Středa, 22 března, 2023
aktualne

Otravné svědění: neurodermatitida je pro děti náročná

on

Červená, šupinatá pleť a silné svědění – neurodermatitida se bohužel nedá vyléčit, dá se však dobře léčit. Zejména u dětí je třeba dbát na určité věci.

db, Pravda 23.06.2020 13:00 pokožka, krém, ekzém Foto: Shutterstock
Atopický ekzém vzniká vzájemným působením různých vnitřních a vnějších faktorů.
Onemocnění kůže, neurodermatitida, je někdy obtížné diagnostikovat, často se zaměňuje s alergiemi. V každém případě musí být lékařsky objasněny. Otravné svědění je především pro děti mimořádně náročné.

Jak ji rozeznat?

Charakteristickým znakem atopické dermatitidy či atopického ekzému je chronicky se opakující zánět kůže spojený se silným svěděním. Pokožka je zároveň velmi suchá. Symptomy neurodermatitidy jsou různorodé a postupem času se mění. Zatímco akutní forma ekzému se silným zarudnutím a mokvajúcimi ranami převládá u kojenců a batolat, u starších dětí a dospělých existují převážně chronické kožní změny s větší, drsnou a extrémně suchou pokožkou na kloubech kolen a loktů. U kojenců je ekzém převážně lokalizován na obličeji a na kloubech. Ekzém se často objevuje i jen ve formě minimálních projevů, například na rukou či ve formě popraskaných rtů.

Co je příčinou?

Atopický ekzém vzniká vzájemným působením různých vnitřních a vnějších faktorů. Kromě dědičných predispozic hrají významnou roli i vnější příčiny. Typická je zvýšená reaktivita kůže a sliznic se sklonem k alergiím, která může vést k rozvoji astmatu či senné rýmy. Při léčbě je snaha dosáhnout zmírnění svědění, úspěšné jsou v tomto směru antialergika a antihistaminika. Ověřila se kombinace slabších kortikoidních mastí.

Mohlo by Vás zajímat

Žádné rukávky ani kruhy. Jak správně učit děti plavat

Kola, vesty ani rukávníky nepotřebujete. Slouží spíše na bezpečnost dětí, když nejsou ve vodě pod dohledem, nikoli na výuku. Pokud je chcete učit plavat,...