Chcete vypadat mladší?
Sdílejte s přáteli

Chcete vypadat mladší? Zaměřte se na růstový hormon

Lidstvo se už po staletí snaží najít omlazující recept. V posledních letech se tyto snahy ještě zintenzivnily. Na vývoj prostředku, který by umožnil společnosti posedlé mládím zvrátit tok času, se vynakládá nevyčíslitelné množství dolarů. Velké naděje se upínají především k lidskému růstovému hormonu.

Jak růstový hormon v těle funguje?

Lidský růstový hormon, zkráceně HGH, se denně vytváří v podvěsku mozkovém. Nikoli nepřetržitě - především ve spánku, během cvičení a v pravidelných vlnách v průběhu dne. 
Naše tělo v různých fázích života vytváří různá množství růstového hormonu. Právě tato látka je zodpovědná za růstový spurt, který zažíváme v letech dětství a dospívání. Kolem třicítky však organismus začne vytvářet růstového hormonu stále méně a méně. Množství vylučovaného hormonu klesá rychlostí přibližně 14 procent za deset let. Hypofýza však tuto látku nepřestává produkovat ani když překročíte sedmdesátku nebo osmdesátku. 

V důsledku poklesu hladiny růstového hormonu se ale právě kolem přelomových třicátin na těle začnou poprvé projevovat následky: začneme vypadat starší. Svaly ochabují, naše kůže stárne, ztrácíme i sexuální výkonnost - a to je jen "špička ledovce". Lidský růstový hormon totiž zodpovídá za udržování mnoha každodenních procesů v těle a pokles hladiny tohoto hormonu má přímý negativní vliv na to jak vypadáme a jak se cítíme. 

Jak ovlivnit uvolňování růstového hormonu 

  1. Mnoho odborníků na dlouhověkost doporučuje pravidelný půst. Ovšem ne častěji než jednou za dva týdny a ne déle než 24 hodin. Takové hladovění podporuje tvorbu HGH, protože nejvíce růstového hormonu se vyloučí během spánku a k tomu po čtyřiadvacetihodinovém půstu.
  2. Další možností, jak povzbudit sekreci růstového hormonu, je jíst pokrmy s nízkým glykemickým indexem. To znamená vyhýbat se těstovinám, bramborám nebo rafinovanému cukru. Rychlé zvýšení krevního cukru, k němuž dochází při konzumaci výše zmíněných jídel, stimuluje uvolňování inzulinu. Zvýšená hladina inzulinu v krvi pak vaše tělo nutí produkovat somatostatin, jenž vylučování HGH potlačuje.
  3. Pomoci může rovněž cvičení na lačný žaludek - dvě hodiny před tréninkem nejezte. Pravidelné cvičení, které využívá cviky zatěžující srdce i svalstvo, stimuluje hypofýzu k vyšší produkci růstových hormonů. Inzulin obsažený v krvi působí proti zvýšené sekreci růstového hormonu vyvolané cvičením, takže by vaše tělo nevyužilo veškeré benefity, které trénink přináší.
  4. Ke zvýšení hladiny růstových hormonů v těle vede také zredukování množství přijímaných tuků. Tuk obsažený v potravinách blokuje nejen tvorbu HGH, ale i jeho uvolňování. Optimální dávka přijatých tuků se pohybuje mezi 20 a 30 procenty denního příjmu kalorií. Tyto tuky by samozřejmě měly pocházet ze zdravých olejů - například olivového, avokádového nebo oleje z jadérek vinné révy.
  5. Vedle toho existuje mezi doplňky stravy nabídka takzvaných uvolňovačů HGH. Jde o prostředky, které mohou tělo podněcovat k uvolňování většího množství vlastního hormonu. K dispozici jsou kapsle se směsí aminokyselin, mezi nimiž se téměř vždy objevuje aminokyselina L-arginin, jejíž působení zastavuje činnost somatostatinu. (Somatostatin reguluje produkci HGH během lidského stárnutí a snižuje hladinu tohoto hormonu.) Například GHR Natural (88 kapslí/1190 Kč, www.shop.drsohne.cz) nebo Somaphin (60 tablet/662 Kč, www.evitality.cz).

Pozor na injekce

K omlazení injekcí růstového hormonu, který patří mezi zakázaný sportovní doping, se v minulosti přiznala například Madonna, spekuluje se i o Demi Moore nebo Jeniffer Aniston. Ale pociťujete-li touhu jejich příklad následovat a na internetu jste si našli zásilkový obchod s růstovým hormonem, mějte se před jeho objednáním na pozoru. Jde o velmi nebezpečnou variantu, která není jakožto prostředek proti stárnutí schválená. Stále více studií potvrzuje, že užívání růstového hormonu může vyvolat nádorové onemocnění. Nejen v České republice se injekce tohoto hormonu aplikují výhradně na předpis lékaře - a to prakticky jen dětem s poruchou růstu. 

Nevypadat jako Shrek

Ti, kdo se rozhodnou svému tělu dodávat růstový hormon zvenčí, se kromě rakoviny vystavují navíc riziku, že se u nich rozvinou příznaky typické pro akromegalii. Zvětšení nosu a brady z nich udělá karikaturu sebe sama. Typické jsou také srdeční potíže, otoky končetin, bolesti svalů a kloubů, zvětšení vnitřních orgánů nebo syndrom karpálního tunelu.