Zbavte se nadměrného pocení
Sdílejte s přáteli

Zbavte se nadměrného pocení

Pocení je sice přirozený proces, který nám v mnoha ohledech pomáhá, jenže co dělat, když je ho moc, deodoranty nepomáhají a začne nás i okolí obtěžovat? 

 

Hyperhidróza

Hyperhidróza neboli nadměrné pocení se vyskytuje až u 10 % populace. Nejčastěji se objevuje na jedné či více z následujících částí těla: dlaně nebo ruce, podpaží, chodidla nebo nohy, třísla, obličej, vlasová část pokožky. Tady je vysoká koncentrace potních žláz, které řídí nervový a hormonální systém. 

0,5–2 litry potu denně vyprodukuje tělo zdravého člověka.

Pot obsahuje 99 % vody, zbytek tvoří odpadní látky.

Druhy pocení 

Primární  – je vrozené, pro člověka nezbytné a hraje v něm roli dědičnost. Vzniká nezávisle na okolní teplotě, ale je i vegetativní reakcí spojenou se stresem či silnými emocemi.

Sekundární – je často projevem některých fyziologických jevů nebo onemocnění. Může ho zapříčinit například horečka, chronické infekce, menopauza, menstruace, nadprodukce hormonů štítné žlázy, nádor lymfatických uzlin, obezita, špatná životospráva, zejména nadměrná konzumace alkoholu, kofeinu či kořeněných jídel, nebo dokonce i nošení oblečení z umělých materiálů.

Pot sám o sobě není cítit. Zápach způsobují bakterie, které pot rozkládají.

Pocení je důležité

I když se to na první pohled nezdá, potíme se prakticky neustále. Nejčastěji tak regulujeme tělesnou teplotu nebo reagujeme například na stres či silné emoce. V létě, při sportu nebo při nemoci potem ochlazujeme povrch těla a také jím z organismu vylučujeme škodlivé látky. 

Potíte se příliš?

„Pokud potní žlázy vylučují vyšší množství potu lokálně, např. v podpaží, na dlaních, ploskách nohou, v obličeji, ve vlasech nebo na trupu i v klidovém režimu a při nízkých teplotách, je potřeba zbystřit. Zvlášť pokud se předtím nic podobného nedělo. Tyto projevy jsou viditelné kupříkladu ve formě neestetických stop na oblečení či se projevují jako nepříjemný zápach. V případě, že jsou pro vás už neúnosné, vyhledejte lékaře.“ 

MUDr. Monika Kavková, klinika YES VISAGE. 

 

Orientační test

 1. stupeň  pocení není rozeznatelné, nijak neomezuje denní aktivity
 2. stupeň  pocení je přijatelné, občas omezuje denní aktivity
 3. stupeň pocení je špatně snesitelné, často omezuje denní aktivity
 4. stupeň pocení je nesnesitelné, trvale omezuje denní aktivity

 

Spadáte-li do 3. a 4. stupně, pak trpíte střední a silnou formou hyperhidrózy. Tady již nestačí používat antiperspiranty, ale pocení je třeba řešit s lékařem. 

 

názory odborníků... 

Jaký způsob redukce pocení je podle vás nejúčinnější?

„Omezit nadměrné pocení lze základní hygienou, existuje celá řada antiperspirantů a dalších prostředků. Nejúčinnější je ale podle mě aplikace botulotoxinu do blízkosti potních žláz, čímž se blokuje produkce potu. Ošetření je rychlé, takřka bezbolestné, bez nutnosti následné rekonvalescence, přičemž délka účinnosti je individuální, u někoho 7–12 měsíců, u někoho pouze 4–6 měsíců.“ 

MUDr. Monika Kavková, klinika YES VISAGE

 

„Ošetření botulotoxinem doporučujeme zejména pacientům, které trápí pocení střední intenzity. Velmi silná hyperhidróza se častěji léčí laserem, který vyřadí potní žlázy z činnosti dlouhodobě.“

MUDr. Andrea Musilová, Brandeis Clinic 

 

