Strie
Sdílejte s přáteli

Strie

Vedle celulitidy jsou jedním z nejčastějších kosmetických problémů, se kterým se potýkají především ženy. Kvůli extrémnímu přepínání svalů a náročným cvikům ale postihují dnes také muže. Jak s nimi můžeme bojovat?

Co jsou strie?

Strie neboli pajizévky vznikají vlivem extrémního roztažení pokožky narušením a popraskáním elastických vláken pod povrchem kůže. Vyskytují se častěji u žen, ale mohou se objevit i u mužů.

Barva strií se může lišit od tmavě fialové až po téměř bílou. Záleží na stáří.  Čerstvé strie mají různé odstíny červené a fialové, po několika měsících až letech se stávají perleťově bílé (zesvětlají). 

Oblasti výskytu

Nejčastěji postihuje kůži v oblasti stehen, hýždí, břicha, hrudníku, prsou, zad a ramenou.

Příčiny vzniku

 1. rychlý nárůst tělesné hmotnosti
 2. rychlý nárůst objemu svalů
 3. rychlý růst
 4. těhotenství a kojení (stres, hormonální změny, přibírání na váze)
 5. hormonální změny v průběhu dospívání
 6. dědičná predispozice
 7. léky, které patří do skupiny glukokortikoidů (Prednison, Dexametazon)
 8. některá onemocnění endokrinního systému

 

Umístění odhalí původ

Vertikální uspořádání strií se objevuje po těhotenství a rychlém přibývání na váze. Horizontální často vzniká v důsledku poruch hormonálních hladin.

Jak minimalizovat strie?

Účinnost léčby závisí na tom, jak rychle je léčba zahájena po jejich vzniku.

Úplné odstranění strií je možné pouze v raných fázích jejich vývoje. Strie starší více než rok - bílá zjizvená tkáň, která je již zcela vytvořena, je méně citlivá na léčbu. Odstranit ji zcela, je téměř nemožné.  

Péče na klinice a v salonu

Laser

Vzhled strií lze velmi dobře upravit lasery (většinou ablativními, popř. erbiovými). Na strie je také velmi účinný frakční neablační laser Palomar Lux1540. Po provedení 4 až 6 ošetření dochází k výraznému zlepšení vzhledu strií.  (FOTO)
Cena: od 1200 Kč
Kde: Brandeis Clinic, Králodvorská 13, Praha 1, www.brandeisclinic.cz
Foto: 

Zdroj foto: Cynosure (Palomar)

Ošetření LPG

Velmi výrazně působí na tvorbu kolagenu a stimuluje
i tvorbu elastinu v kožní tkáni. strie vzniklé nejčastěji rychlou změnou objemu již po 3 až 6 ošetření viditelně „mizí“, tkáň se zpevní a vyhladí s okolní tkání.

Cena: od 490 Kč za ošetření
Kde: Kp medical Černošice, www.kpmedical.cz

Brandeis Clinic praha, www.brandeisclinic.cz

Mikrojehličková radiofrekvence 

mikrojehličková radiofrekvence prohřívá pomocí tenkých jehliček podkoží v postižené oblasti aždo hloubky 4 mm, kde aktivuje procesy regenerace kožních buněk. může výrazně zlepšit vzhled strií. stáhnou se, zpevní a vyblednou.

Cena: od 4 000 Kč za ošetření
Kde: Ústav lékařství a kosmetiky, Vyšehradská 49, Praha 2, www.ulk.cz 

Zdroj foto: BTL

Mezoterapie 

Mezoterapie pomocí Belly  – mezoterapeutické přípravky (např. od inno tds) jsou do oblasti strií aplikovány pomocí
9 jehel, které se zapichují vertikálně. Vytváří 150 až 200 000 mikrokanálků během 5 minut. Celý proces je velmi rychlý a metoda je méně bolestivá než u klasické mezoterapie.

