Operace očních víček - Mýty a fakta
Sdílejte s přáteli

Operace očních víček

Mýty a fakta

Absolutním hitem mezi zákroky estetické chirurgie je už několik let korekce očních víček. Jak u mužů, tak i u žen tvoří až 30 % všech zákroků. Opravdu vás zbaví vrásek okolo očí? A můžete ji podstoupit, pokud nosíte kontaktní čočky? Zjistili jsme, jak je to doopravdy.
 

Co je blefaroplastika?

Operace, která vás zbaví neestetických kožních převisů a váčků v okolí očních víček. Zákrok lze provést v místním znecitlivění nebo v tzv. analgosedaci. Ta umožní zvláště při operaci dolních víček nutnou spolupráci s plastickým chirurgem. Operace se obvykle provádí klasickou chirurgickou cestou, méně často pomocí laseru.
 
 
1

PO ZÁKROKU VZNIKÁ V OPEROVANÉ OBLASTI OTOK

PRAVDA: Otoky nevyhnutelně patří ke každé operaci a u blefaroplastiky obvykle trvají dva týdny. Zmírnit je můžete pomocí obkladů – doporučují se studené obklady s převařenou vodou, někdo preferuje studené gelové sáčky – a vhodné pozákrokové péče.
 
2

ZÁKROK ZBAVUJE VRÁSEK V OKOLÍ OČÍ

PRAVDA: Operace si poradí s nadbytečnou kůží dolních i horních víček a napomáhá zbavit povrch drobných vrásek, úplně je však pomocí blefaroplastiky odstranit nelze.
 
3

OPERACE VEDE KE ZMĚNĚ TVARU OČÍ

PRAVDA: To, že správně provedená blefaroplastika změní tvar očí, je omyl. Dobře provedená operace horních víček však může velmi příznivě ovlivnit výraz očí, které budou zářivé a svěží. Plastika dolních víček významně přispívá k omlazení obličeje odstraněním váčků pod očima s korekcí nadbytečné kůže víček.
 
4

LIDÉ S KONTAKTNÍMI ČOČKAMI ZÁKROK PODSTOUPIT NEMOHOU

PRAVDA: Jedna z nejběžnějších mylných představ. Nošení kontaktních čoček nepředstavuje žádný problém, je ale nutné zákrok konzultovat s očním lékařem. Nezbytné je také počítat s tím, že po operaci se budete muset čoček dočasně vzdát a na dva až tři týdny je nahradit brýlemi.
 
5

PO ZÁKROKU JE VHODNÉ DOČASNĚ OMEZIT SPORT I SEX

PRAVDA: Pooperační období vyžaduje dodržování určitých pravidel. V prvních dnech je třeba snížit veškerou fyzickou zátěž na minimum, během prvního týdne se budete muset zdržet pohlavního styku, po dobu jednoho měsíce pak sportu i tance.
 
6

OPERACE JE VHODNÁ NEJDŘÍV PO TŘICÍTCE

PRAVDA: Blefaroplastiku je ve většině případů opravdu vhodné podstoupit až po třicítce. Věk však není podmínkou. Otoky dolního víčka mohou být vrozené, v takových případech se operace provádí i v mladším věku.
 
7

STOPY PO JIZVIČKÁCH  ZŮSTANOU NAVŽDY

PRAVDA: Drobné jizvy v ohybové části na horním víčku a pod řasami na dolním víčku jsou po operaci nejdříve zarudlé. Postupně ale vyblednou, ztenčují se a asi za šest měsíců se úplně vyhladí. Pokud se jedná jen o nadbytek tukové tkáně dolních víček, je možné vést řez také skrze spojivku, takže není vůbec patrný.
 
8

DÍKY BLEFAROPLASTICE SE ZBAVÍM VŠECH NEDOSTATKŮ V OKOLÍ OČÍ

PRAVDA: Operací se zbavíme nadbytečné kůže na horních a dolních víčkách a dosáhneme zmenšení tukových váčků. Nelze však zlepšit pokles obočí a ani „vějířky” vrásek kolem očí obvykle není možné odstranit. To vyžaduje další postupy, např. aplikaci botulotoxinu.
 
9

DEKORATIVNÍ KOSMETIKU MOHU POUŽÍVAT UŽ TÝDEN PO OPERACI

PRAVDA: Stehy se odstraňují obvykle pátý až sedmý den po operaci, o týden později už můžete aplikovat make-up v ošetřované oblasti, na samotné jizvy jej však prvních 14 dnů raději nenanášejte.
 

Názory odborníků

Doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc., vedoucí lékař kliniky Esthé

Je pravda, že jsou při operaci celou dobu otevřené oči a vidím veškeré řezy?

„Při operaci horních víček jsou oči vždy zavřené. Dolní víčka naopak vyžadují občasné otevření očí, aby byl přesně odstraněn přebytek kůže na dolním víčku. Není to nic dramatického, pacienti spolupráci velmi dobře snášejí. V případě předpokládaného většího neklidu je možné uvést operovaného 
do polospánkové anestezie.“  
 

MUDr. Libor Kment, zástupce vedoucího lékaře kliniky Esthé

Jakou pooperační péči bych měla dodržovat?

„Po operaci víček by se měl dodržovat klidovější režim vleže se zvýšenou horní polovinou těla a nemělo by se ležet na boku. Oči je dobré nenamáhat, nemělo by se příliš koukat do počítače nebo na televizi. Vyvarujete se tak větších modřin a otoků. Operace není bolestivá a po operaci často nejsou potřeba žádná analgetika. Na jizvách jsou přiloženy speciální náplasti, které se nesmí až do stehů odstranit, což je obvykle 5–7 dní. Vhodné je také nosit sluneční brýle, protože oči mohou být citlivější. Víčka je dobré chladit. Po odstranění stehů je nutné být ještě asi týden opatrný, protože jizva není pevná a mohla by se ještě roztrhnout.“ 
 

MUDr. Karel Urban, Plastický chirurg kliniky Esthé

Existuje nějaká neinvazivní alternativa k blefaroplastice, která je stejně účinná?

„Stejně účinná neinvazivní alternativa k blefaroplastice v současné době neexistuje. Při počátečních projevech stárnutí kolem očí je možné použít speciální kosmetické přípravky, které mohou mírně ovlivnit tonus a hydrataci kůže. Jestliže jsou však přítomny větší kožní nadbytky víček a tzv. tukové váčky pod očima, je vhodné přistoupit již k operačnímu řešení. Neinvazivní metody na rozdíl od blefaroplastiky kožní nadbytky ani váčky neodstraní.“