„K trvalému a dlouhodobému odstranění nadměrného pocení slouží transtorakální sympatektomie. Jedná se o chirurgické přerušení nervu, který dává potním žlázám v podpaží signály k produkci potu. Pacienti mi však potvrzují, že k určitému snížení pocení dochází i po dobu odstraňování chloupků lékařským epilačním laserem LightSheer DESIRE. Jedná se tedy o příjemný doplňkový efekt této neinvazivní metody.“

MUDr. Katarína Třísková, MEDICOM Clinic

 

Nadměrné pocení dokáže zastavit:

1

Aplikace botulotoxinu 

Jak funguje: Na určitou dobu zablokuje informaci mířící z nervových zakončení do příslušné potní žlázy. Zastavuje pocení pouze v místě aplikace. 

Nástup účinku: 2–10 dní po aplikaci a efekt trvá 4–11 měsíců. 

Výhody: Rychlá, osvědčená a bezpečná metoda. 

Nevýhody: Účinek trvá jen dočasně, aplikaci je třeba opakovat. Při opakovaném podávání botulotoxinu se člověk může stát časem rezistentním. 

Cena: Od 4 000 Kč za podpaží  

Kde: Každé větší pracoviště

 

2

Iontoforéza 

Jak funguje: Pomocí stejnosměrného proudu procházejí neporušeným povrchem kůže ionizované látky. Používá se obvykle proud o napětí 15–30 mA. Při ošetřování končetiny je nejlepší ji vložit do mělkého umyvadla, zatímco do podpaží se přikládá elektroda omotaná mokrým bavlněným polštářkem.

Nástup účinku: Již po 1 týdnu užívání, záleží na rozsahu pocení. 

Výhody: Lze provádět i doma.

Nevýhody: Nutnost dlouhodobého či stálého opakování, užití jen u plosek nohou a dlaní, zarudnutí kůže.

Cena: 100 Kč/1 sezení

Kde: MUDr. Eva Fialová, Jugoslávských partyzánů 15, P6, kozniambulance.fialova.sweb.cz

 

3

Laser SlimLipo

Jak funguje: Přístroj pracuje se dvěma vlnovými délkami polarizovaného světla, které jsou přednostně vychytávány různými typy tkání. Protože je lze samostatně nastavit a ovládat, lze SlimLipo využít při omezení pocení. K ošetření se používá ta část polarizovaného světla, která je přednostně absorbována v tuku. Potní žlázy jsou uloženy těsně pod kůží, v té nejvrchnější vrstvě tuku. Právě tato vrstva se ošetří laserem, čímž dojde i ke koagulaci potních žlázek a redukci jejich počtu. Zkapalněný tuk se pak i se zbytky potních žlázek odsaje kanylou jako při klasické liposukci.

Nástup účinku: Okamžitě.

Výhody: Hlavní výhodou laseru je to, že vás dokáže při minimální invazivnosti, bez nutnosti narkózy a hospitalizace zbavit pocení trvale. Studie potvrdily, že umí redukovat až 90 % potních žláz z požadované partie. Zákrok je jednorázový, není třeba ho opakovat. 

Nevýhody: Po zákroku nosí pacient 14 dní elastický návlek. První týden 24 hodin, druhý týden jen na noc.

Cena: Od 26 500 Kč za oblast podpaží

Kde: Perfect Clinic, Kartouzská 10, Praha 5, www.perfectclinic.cz

Brandeis Clinic, Praha 1, www.brandeisclinic.cz;

YES VISAGE, Praha 2, Brno, Ostrava, Bratislava, www.yesvisage.cz

 

Názor odborníka

„Správný způsob léčby musí vždy zvolit specialista po důkladné anamnéze. V potaz se bere lokalizace hyperhidrózy i celková anamnéza. Kromě zmíněných metod se využívá i místní léčba deriváty chloridu hlinitého, pouze ale omezí sekreci žlázek, a také perorální terapie – Prohazin, dříve i Belaspon. Sníží psychické napětí, a tím i vegetativní reaktivitu. Nevýhoda v počátku aplikace může být pocit útlumu, spavosti, proto je vhodné užívat přípravky až večer. “ 

MUDr. Miroslava Pelechová,  Ústav lékařství a kosmetiky

 

Léky  

Z léků se předepisují nejčastěji anticholinergika, např. atropin, která produkci potu výrazně sníží. Jejich terapeutické využití ale limitují četné a nepříjemné nežádoucí účinky. Jedná se zejména o suchost sliznic, rozmazané vidění či retenci moče. 

