Čtvrtek, 28 října, 2021
aktualne

Cyprus stopl udělování víz výměnou za investice

on

Kyperská vláda v úterý oznámila, že od 1. listopadu pozastavuje program takzvaných zlatých víz, který nabízel občanství a bezvízový styk v celé EU výměnou za investici nejméně dvou milionů eur.

Informovala o tom agentura Reuters.

Zpráva přichází poté, co katarská televize al-Džazíra v pondělí zveřejnila investigativní dokumentární film, který zachycuje nezákonné jednání kyperských úředníky.

Novináři al-Džazíry se v dokumentu vydávají za zprostředkovatele vymyšleného čínského investora, který byl v minulosti odsouzen za trestný čin – což by podle pravidel programu mělo potenciálního uchazeče diskvalifikovat.

Přesto se novinářům nabídli státní úředník, poslanec a právník, že jim s investicí pomohou.

Osoby vystupující ve filmu však tvrdí, že byli na čin navedeny a nahlásili ho úřadům před několika měsíci.

Reuters v říjnu minulého roku informoval, že kyperské pasy získali osoby blízké Kambodžské premiérovi Hun Šenov, po čem kyperské orgány program prověřili.

Podle další reportáže al-Džazíry z srpna tohoto roku byly pasy uděleny osobám obviněným z korupce, podvodů či jiných zločinů.

Pro uchazeče do 1. listopadu nadále platí, že musí do kyperské ekonomiky investovat alespoň dva miliony eur, a to povinnou koupí domu či bytu, koupí akcií kyperských firem nebo podporou programů bydlení či podnikání.

Kypr může udělit občanství nejvíce 700 osobám za rok, dosud v rámci investičního programu rozdal asi 4000 pasů.

Kypru přinesly „zlaté víza“ od jejich zavedení po finanční krizi v roce 2013 již nejméně sedm miliard eur. Program je atraktivní zejména proto, že majitel kyperského pasu se automaticky stává občanům Evropské unie.

Mohlo by Vás zajímat