Úterý, 18 ledna, 2022
aktualne

V Rusku zaregistrovali vakcínu, WHO je v kontaktu s ruskými úřady

on

Ruské ministerstvo zdravotnictví schválilo první vakcínu na světě proti nemoci Covid-19, kterou způsobuje nový koronavirus.

Oznámil to ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého vakcínu na sobě už vyzkoušela i jedna z jeho dcer. Vakcína však ještě neukončila 3. fáze klinických testů, které je naplánována až po registraci.

Oznámení proto vyvolává mezinárodní obavy, že Moskvě jde urychlením schválení vakcíny o získání politických bodů a propagandu.

Látku vyvinul ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleja a dostala označení Sputnik V.

Putin podle agentury TASS vyjádřil naději, že hromadné očkování bude možné začít v nejbližší době.

Vicepremiérka Taťjana Golikovová v této souvislosti oznámila, že vakcinace novým preparátem by mohla začít koncem srpna nebo začátkem září.

Podle ministra zdravotnictví Michaila Muraška by přitom jako první měly přijít na řadu pracovníci ve zdravotnictví, protože ti přicházejí do přímého kontaktu s infikovanými. Přednostně očkování by měly také být učitelé, dodal.

Podle osvědčení zveřejněného na webových stránkách státního registru léčiv vstoupí nová vakcína do „civilního oběhu“ od 1. ledna příštího roku.

Chybí data z třetí fáze

Na to, aby se vakcíny daly označit za účinné, musí svou bezpečnost a efektivitu prokázat ve třech fázích klinického zkoušení. Gamalejov institut však ještě musí provést 3. fázi klinických testů.

Německý biochemik Klaus Cichutek, jehož oslovila agentura DPA, považuje řádně schválení vakcíny bez obsáhlých dat z třetí fáze testování za riskantní.

V této fázi, na níž se obvykle účastní několik tisíc až desítek tisíc lidí, je podle ředitele Ústavu Paula Ehrlich možné zjistit mimo jiné to, zda nemá vakcína nějaké méně časté nežádoucí účinky.

V Německu je ze zákona možné schválit vakcínu pro distribuci právě až po skončení poslední fáze.

WHO je v úzkém kontaktu

Světová zdravotnická organizace (WHO) v reakci na zprávu z Moskvy oznámila, že je v úzkém kontaktu s ruskými zdravotnickými úřady, a poukázala na potřebu respektovat nutnost potvrzení vakcíny touto organizací.

„Potvrzení jakékoli vakcíny zahrnuje přísné přezkoumání a posouzení všech požadovaných údajů ohledně bezpečnosti a účinnosti,“ zdůraznil podle agentury Reuters mluvčí WHO Tarik Jašarević.

Úřad Roszdravnadzor, do jehož kompetence tyto záležitosti v Rusku spadají, oznámil, že po vydání povolení budou kontrolní opatření týkající se účinnosti a bezpečnosti zahrnovat klinické testy s účastí dvou tisíc lidí.

Při dosavadním klinickém výzkumu na dvou základnách nebyly podle úřadu zaznamenány žádné vážné vedlejší účinky. Vakcína vytváří jak protilátku, tak i buněčnou imunitu vůči koronavirus SARS-CoV-2.

Muraško uvedl, že klinické testy se uskutečnily v červnu a červenci. Vakcína je založena „na již známé platformě, ze které vychází řada jiných vakcín, které jsou schopny zajistit imunitu až po dobu dvou let“, dodal ministr.

Vyzkoušet ji chce i Duterte

Šéf Ruského fondu přímých investic Kirill Dmitrijev podle agentury TASS řekl, že Rusko už dostalo žádosti na dodávky miliardy dávek nové vakcíny z dvaceti zemí.

Tvrdí také, že společně se zahraničními partnery možná už nyní vyrábět v pěti státech více než 500 milionů dávek vakcíny ročně.

Důvěru v ruský Sputnik V podle Reuters vyjádřil filipínský prezident Rodrigo Duterte. Řekl, že Moskva Manile nabídla dodávku léku, který by mě být zdarma, nebo možnost podílet se na výrobě.

Prezident přitom věří preparátu natolik, že je ochotný vyzkoušet ho na sobě.

Více než sto vakcín

Aktuálně je ve světě hlášeno na různých stupních vývoje více než 150 možných vakcín. Ve třetí fázi je podle The New York Times momentálně osm potencionálních vakcín.

Patří mezi ně například vakcína připravovaná biotechnologickou skupinou Cansino nebo vakcína vyvíjená německou biotechnologickou firmou BioNTech a americkou farmaceutickou společností Pfizer.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v červenci uvedla, že za vedoucího kandidáta v celosvětové snaze získat vakcínu schopnou zastavit koronavirus SARS-CoV-2 považuje látku AZD1222.

Tato experimentální vakcína společnosti AstraZeneca je bezpečná a v první fázi klinických testů na zdravých dobrovolnících vyvolává imunitní reakci.

Mohlo by Vás zajímat

Do očkovací loterie se už přihlásilo téměř 950.000 lidí

Registrace do slosování o očkovací prémii je spuštěna 23 dní a za ten čas se na stránce www.bytzdravyjevyhra.sk přihlásilo téměř 950.000 očkovaných. Jen během...