Úterý, 18 ledna, 2022
aktualne

Kolik si vyžádat na pohovoru? Pracovní portál umí poradit

on

Více než dvě desítky let je Profese známá především jako portál s pracovními nabídkami. Do popředí se však firma snaží dostat i méně atraktivní témata.

„Chtěli bychom zpopularizovat zaměstnávání zdravotně znevýhodněných, efektivní vzdělávání v slovenském školství i boj proti korupci,“ uvedla Ivana Molnárová výkonná ředitelka společnosti Profesia. Chceme ukázat, že i malá firma má velké možnosti měnit společenské povědomí.

Začít od sebe
Firma zaměstnává stejný počet mužů a žen. Nevyhýbá se ani lidem, kteří patří k národnostní menšině, matkám s malými dětmi, ani lidem se zdravotním znevýhodněním. Zároveň se však nesnaží o „pozitivní diskriminaci“. Člověka na místo v řadách zaměstnanců Profese vybírají podle odbornosti, zkušeností i pracovních výkonů. Podpora a akceptování jinakosti je tak ve společnosti přirozené.

„Každá firma a stejně každý jednotlivec může změnit svět. Je však začít od sebe. Třeba se začít chovat zodpovědně k zaměstnancům, k dodavatelům, ke klientům a všem dalším. Tehdy budeme vytvářet byznys, který je udržitelný v každém směru, „přiblížila vizi firmy Ivana Molnárová.

Benefity pro zaměstnance
O zaměstnanců se snaží Profese postarat v šesti základních oblastech. Pohodu a zdraví zajišťuje přes nápoje a ovoce, masáže, kosmetiku či fit tréninky ve firmě. Rovnováhu mezi pracovním a osobním životem pomáhá zaměstnancům udržet například flexibilní pracovní dobu, možnost práce z domu či dva dny dovolené navíc. Zaměstnanci mají také možnost využít žehlení ve firmě přes program Výpomoc se srdcem, který dává práci právě zdravotně znevýhodněným lidem.

V rámci vzdělávání a rozvoje firma nabízí jazykové kurzy i externí vzdělávání, na které může zaměstnanec na rok získat příspěvek ve výši 500 eur. Mezi finanční benefity Profese patří hrazení stravenek v plné výši, 13. plat či sto eur při svatbě a narození dítěte.

Zaměstnanci mohou využívat mobily a služební auta i pro soukromé účely, po příchodu do práce na kole či koloběžce mohou v práci osprchovat. Profese organizuje pravidelné společné snídaně, vánoční posezení, Mikuláše pro děti a zaměstnanci mohou využít Multisport nebo Golem kartu.

Dobrovolnictví i ekologie
Dobrovolnické aktivity firma podporuje a její zaměstnanci ročně „odpracují“ v pracovní době i mimo něj téměř 300 dobrovolnických hodin. Loni například pro rodiny v sociální nouzi zaměstnanci připravili vánoční dárky a sbírku knih. Mohou také darovat oblečení předem vybraným organizacím.

„O ochraně životního prostředí se ve firmě nejen hodně povídáme, ale stále hledáme konkrétní zlepšení. Věříme, že i drobné změny jsou důležité, „uvedla Ivana Molnárová. Profese podporuje ekologickou dopravu stáními na jízdní kola a koloběžky a také zmíněnými sprchami, které přibyly v nových prostorách na toaletách.

Ve firmě se nepoužívají plastové lahve, v zasedačkách jsou džbány s vodou. Zaměstnanci si spontánně mezi sebou pořádají interní swapy oblečení a nepotřebných věcí – tzv. firemní Bazoš. V každé kanceláři jsou samostatné koše na plasty, papír i všeobecný odpad. Profese se také snaží snižovat nákup kancelářských pomůcek a dodavatelů i zákazníků motivuje k online fakturám.

Jak se všechno začalo
Odpovědnou firmou je Profese od svých začátků v roce 1997. Její tvůrce Dalibor Jakuš je totiž otcem čtyř dětí včetně syna s Downovým syndromem. „Zaměstnancům od začátku vštěpoval úctu a respekt ik lidem s jinakosti. Věřil, že i takoví se mohou uplatnit na trhu práce, „přizvukuje Anna Podlesná, která má v Profesii na starosti společenskou odpovědnost. Proto byl pracovní portál profesia.sk programuje tak, aby byl přístupný například i lidem se zrakovým omezením. Pomůckou pro neslyšící byly videa v znakovém jazyce. Aktuálně si přibližně čtvrtina uchazečů se zdravotním znevýhodněním najde práci přes profesia.sk a firma by chtěla toto číslo každý rok zvyšovat.

Když v roce 2011 otec Profese hledal asistenta do školy pro syna s Downovým syndromem, zjistil, že zveřejňování pracovních nabídek ve školství je netransparentní a kvalitní uchazeči mají problém získat informace o otevřených výběrových řízeních. Vznikl portál edujobs.sk, který školám a školským zařízením umožňuje bezplatně inzerovat jakékoliv volné pracovní pozice. Ty jsou automaticky zveřejňovány i na stránkách ministerstva školství.

Podobně vznikl i portál dielne.sk, který přináší nabídky chráněných dílen. Zdarma sdružuje chráněné pracoviště a spojuje je s firmami, kterým vzniká zákonná povinnost zaměstnat určitý počet občanů se zdravotním postižením. Tento rok by chtěla Profese zmapovat potřebu rozšíření portálu o sociální podniky.

Pomoc lidem, kteří nevědí o platech
Kromě nejznámějšího pracovního portálu na Slovensku patří pod křídla Profese i mzdový portál Platy.sk. Přes něj si mohou zaměstnanci i uchazeči o místo porovnat aktuální plat nebo platové očekávání s průměrnými mzdami na konkrétních pozicích.

Mohlo by Vás zajímat

Do očkovací loterie se už přihlásilo téměř 950.000 lidí

Registrace do slosování o očkovací prémii je spuštěna 23 dní a za ten čas se na stránce www.bytzdravyjevyhra.sk přihlásilo téměř 950.000 očkovaných. Jen během...