Úterý, 18 ledna, 2022
aktualne

V německém Porúří se ryby vozí výtahem

on

Ryby migrující západoněmecké řekou Ruhr na překonání téměř devítimetrové hráze vodního díla Baldeneysee využívají výtah.

Provozovatel, vodohospodářský svaz Ruhrverband, považuje rybí výtah za jediné takové zařízení v regionu. Investici za 6,8 milionu eur Ruhrverband obhajuje, jiné řešení podle něj z prostorových důvodů nebylo možné.

Zprůchodnění toků, které spoutali plavební komory, hráze či nádrže, je dlouhodobou strategií Evropské unie. Ta počítá s tím, že do roku 2027 zmizí z tekoucích vod překážky, které rybám brání v tradiční migraci.

Jako plavební komora

„Přes zimu potřebují klidné místa, v létě oblasti na tření,“ vysvětluje Markus Rödel, který je mluvčím Ruhrverbandu.

Správci toků včetně těch v Česku se s tímto problémem vyrovnávají nejčastěji stavbou rybích přechodů, to však v případě přehrady Baldeneysee nebylo možné.

Výtah funguje jako plavební komora. Ryby nejprve vstupují do zaplaveného transportního koše, který má průměr i výšku 2,8 metru a který se ve válci pohybuje nahoru a dolů.

Jakmile jsou ryby uvnitř koše, ten se uzavře a voda proudící z nádrže ho vytlačí nahoru, stejným způsobem pak díky klesající vodě transportní nádoba sestoupí.

Jakmile koš dorazí na místo určení, otevřou se protilehlé klapky a ryby mohou pokračovat v říčním putování. Na místě jsou instalovány dva výtahy, které pracují protiběžně.

„Trvá to dvě až tři minuty,“ říká Rödel o překonání hráze rybím výtahem.

Ryby najdou výtah díky speciálnímu orgánu

Cestu k výtahu ryby najdou díky postranní čáře, což je zvláštní smyslový orgán vodních obratlovců, který zaznamenává změny v proudění okolní vody. Ryby tak vycítí proud a plavou přímo proti němu. „Ryby výtah a vstup do něj najdou,“ vysvětlil Rödel.

Do výtahu se podle mluvčího vejde až 800 malých ryb. Zatím jezdí v 20-minutovém intervalu, počítá se však s provozem podle poptávky rybích cestujících. „Jakmile bude plný, vyrazí,“ dodal Rödel.

Výtah je již několik týdnů ve zkušebním režimu, který se ukázal jako úspěšný, v pondělí vstoupil do řádného provozu. Pokud se funkce rybího výtahu osvědčí, chce Ruhrverband postavit další takové zařízení na nedaleké Kettwigerskej nádrži.

Mohlo by Vás zajímat

Do očkovací loterie se už přihlásilo téměř 950.000 lidí

Registrace do slosování o očkovací prémii je spuštěna 23 dní a za ten čas se na stránce www.bytzdravyjevyhra.sk přihlásilo téměř 950.000 očkovaných. Jen během...