Vlasy v  extrémních podmínkách
Sdílejte s přáteli

Vlasy v  extrémních podmínkách

V zimě jsou vlasy víc než kdy jindy vystavovány velkým teplotním výkyvům a změnám počasí. To jim samo o sobě rozhodně neprospívá, a pokud navíc chodíte do sauny, létáte do teplých krajin nebo lyžujete, na kvalitě a vzhledu vašich vlasů se to určitě zásadně projeví. Jak je udržet ve formě?

Výživa pro zdravé vlasy 

Jelikož vlasy obsahují z velké části protein keratin, je třeba zajistit dostatečné zásobování bílkovinami. To znamená jíst ryby, fazole, semínka, obilniny a klíčky. Důležité jsou také vitaminy a minerály. V co nejvyšší míře byste měli konzumovat vitaminy skupiny B, zinek, křemík, vápník či hořčík. Nejhojnějším zdrojem jsou mořské řasy – např. wakame má vysoký obsah vápníku, spirulina zase bílkovin. Křemík, který je součástí škrobů tvořících vlasy a podporuje vstřebávání vápníku, naleznete v cibuli, česneku, listové zelenině či mrkvi. Na vita-min B a esenciální mastné kyseliny je bohatá třeba mateří kašička. 

TIP

 1. Doplněk stravy TrichaVIT vyživuje, brání třepení a lámavosti vlasů, Syncare, 415 Kč, 60 tobolek, v lékárnách a kosmetických studiích, www.syncare.cz   
 2. Hair Stim Capsules napomáhají vyživovat a zlepšovat texturu a sílu vlasu, FacEvolution, 1 200 Kč, ve vybraných salonech a na www.skinso.cz

Jak vlasy ochránit

1

Dostatečně je hydratujte

Problém: Každodenní mytí vlasů z nich odstraní nejen nečistoty, ale do určité míry i mastnotu. Některé typy vlasů se tak mohou nadměrně vysušovat a lámat. 

Řešení: Ideální je mýt vlasy jednou za dva dny, a to šamponem a kondicionérem např. s obsahem aloe vera, glycerolem či panthenolem, které udržují vláhu uvnitř vlasu. Keratin zase vlasy regeneruje. Kromě toho používejte jednou týdně také pečující masku. Proniká hluboko do vlasu, hydratuje ho a vyživuje. 

Pozor: Chemicky upravené vlasy jsou citlivější, a proto náchylnější ke ztrátám vlhkosti. Potřebují důkladnější péči. 

TIP
 1. Obnovující šampon s keratinem Ocel a hedvábí č. 5.1., Dixidox DeLuxe, 700 Kč, 200 ml, www.intermedexp.com 
 2. Restrukturalizační vlasová maska s olejem z kamélie, Gisèle Delorme, 1 640 Kč, 200 ml, www.sensualsro.cz 
 3. Vivipharma Derma-Oil, hydratační šampon, 430 Kč, 200 ml, www.clinicalhair.cz 

 

2

Příliš je nezatěžujte

Problém: V zimě si dejte pozor na časté používání tužidel a laků na vlasy. V chladném počasí bývá nižší vlhkost vzduchu. Lak vlasy snadněji slepuje a ty se následně špatně rozčesávají.

Řešení: Pokud to není nezbytně nutné, snažte se stylingovým produktům vyhýbat, a to zejména gelům, kvůli vysokému obsahu vody. Případně si pořiďte stylingové přípravky do vlhkého prostředí. 

Pozor: Snažte se používat produkty bez silikonů a tzv. SLS látek. Silikony vlasy obalují a v podstatě je uzavírají a vysušují. SLS (Sodium Lauryl Sulfate) může dráždit pokožku hlavy, vysušovat, způsobovat lupy a zvýšené padání vlasů.  

 

TIP

 1. Lak na vlasy Worked Up®, extrémně rychle schne a nezatěžuje, Paul Mitchell, 499 Kč, 300 ml, seznam salonů na www.paulmitchell.cz 
 2. Lak na vlasy Laque Noire s ex-trémně silnou fixací, Kérastase, 520 Kč, 300 ml, v salonech Kérastase, seznam na www.facebook.com/kerastase.czech/ 

POZOR NA LUPY

„V zimě se tvoří více lupů, což je dáno zvýšeným vysušením kůže a následným větším maštěním (rozdíly teplot, pokrývky hlavy apod.). Dalším faktorem jsou i drobné endokrinní a imunologické změny, které podzim a zimu provázejí. Jsou ale lidé, kteří si stěžují i na zhoršení v létě, nejčastěji v souvislosti s větším pocením,“ 
říká MUDr. Michaela Havlíčková z Panacea Hair Clinic. 

I  vaše vlasy a vlasová pokožka potřebují SPF ochranu. Tím, že je nechráníte, vystavujete je předčasnému stárnutí. 

3

Upravujte je správně

Problém: Vlhkost vlasů snižuje suché teplo.  Upravujete-li si tedy suché vlasy každý den např. kulmou, vlasy i pokožka hlavy se rychle vysušují. 

Řešení: Pokud často používáte fén, žehličku či jiný přístroj pro úpravu vlasů, pořiďte si přípravky, které je ochrání před tepelnou úpravou, a také pečlivě vybírejte materiál, ze kterého jsou produkty vyrobeny. Porcelánové nebo sklokeramické produkty vlasy tolik nevysuší. Novinkou jsou žehličky a kulmy napuštěné keratinem či arganovým olejem, které se při zahřátí uvolňují a pronikají hluboko do vlasové struktury. 

Pozor: pro pokožku hlavy je lepší, když se použije fén s ne tak horkým vzduchem, než když se nechají volně uschnout. Hlavním důvodem je tvorba mikrobů na pokožce hlavy.

TIP

 1. CAVIAR Blowout Creme, kaviárová uhlazující emulze, Alterna, 976 Kč, 75 ml, www.salononline.cz
 2. Žehlička Concept VZ 1420 s ionizátorem má keramické desky s přídavkem keratinu a arganového oleje, 1 499 Kč, www.my-concept.cz 
4

Poraďte si s elektřinou

Problém: Při nízkých teplotách dochází ke snižování produkce kožního mazu, což přispívá ke svědění pokožky a vzniku lupů. Dalším příznakem vysušených vlasů je statická elektřina, kterou podporuje i nošení nekvalitních pokrývek hlavy. 

Řešení: Používejte nástroje s funkcí ionizace, které během sušení eliminují záporné ionty. Dále pak dřevěné kartáče s přírodním vlasem anebo kartáče se zápornými ionty. Okamžitým a nejjednodušším řešením je použití vhodných vlasových přípravků.

Pozor: Extrémní vysušení vlasů může způsobovat také nevhodná volba a chybné použití barvicích přípravků. 

TIP

 1. Protective Hair Parfume, Sachajuan, ochranný vlasový parfém, který hydratuje, redukuje statickou elektřinu a chrání před UV zářením, 920 Kč, 50 ml, ve vybraných Bomton studiích, www.bomton.cz
 2. Lissea uhlazující fluid pro nepoddajné vlasy, Rene Furterer, 720 Kč, 125 ml, Beauty salon Maya, www.rene-furterer.cz