Úterý, 18 ledna, 2022
aktualne

V Minsku se začala blokáda hlavních dopravních tepen

on

Běloruské úřady ve středu potvrdily, že mladý muž zadržen v neděli ve městě HOMELITE během protestu proti sporným prezidentským volbám, zemřel po převozu do vězení, informovala agentura AFP.

Běloruský vyšetřovací výbor upřesnil, že 25-letý muž byl odsouzen na 10 dní vězení.

protesty pokračují

V Bělorusku i ve středu pokračují pouliční protesty proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, jehož volební komise vyhlásila za vítěze nedělních prezidentských voleb.

Večer se podle portálu Meduza.io začala blokáda některých důležitých dopravních tepen v Minsku.

Osobní auta jejich buď zablokovali, nebo svojí jízdou zpomalují provoz. Na jiných místech cestu zatarasili chodci.

Agentura Interfax informovala, že podvečer se na různých místech Minska začaly opět scházet skupiny lidí, kteří chtějí protestovat proti volebním podvodům.

V těchto skupinách je často i lékař, aby mohl poskytnout první pomoc v případě, že policie k rozehnání protestu opět použije sílu, uvedl portál TUT.by.

Bezpečnostní síly zaujaly pozice na místech, kde se protesty konaly i v předchozích dnech. Nasazení jsou nejen policisté, ale i policejní jednotky zvláštního určení. Do centra Minska stáhly i vojenskou techniku, uvedl TUT.by.

Ve středu podvečer se v centru Minska, na Náměstí vítězství při Věčném ohni konal tzv. flashmob, když dívky oblečené v bílém zpívali známou ukolébavku.

Portál Meduza.io zveřejnil krátké videozáznamy z ulic Minska z uplynulých dní, jak policie svými auty na chodnících honí předpokládaných demonstrantů, náhodně střílí do oken bytů nebo dělá razie v obchodech či kavárnách.

Meduza.io píše, že „demonstranti jsou nejen zadržováni – jsou krutě zbiti, rozehnání vodními děly a ostřelování gumovými projektily“.

Policejnímu násilí jsou podle portálu vystaveni „novináři, běloruští poslanci, motocyklisté a dokonce i ti, kteří právě vyšli na balkon nebo šli na procházku se psem“. Zadržené osoby jsou podle portálu šikanované na samotkách. Rodiny často ani nevědí, kde se jejich zadržen člen nachází.

Portál Meduza.io konstatuje, že „ani Rusko nereaguje na protesty tak tvrdě“.

Podle mnoha blogery právě „neuvěřitelná policejní brutalita“ během úterý měla na lidi přesně opačný efekt: „dnes jsou ještě odhodlanější protestovat. Mimochodem, stále klidně“.

Protestujících ve středu podpořili živou řetězem lékaři a zdravotníci jedné z Minsk nemocnic. Podporu protestům vyjadřuje i mnoho příslušníků policejních složek, píší blogeři z Běloruska.

Hrozí odliv odborníků

Zaměstnanci i investoři běloruských IT společností zase svým otevřeným dopisem vyzvali vedení země, aby zastavilo násilí vůči civilistům, propustilo všech zadržovaných během protestů, uspořádalo nové prezidentské volby v Bělorusku a zajistilo svobodný přístup k informacím.

Varovali, že Bělorusku v této situaci hrozí masivní odliv odborníků v oblasti IT, snížení objemu investic v technologickém sektoru a zpomalení jeho růstu. IT průmysl je přitom jedním z nejrozvinutějších v Bělorusku.

Zpravodajský portál TUT.by ve středu informoval, že pět běloruských novinářů – většinou moderátorů sledovaných pořadů – ve středu oznámilo, že podali výpověď.

Podle vládními úřady potvrzené bilance přišel během protestů o život i muž, který neopatrně zacházel s výbušninou určenou na útok vůči policistům.

V době od 10. do 12. srpna bylo zadrženo více než 6000 lidí včetně desítek novinářů. V nemocnicích je více než 250 zraněných.

Mohlo by Vás zajímat

Do očkovací loterie se už přihlásilo téměř 950.000 lidí

Registrace do slosování o očkovací prémii je spuštěna 23 dní a za ten čas se na stránce www.bytzdravyjevyhra.sk přihlásilo téměř 950.000 očkovaných. Jen během...