Potřebujete detox?
Sdílejte s přáteli

Potřebujete detox?

Dříve, než se pustíte do náročné detoxikace, zjistěte, zda ji vůbec potřebujete. Co pro to musíte udělat? Otestovat se! Ve třech krocích vám prozradíme, jak zjistíte, že jste zamoření toxiny, a jakou máte šanci je z těla odstranit.

Co je detoxikace?

Znamená pročištění neboli zbavení těla škodlivých látek (toxinů). Stimuluje samoléčebné schopnosti organismu a s její pomocí docílíme pročištění orgánů, tkání a buněk. Slouží jako prostředek k obnovení zdraví.

Správně provedená detoxikace by měla:

 • navodit pocit zdraví
 • dodat energii
 • projasnit mysl

Kdy není detoxikace vhodná

 • Jste těhotná či kojící žena
 • Trpíte únavou a slabostí
 • Máte poruchu příjmu potravy či jinou nemoc, při které lékař detoxikaci nedoporučí

První příznaky narušeného metabolismu

Objevují se v místech, která souvisí s detoxikačními orgány (játra, ledviny, kůže, zažívací ústrojí). Jde o hustý povlak na jazyku, žízeň, husté a nadměrně se tvořící sliny, sladká chuť v ústech, pálení dásní, zápach z úst, pocit horkosti, bledá pokožka a pocení, zapáchající moč, stolice a pot.
Podrobným vyšetřením krve je možné zjistit až 200 typů toxinů v krvi.
 

Orientační test: Množství toxinů v těle

Toxické látky se v těle usazují v důsledku našeho způsobu života. Čím více faktorů se vás týká, tím více jste patrně zamořeni.
 • Sedavý způsob života
 • Stres
 • Používání chemikálií v domácnosti a na pracovišti
 • Používání mobilních telefonů a bezdrátových připojení
 • Konzumace nekvalitní stravy
 • Kouření, nadměrná konzumace alkoholu či jiných škodlivých látek
 
1

Jak moc jste zatíženi toxiny?


Změřit hladinu toxinů v těle můžete pomocí následujících testů:

Chelace – Obvyklé zjišťování hladiny toxických kovů z moči, krve a vlasů není příliš spolehlivé, protože toxické kovy jsou jen slabě vylučovány a koncentrovány v orgánech, jako je srdce, mozek, kostní dřeň a ledviny. Nejsou tak pro měření dostatečně k dispozici. Řešením může být chelace - chemický proces, který využívá specifických látek (např. DMSA), jež jsou schopny vyvazovat těžké kovy a ostatní částice, a naše buňky tak očišťovat.

Cena: od 3 000 Kč za infuzní terapii

Kde: A2C Anti-Aging Clinic, Malé náměstí 457/13, Praha 1, www.a2c.cz

Biopsie tuku – Pro zjištění těkavých organických látek (VOCs) existuje jednoduchý test. Pomocí jehly se odebere z oblasti hýždí dostatečné množství tuku a jeho analýza určí přítomnost těkavých organických sloučenin v těle. Tento test nezjišťuje těžké kovy, protože nejsou v tuku významně přítomné.
Cena: od 1740 Kč / 1 vzorek

Kde: Ústav soudního lékařství a toxikologie, Ke Karlovu 2, Praha 2, www.vfn.cz

Test DNA aduktů – Pomáhá zjistit genotoxické látky v těle, které po vdechnutí, požití nebo proniknutí kůží mohou vyvolat nebo zvýšit četnost výskytu genetických poškození. Mutagenní látky způsobují změnu genetického kódu buněk.
Cena: od 1000 Kč / 1 vzorek
Kde: Ústav experimentální medicíny Akademie věd ČR, v.v.i., Vídeňská 1083, 142 20 Praha 4 Krč, www.iem.cas.cz 
 
2

Jaká je vaše schopnost detoxikace?

Během trávení a metabolismu živin vznikají odpadní látky. Pokud se nedostatečně vylučují nebo se tvoří ve velkém množství, mohou způsobovat zdravotní potíže. Standardní biochemické krevní testy mohou ukázat stav vašeho metabolismu.

Urea (močovina) – vzniká v játrech z odpadního produktu bílkovin a aminokyselin – čpavku. Její obsah je ukazatelem funkce ledvin.

Kreatinin – vzniká jako odpadní produkt metabolismu svalové hmoty. Je ukazatelem funkce ledvin.

Bilirubin – odpadní produkt hemoglobinu v červených krvinkách. Jeho vysoká hladina se projevuje zežloutnutím kůže a bělma očí.

Gama-glutamyltransferáza (GGT) – transportní enzym. Je obvykle zvýšen v souvislosti s nadměrnou konzumací alkoholu a stejný účinek mají i některé léky. Zvýšení jeho hladiny ukazuje poškození jater a žlučníku.

Glutathion (GSH) – antioxidant tvořený v játrech, chrání organismus před oxidačním stresem. Jeho pokles je nebezpečný.

Glutathion S-transferáza (GST) – skupina enzymů, slouží jako metabolické enzymy druhé fáze buněčné detoxikace. Pokud je jejich hladina vysoká, ukazuje to na toxické zatížení.

Cena: od 22 Kč za test bilirubinu

Kde: Synlab, seznam odběrových míst na: www.synlab.cz
3

Jak můžete zvýšit schopnost detoxikace?

Vše samozřejmě závisí na množství toxinů v těle. Některé následující kroky by ale měly být dodržovány v každém případě. Zvýší schopnost těla k detoxikaci.
 • Vhodné doplňky stravy, spánek alespoň 7 hodin denně, pravidelný pohyb
 • Vyhnout se zácpě a žízni
 • Snažit se minimalizovat stres
 

Jak často lze detoxikaci provádět?

Vždy záleží na druhu detoxikace. Rozhodně ale neplatí, čím více, tím lépe.
 • Půl až jednodenní detoxikaci lze opakovat jednou týdně.
 • Dvou až třídenní pročištění lze pravidelně provádět jednou za měsíc až za dva měsíce.
 • Speciální jedno až čtyřtýdenní detoxikace (např. podle ájurvédské medicíny) se musí provádět pod odborným dohledem.
 • Dlouhodobá detoxikace typu Breussovy diety (42denní půst) se doporučuje pouze v individuálních případech po odborné konzultaci.
 • Dlouhodobá avšak nenáročná detoxikace založená na rovnovážném příjmu zdravých potravin a nápojů je vhodná pro celý život.
 

Nástroje pro detoxikaci

Aby bylo možné provést detox správně, musíte udělat následující:

Odstranit zdroj toxinů

Nemá smysl začínat detoxikační režim, aniž byste zjistili, odkud toxiny ve vašem těle pocházejí. Je zbytečné absolvovat např. chelaci (odstranění toxických kovů), dokud máte v ústech amalgámové plomby.

Zajistit si dostatečný přísun energie

Detoxikace je náročná na výdej energie. Většina se jí spotřebovává v játrech, až 27 % z celkové produkce těla. Je to více než mozek a srdce dohromady.

Ujistit se, že máte dostatek stopových prvků

A to zejména hořčíku, zinku a vápníku. Obecně probíhá detoxikace jater ve dvou krocích. Během 1. fáze procházejí toxiny biotransformací prostřednictvím specializovaných enzymů. Ve 2. fázi se pak ve vodě rozpustná molekula přichytne k částečně metabolizovanému toxinu vzniklému v 1. fázi a organismus ho snáze vyloučí.