Nejsilnější mužská zbraň - TESTOSTERON
Sdílejte s přáteli

Nejsilnější mužská zbraň - TESTOSTERON

Představujeme vám průvodce každého muže na cestě ke špičkovému zdraví, bohatému sexuálnímu životu a skvělým výkonům. Co všechno byste měli vědět o testosteronu?

Žijeme v době a ve světě, kdy většina mužů své narůstající „problémy s mužstvím“ zanedbává, ačkoli někteří se s nimi potýkají dokonce denně. Máme tendenci smiřovat se s tím, že naše svaly, síla, dobrá nálada, smysl pro humor a schopnost žít kvalitní život včetně dobrého, intenzivního a vášnivého sexuálního života zkrátka skončí ve chvíli, kdy překročíme čtyřicítku. Tento článek má jediný smysl a cíl: pomoci moderním mužům navrátit se k plnohodnotnému životu. A chceme vám ukázat, že toho lze dosáhnout i bez prášků či chemických berliček, které muže obvykle napadnou jako první v oněch vzácných okamžicích, kdy jsou natolik stateční, že o svém problému zkusí uvažovat. 

Jako zamlada

Testosteron je mužský hormon. A zároveň látka, která je v dnešním moderním prostředí nebezpečně ohrožena. Je to způsobeno i tím, že mnohé škodlivé látky ve vašem okolí mají chemickou strukturu, která nápadně připomíná ženský hormon estrogen. Tyto „estrogenové napodobeniny“ putují mužským tělem a vážou se na estrogenové receptory v orgánech a tkáních. Jako falešné estrogeny pak vysílají instrukce, které začínají rozkládat mužství a zženšťovat tělo. Postupem času se začne snižovat sexuální apetit muže, zvětší se břicho a nafoukne obličej, elán uvadá. Testosteron je totiž to, co činí muže silným, bystrým, rychlým a agresivním. Právě on z něj dělá výkonného a mužného milence. Právě on vzbuzuje v muži touhu po úspěchu – vyhrávat ve sportu, v podnikání vytvářet zisk, šokovat svět uměním a dvořit se dámám poezií. Mužům mezi dvaceti a čtyřiceti lety dává testosteron pocit nezranitelnosti. A naopak úbytek hladiny testosteronu v těle v něm postupem času vyvolá pocit, že je slabší, pomalejší a pokořitelnější. 

Prokletá prostata

Když je vám mezi dvaceti a pětatřiceti lety, máte tolik testosteronu, kolik potřebujete. Díky tomu překypujete energií, máte dost odvahy a jasnou mysl. Hladina testosteronu však s věkem klesá. A jak testosteronu ubývá, snižují se také vaše duševní a fyzické schopnosti. Začíná to krátce po třicítce a každý den se to po malých krůčcích zhoršuje. Jak muž stárne, hladina testosteronu se u něj snižuje a hladina estrogenu naopak zvyšuje. Částečně je to způsobeno přeměnou testosteronu na estrogen. Jedna studie zjistila, že průměrná hladina estrogenu u čtyřiapadesátiletého muže je vyšší než u devětapadesátileté ženy. Jakkoli se to zdá šokující, možná máte v těle víc estrogenu než žena. A problémy se sčítají. Nízká hladina testosteronu zvyšuje pravděpodobnost, že budete obézní. A pokud máte bříško, urychluje to negativní nerovnováhu mezi testosteronem a estrogenem (T/E). Výzkumy ukazují, že tukové buňky zejména v oblasti břicha vytvářejí enzym s názvem aromatáza, který přeměňuje testosteron na estrogen. Patologicky vysoká hladina estrogenu se u mužů podílí rovněž na vzniku benigní hypertrofie prostaty. To je zvětšení předstojné žlázy na základně penisu, v jehož důsledku se muži obtížně začíná močit… a ještě obtížněji se močit přestává.

Zdravá rovnováha

Nejrozšířenější formou špatného lékařského přístupu je doporučovat stravu s nízkým obsahem tuků (a s vysokým obsahem sacharidů). Prozatím se omezíme na konstatování, že existují doslova stovky studií, které odhalují rizika stravy s vysokým obsahem sacharidů a nízkým obsahem tuků. Výmluvným příkladem je jedna nedávná švédská studie. Ta zjistila, že „přechod ze stravy s vysokým obsahem tuků na stravu nízkotučnou sníží hladinu testosteronu o 10 procent“. Abyste byli zdraví v mužském slova smyslu – štíhlí, silní, mužní a energičtí, potřebujete dosáhnout zdravé rovnováhy vysokého testosteronu a nízkého estrogenu. 

Dvakrát měř

Pro získání jasné představy o tom, jak na tom s rovnováhou testosteronu a estrogenu jste, nechte si hladinu testosteronu změřit u lékaře. V laboratorní zprávě najdete údaje o „normálním rozmezí“ testosteronu. Obvykle se pohybuje zhruba mezi 2,5 a 8,5 ng/ml. Má to však jeden háček. Řada mužů, kteří mají hladinu testosteronu v dolní třetině „normálního“ pásma, bude vykazovat výše uvedené příznaky jeho nedostatku. Jakmile jejich hladina testosteronu naroste do horní třetiny normálního rozmezí, tyto příznaky rychle vymizí. Je velmi důležité, aby si muži nechali změřit také hladinu estrogenu. Lékař vám ji však pravděpodobně změřit nenechá, pokud ho o to sami nepožádáte. Hladina estrogenu je u mužů opakem hladiny testosteronu. Je žádoucí, aby vaše hodnota estrogenu byla nižší, než je průměr. Vaším cílem by měla být hodnota pod 100 pc/ml. 

Co je třeba brát v potaz

Když hladina testosteronu ve vašem těle začne klesat, zvyšuje se poměr mezi estrogenem a testosteronem. Kromě toho získáváte přebytečné estrogeny z okolního prostředí – znečišťující látky, mnoho typů jídel, a dokonce i voda, kterou pijete, mohou obsahovat estrogen nebo jemu podobné sloučeniny. K této hormonální nerovnováze dále přispívá estrogen bombardující vaše tělo z vnějších zdrojů. A vyšší relativní hladiny estrogenu mohou způsobovat zdravotní problémy. Za normálních okolností je vaše hladina testosteronu desetkrát vyšší než hladina estrogenu. S klesající hladinou testosteronu a rostoucí hladinou estrogenu se však rovnováha mezi těmito dvěma hormony zcela rozvrátí.