Úterý, 18 ledna, 2022
aktualne

Eurokomise vyjednává o vakcíně na koronavirus s pátou společností

on

Evropská komise v pondělí oznámila, že uzavřela sondážní rozhovory s americkou farmaceutickou společností Moderna o nákupu potenciální vakcíny proti COVID-19.

Moderna je v pořadí pátou společností, se kterou Eurokomise projednala takové vakcíně: po Sanofi-GSK, Johnson & Johnson, CureVac – a po podpisu dohody o předběžném nákupu se společností AstraZeneca.

80 milionů dávek vakcíny na začátek

Moderna je společnost se sídlem v USA, která je průkopníkem ve vývoji nové třídy vakcín založených na technologii messenger RNA (mRNA).

Plánovaná smlouva se společností Moderna by umožnila všem členským státům EU nejen zakoupit vakcínu, ale ji i darovat chudším a méně rozvinutým zemím ať už v Evropě nebo kdekoli na světě.

Očekává se, že Evropská komise bude mít platný smluvní rámec pro počáteční nákup 80 milionů dávek vakcíny od Moderni jménem všech členských států EU a možnost nákupu dalších 80 milionů dávek, pokud se prokáže, že vakcína této společnosti je bezpečná a účinná.

Investice do různých technologií

Komise připomněla, že vede intenzivní diskuse is dalšími výrobci vakcín.

„Investujeme do společností využívajících různé technologie, abychom zvýšili naše šance na bezpečné a účinné vakcíny. Pokračujeme v rozhovorech i s jinými společnostmi, protože chceme zajistit vakcíny rychle dostupné na trhu. Evropské investice do vakcín proti novému typu koronavirus přinesou užitek celému světu a pomohou nám tento virus porazit, „uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve zprávě pro média.

Cílem sondážních rozhovorů, které Evropská komise uzavřela v pondělí, je uzavření dohody o předběžném nákupu, která má být financována prostřednictvím nástroje nouzové podpory.

Mohlo by Vás zajímat

Do očkovací loterie se už přihlásilo téměř 950.000 lidí

Registrace do slosování o očkovací prémii je spuštěna 23 dní a za ten čas se na stránce www.bytzdravyjevyhra.sk přihlásilo téměř 950.000 očkovaných. Jen během...