Nespíte? Léky problém nevyřeší
Sdílejte s přáteli

Nespíte? Léky problém nevyřeší

Na počítání oveček jste rezignovali už před mnoha lety, vypili jste litry zklidňujících čajů i teplého mléka s medem, absolvovali jste módní vlny chození do ložnice se Stilnoxem či Hypnogenem, a stejně pořád špatně spíte? 

Základním předpokladem úspěchu je přestat se spoléhat na léky. Ano, jsou rychlé a pohodlné. Jenže krátkozraké. Hypnotika by měla být pro nespavce poslední instancí, nikoli první pomocí. Tyhle léky jsou určeny ke krátkodobému užívání během akutních sekundárních nespavostí – to je třeba případ, kdy máte artritidu, zlomenou nohu nebo nádorové onemocnění a kvůli bolesti nemůžete „zabrat“. 

Pilulky na spaní jsou nebezpečné jednak svou návykovostí a jednak tím, že narušují architektoniku spánku. Svým působením totiž likvidují REM fázi. Mozek ve svém spánkovém režimu přestává koordinovat své čisticí a relaxační funkce a vlastní odpočinek nenastává. Navozujeme-li si subjektivní zdání spánku pomocí hypnotik noc co noc, v dlouhodobém horizontu několika let se ustálí snížená mentální kapacita a reálně se projevují známky demence. Jde o naprosto stejné následky, jako kdybychom měli dlouhodobý spánkový deficit.

Hlavně neusnout!

Potíž velké většiny těch, kdo v noci koukají do stropu, se nazývá psychofyziologická nespavost a spočívá v tzv. zacyklených myšlenkách. Pilulka na spaní je jen psychologická berlička, stejně by zafungovala i kostka cukru. Lehnete-li si totiž do postele a uvažujete nad tím, že zas nebudete moci usnout, opravdu se to stane. Zacykleným myšlenkovým pochodem „musím usnout – když neusnu, budu zítra k nepoužití“ se spolehlivě udržujete vzhůru. Tělo je aktivováno podobně jako na boj nebo útěk. Takže máte v podstatě dvě schůdné možnosti: Buď si dokážete vsugerovat, že nesmíte ani oko zamhouřit (a on se stane přesný opak), nebo použijete některou z relaxačních technik. K tomu, abyste se jich pár naučili a našli tu, jejíž aplikaci sami na sebe nikdy nedokončíte, protože uprostřed usnete jako dřevo, stačí většinou několik sezení s psychoterapeutem. 

S lékařem v posteli

Jestliže nekonečné počítání oveček nekončí, možná přišel čas zajít do spánkové laboratoře. Zde vám provedou vyšetření, které se nazývá polysomnografie. To znamená, že vás večer oblepí elektrodami a celou noc budou monitorovat, jak spíte/bdíte.

„Termíny máme obsazené dlouho dopředu,“

říká MUDr. Zuzana Lattová ze spánkové laboratoře v Bohnicích.

„Pokud někdo trpí jen insomnií, která nemá organickou příčinu, není vyšetření spánku ani potřeba, protože nic neukáže. Ale existuje-li podezření na něco jiného – syndrom neklidných nohou, poruchu dýchání ve spánku, nočně vázané epileptické záchvaty a podobně, dělá se polysomnografie vždy.“ 

Jak to probíhá?

Člověk trpící nespavostí se v určený podvečer dostaví do laboratoře a absolvuje standardní vyšetření lékařem. Po něm ho personál oblepí elektrodami a kolem jedenácté večerní uléhá. Celou noc je sledován infračervenou kamerou a ve vedlejší místnosti je u monitoru nepřetržitě přítomna sestra. Mimo jiné proto, že dost pacientů přichází s parasomniemi, tedy náměsíčnictvím. 

„Že by někdo celou noc ani na chviličku neusnul, to se tu nestává,“

tvrdí doktorka Lattová.

„Může se přihodit, že spí třeba jen půlku noci nebo se budí, ale část lidí paradoxně ve spánkové laboratoři spí lépe než doma.“

Výsledky vyšetření nedostane nikdo ráno v šest po probuzení – několikahodinový polysomnografický záznam se vyhodnocuje po 30 sekundách, takže je to poměrně mravenčí práce. 

BOX: Řeč čísel

  • 3 miliony  Tolik balení hypnotik ročně Češi spotřebují (v roce 1989 to byl dvojnásobek, na poklesu má podíl i zavedení regulačních poplatků, po němž stoupl zájem o potravinové doplňky).
  • 443 milionů Tolik korun ročně utratí Češi za hypnotika. 
  • 15  Tolik procent Čechů pravidelně užívá uklidňující léky. Jde především o léky na spaní.
  • 20  Tolik procent Čechů si vezme uklidňující lék nejméně jednou měsíčně.
  • 75  Tolik procent všech nespavostí je sekundárních, tedy souvisejících s nějakým jiným onemocněním. S cukrovkou, dekompenzovanou štítnou žlázou...
  • 2000  Tolik případů závislosti na lécích (na spaní, proti úzkosti nebo proti bolesti) ročně odhalí čeští lékaři.