Vrásky po botulotoxinu. Pravda, nebo lež?
Sdílejte s přáteli

Vrásky po botulotoxinu.

Pravda, nebo lež?

Tisíce lidí včetně celebrit dost možná znepokojí zpráva, že se jim po botulotoxinu mohou ve tváři vytvořit vrásky. Jak je to možné, když tímto prostředkem se nepěkné linky přece naopak odstraňují?

Botulotoxin je v současnosti všeobecně vnímán jako běžná součást moderního života. V posledních pěti letech se stal jednou z nejoblíbenějších omlazujících terapií a například v Británii ho absolvují měsíčně až čtyři tisícovky žen. Jenže teď někteří odborníci varují, že používání tohoto přípravku na vyhlazení kůže může mít za následek spíše zvýšení počtu vrásek v obličeji než jejich úbytek. Možná jde o začátek zatím jen sotva postřehnutelného ústupu botulotoxinu ze scény. Když u jakéhokoli výrobku - ať zmírňujícího projevy stárnutí nebo úplně jiného - dojde k nasycení masového trhu, je jen otázkou času, než si všichni začneme všímat jeho nedostatků. Kritika botulotoxinu se až do nynějška soustředila na skutečnost, že jeho výsledkem může být poněkud mrtvě působící tvář. 

Nevědomá snaha

Injekce znehybňující čelo účinně brání lidem v zamračení a tím propůjčují pleti mladistvý vzhled bez vrásek. Experti však nyní zjistili, že jiné obličejové svaly mohou přehnaně kompenzovat nehybnost v paralyzovaných partiích. Lidé zkrátka nevědomky vkládají do zamračení větší úsilí a tím si vytvářejí nové rýhy. Nedávno zveřejnil na toto téma v časopise Journal of Cosmetic Dermatology svůj článek David Becker, profesor dermatologie na Lékařské fakultě Weilla Cornella v New Yorku. Podle jeho výzkumu může dlouhodobé používání botoxu skutečně způsobit nové vrásky v místech, kde byste je jinak neměli. 

Králičí starosti

Příkladem budiž jedna z nejoblíbenějších partií pro botulotoxinové injekce: "rýha chmur" mezi obočími.

"V tomto případě se po zákroku mohou svaly v horní partii nosu, uprostřed obočí a v očních víčkách pokoušet o obnovení zamračeného výrazu. Opakování této činnosti pak způsobuje nové vrásky,"

podotýká doktor Becker. 

Nejběžnějšímu typu vrásek, které prozrazují, že vznikly jako důsledek botulotoxinových injekcí, se říká "králičí vrásky" a vytvářejí se šikmo po obou stranách přes kořen nosu, když se jeho majitel snaží zamračit. Tyto kuriózní vrásky mají někteří lidé přirozeně, ale není to rozhodně běžné. Spíše mají tendenci se - výsměchem osudu - objevovat u těch, kteří si zaplatili za to, aby se vrásek zbavili. A nelítostní pozorovatelé celebrit už dokážou králičí vrásky coby důkaz dlouhodobé aplikace botulotoxinu velmi dobře odhalovat. 

Pořád dokola

Podle některých názorů je na králičí vrásky třeba reagovat aplikací většího množství botulotoxinu do oblasti kořene nosu. Pak by se měly ztratit. Všichni ale asi tušíme, že jde o začarovaný kruh. Když se člověk nemůže zamračit a nemůže svraštit nos, protože má znehybnělé svaly, kde se všechna ta potlačená mimika projeví příště?