Cena: od 1 500 Kč dle spotřeby materiálu
Kde: Spa Beauty Center Ludmila, Pavla Švandy ze Semčic 3, P5, tel.: 778 035 545
Variantou je i aplikace biorevitalizačních látek Jalupro přímo do jizev strií. Umožňuje ozdravení a výrazné zlepšení struktury kůže. 
Cena: od 1 500 Kč dle spotřeby materiálu

Kde: Mediestetik s.r.o., senovážné nám. 23, Praha 1 www.mediest.cz

Vakuová mikrodermabraze 

Je vhodná v době, kdy prasklinky existují už delší čas (strie mají stříbrošedou barvu). Přístroj pomůže zjemnit reliéf kůže, oživit a regenerovat povrch pokožky. Doporučuje se alespoň 6 ošetření.
Cena: od 2 000 Kč za ošetření
Kde: Klinika Laser Esthetic, Washingtonova 17, Praha 1, www.laseresthetic.cz 

Péče doma

V rámci domácí péče lze docílit výraznějšího efektu pouze u čerstvých růžových či nafialovělých strií, a to přípravky, aplikovanými lehkou tlakovou masáží. Účinné jsou zejména krémy a gely s tretinoinem - látka ze skupiny retinoidů, strukturou podobná vitaminům A, která stimuluje dělení buněk v epidermis a zvyšuje množství glykosaminoglykanů (molekul odpovědný za zachování vlhkosti v kůži). 

Prevence je důležitá 

Zejména v období těhotenství či při častém aktivním posilování lze vznik strií předvídat. Ve většině případů jsme tak schopni jejich vzniku zabránit. 
 1. denně lehce masírujte 10-15 minut místa, která jsou nejvíce náchylná ke vzniku strií, a to pomocí masážního kartáče s přírodními nebo syntetickými vlákny střední tvrdosti nebo speciální masážní rukavicí, která zlepšuje krevní oběh a stimuluje syntézu kolagenu a elastinu a obnovu kůže.
 2. po sprchování tělo vždy hydratujte hydratačním krémem
 3. pružnost pokožky můžete výrazně zvýšit aplikací olivového oleje, do kterého přidáte několik kapek tokoferolu (vitamin E)
 4. konzumujte potraviny bohaté na vitaminy E a C, stejně tak jako na zinek a křemík. Tyto látky pomáhají udržovat pokožku zdravou.

Názory lékařů: 

"Strie nelze bohužel zcela odstranit, neboť jsou to jizvy v hluboké vrstvě kůže (pajizévky). Na čerstvé červenofialové široké strie je podle mě nejúčinnější barvivový dye laser, který je odbarví a zmenší jejich šíři. Mohou být vkleslé, v tom případě je laser vypne, nebo lehce vystouplé a po zákroku laserem se oploští. Zákrok je rychlý a nenáročný, neporušuje povrch kůže, projevy po ošetření připomínají vzhledem modřiny a hojí se do 10 dnů. Na porcelánově bílé strie staršího data nejlépe působí 3D frakční nebo mikrojehličková radiofrekvence nebo CO2 frakční laser. Zákrok není náročný, provádí se buď přímo, nebo v místním znecitlivění krémem, hojí se 1-2 týdny drobounkými nebolestivými stroupky. Po ošetření jsou projevy jemnější a mnohem méně patrné.“ 

Mudr. Marta Moidlová, primářka LaserPlastic

„V současné době vím o jediné technice, která přináší opravdu viditelné zlepšení a stažení popraskaných strií. Je to opakované ošetření mikrojehličkovou frakční radiofrekvencí.Ta je výjmečná tím, že špičky jehel prostoupí 4 mm hluboko, tam prohřejí vazivové snopce na teplotu okolo 55 stupňu, a díky tomu dojde ke smrštění  vazivových snopců a stažení strií. Při opakované aplikaci jsme zaznamenali velmi pěkný efekt. Aby ošetření nebolelo, aplikujeme před výkonem na hodinu anestezii v masti.“

MUDr. Miroslava Pelechová, primářka Ústavu lékařství a medicíny

"Když jsou strie už starší, osvědčila se nám kanylová aplikace přípravku INNO TDS HYALURONIDASE přímo pod strie. Umožňuje zničit starý kolagen a my pak můžeme začít pracovat s novým. Má restrukturalizační účinek na pojivé tkáně."
Mariya Guzeeva, Spa Beauty Center Ludmila