gohlke, 1954, p. 97)

3 otázky pro... MUDr. Peter Hajduk, vedoucí lékař AURA Medical Clinic

1) Jak se pozná kvalitní kosmetický produkt či doplněk stravy z placenty? Co by měl obsahovat?

"Pozná se velmi těžko. Měl by určitě obsahovat tzv. placentární enzymy neboli peptidy a měl by býti vyroben v tzv. nano úrovni, velikost částic by tedy měla býti v řádech desítek nanometrů. Pak je teprve zajištěn správný průnik do tkáně."

2) Lze u nás koupit produkty s výtažky z lidské placenty? Nebo je to zakázané?

"Tyto produkty u nás získat lze. Několik renomovaných firem je nabízí, akorát nepíší přímo, že je to z lidské placenty. Jestli jsou kvalitní, to bohužel nevím, žádný z nich jsem nezkoušel. Nevím o žádném přímém zákazu, že by se placenta využívat nesměla. Např. v Japonsku se tyto nano produkty dají sehnat běžně."

3) Je pravda, že nejdůležitější vlastností placentárních krémů je omlazující efekt?

"Ano, to je pravda. Placenta jako orgán zajišťuje růst, ale hlavně výživu a také regeneraci, takže i produkty, které obsahují placentární enzymy a peptidy by měly podporovat to samé."

 

 

DSD Placental - Violet Shampoo

Obsahuje placentární protein z kravské placenty a vitaminy, které obohacují barvu vlasů. Neutralizuje žlutou barvu u blond a šedivých vlasů, udržuje a osvěžuje matné, popelavé vlasy. Navrací jim lesk.

Použití:  Naneste šampon na mokré vlasy, vzpěňte a ihned opláchněte. Nenechávejte na vlasech déle než 5 minut, vlasy by mohly dostat fialový nebo šedý odstín.

1 000 Kč / 500 ml

www.intermedexp.com

 

Ultrafiltrát Revitastem Reviva

Doplněk stravy vyrobený metodou ultrafiltrace. Ve formě roztoku obsahuje placentární hydrolyzované enzymy a peptidy, dále polyfenoly a další aktivní složky z houby housenice čínské, z listu čajovníku čínského a květů růže damašské. Ovlivňuje regeneraci kůže a tkání. Použití:  1 ampule denně. Po 2 až 3 měsících pauza 2 měsíce. Malá velikost částic umožňuje maximální vstřebání látek.   

2 000 Kč / bal. 30 ampulek

www.revitastem.cz

 

Revitastem Sensitive gel

Biostimulační a regenerační sérum s obsahem placentárních enzymů, polyfenolů ze dvou druhů čajovníku čínského, pozitivně působí na kolagenovou síť v podkoží a regeneraci kožních buněk. Využívá přirozených samoozdravných procesů pokožky.

Použití:  Na noc naneste jemnou vrstvu gelu, nechte uschnout. 15 minut poté eventuelně aplikujte arganový nebo jiný olej.   

980 Kč / 15 ml, 2 900 Kč / 50 ml

www.eshop.auraclinic.cz

 

Biologique Recherche Serum placenta

Pro regeneraci a redukci tmavých skvrn a jizev po akné můžete využít toto sérum s obsahem proteinů z vepřové placenty. Výrazně zlepšuje kvalitu pokožky po exfoliacích, dermabrazi apod. a odstraňuje otoky pod očima. Urychluje vnitrobuněčný metabolismus.

Použití:  Ráno a večer naneste několik kapek před použitím krému. Vhodné pro všechny typy pleti.

1 530 Kč / 30 ml

V salonech BR, www.biologique-recherche.cz

 

Mizon - Placenta Ampoule Krém

Tento pleťový krém s vysokým obsahem (až 1 500 mg) vepřové placenty posiluje kožní imunitní systém a chrání před vnějšími škodlivými vlivy. Účinně bojuje proti vráskám a výborně tónuje. Má schopnost potlačovat zánětlivé procesy.

Použití:  Naneste ho na čistou suchou pokožku, jemně rozetřete, dokud se nevstřebá. Vhodný pro mastnější pleť se sklonem k vyrážkám. Používejte 2x denně.

699 Kč / 50 ml

www.mizon.cz

 

Placentor vegetal - Anti-ageing cream

Předchází a účinně zabraňuje tvorbě prvních viditelných vrásek na obličeji a krku. Rostlinná placenta podporuje buněčnou regeneraci a okamžitě a dlouhodobě hydratuje. Studie na 21 dobrovolnících prokázala redukci jemných vrásek až o 86 % a hydrataci až 95 %.*

Použití:  Aplikujte ráno a večer na obličej a krk. Lze použít i na velmi citlivou pleť. Výborná kožní tolerance testovaná dermatology.

715 Kč / 50 ml

www.placentor.cz

*Studie Dermscan, 2012