Chirurgická léčba  

K radikálním operačním zákrokům, jako je přerušení nervů, které stimulují potní žlázy, je vhodné přistoupit až po selhání konzervativních metod. Některé jsou schopny řešit hyperhidrózu v několika postižených oblastech, jiné jsou prováděny pouze v oblasti podpaží. 

 

Tip 

Nadměrné pocení v obličeji pomůže redukovat 3B FACE SAVER GEL. Můžete ho snadno aplikovat každý den pod make-up, který díky tomu zůstane i v horkém počasí celý den svěží. Funguje jako prevence i následná redukce pocení v oblasti čela, tváří či nad horním rtem. Antiperspirační účinek trvá po dobu několika hodin. Nelepí ani nevysušuje. Seženete za $31.90 na www.neatfeat.com

 

  1. Deodorant Borotalco Original, cena od 109 Kč, k dostání v drogeriích/parfumeriích
  2. Deodorant Eisenberg,100 ml, 790 Kč, k dostání v parfumeriích Sephora
  3. Payot, Déodorant Ultra Douceur, 75ml roll-on, 460 Kč, k dostání v salonech a na www.payot.com
  4. Perspirex, Antiperspirant Hand and Foot Lotion, 100 ml, 430 Kč, k dostání v parfumeriích FAnn
  5. Rituals, Sakura Silk, tuhý antiperspirant, 74 ml, 280 Kč, k dostání v síti butiků Rituals a na www.rituals.cz

 

Deodoranty vs. antiperspiranty

Antiperspiranty potlačují vznik pocení. Pokud člověk použije antiperspirant, dojde k mechanickému uzavření potních žláz. Přebytečná voda se vstřebá zpět do organismu a vyloučí se z těla jinou cestou. Aplikují se po očistě kůže na noc, aby mohlo dojít k rozvoji potřebných změn v akrosyringiu vývodu potní žlázy. 

Deodoranty pouze tlumí, resp. překrývají nepříjemný pach, a nejsou skutečnými antihidrotiky, nýbrž jen pomocnými prostředky k zakrytí pachu.

Po holení počkejte s nanášením antiperspirantu několik hodin.

5 tipů, jak omezit stopy pocení

 1. Noste prodyšné a savé materiály, ideálně bavlnu
 2. Zejména v létě noste otevřené boty, větrejte nohy
 3. Udržujte hygienu a holte si problematické partie
 4. Vždy u sebe mějte antibakteriální ubrousky
 5. Hodně pijte

Pozor na hliník

Hliník byl dlouho považován za netoxický, čím dál častěji je ale spojován např. se vznikem Alzheimerovy nemoci, nádorového onemocnění kůže i rakoviny prsu. Soli hliníku patří mezi významné aktivní složky deodorantů a antiperspirantů a v některých deodorantech se objevují dokonce i ftaláty (např. DEHP a DBP), a to v koncentraci od několika miliontin až po 2 %. 

Čtěte proto etikety!

Je zdravé používat deodorant či antiperspirant každý den?

„Deodoranty mohou obsahovat sloučeniny zdraví škodlivé, jako jsou ftaláty, parabeny, soli hliníku, syntetické parfémy a mnoho dalších. Všechny uvedené látky se absorbují do kůže. To se intenzivněji děje i narušením vrchních vrstev pokožky v důsledku holení chloupků v podpaží, proto doporučuji nepoužívat deodoranty a antiperspiranty alespoň ihned po oholení podpaží, aby se poškozená kůže stačila zhojit.“ 

Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.