Pátek, 2 června, 2023
aktualne

Během prázdnin přibývají úrazy dětí! Jak jim předejít? I nošením přilby

on

Pokud je to možné, dítě by mělo sportovat na místech s nízkým provozem, ideální na cyklistických stezkách, dodávají.

TASR 06.07.2020 13:00 úraz – dítě – kolo – pád Foto: Shutterstock
Zejména v létě přibývá úrazů u dětí.
Během prázdnin mají děti spoustu volného času na rozličné aktivity, často bývají rozptýlené, nesoustředěné a nemyslí na to, že by se mohly zranit.

Rodiče by však riziko úrazů podceňovat neměli. Upozorňuje na to vedoucí sekce ochrany a podpory zdraví a specializovaných činností Úřadu veřejného zdravotnictví (ÚVZ) SR Jana Hamada.

ÚVZ SR připomíná, že není vhodné přeceňovat schopnosti dítěte a třeba pro něj vybírat aktivity přiměřené věku. Například při cyklistice dejte dítěti bezpečnostní vestu a přilbu, při bruslení i chrániče na zápěstí, lokty a kolena, uvádí ÚVZ SR na webové stránce. Přilba podle hygieniků redukuje riziko poranění hlavy až o 85 procent. Pokud je to možné, dítě by mělo sportovat na místech s nízkým provozem, ideální na cyklistických stezkách, dodávají.

Při plavání, hrách ve vodě i vodních atrakcích dítě nenechávejte ani na chvíli bez dozoru dospělého, stejně i na trampolínách a na nafukovacích atrakcích hradech, prolézačkách, skluzavkách, upozorňuje ÚVZ SR. Je třeba také dohlédnout na to, aby se děti s míčem nehrály blízko cesty, protože nevědí dobře odhadnout rychlost a blízkost auta a zhodnotit dopravní situaci.

Mezi nejčastější prázdninové úrazy dětí patří podle pojišťovny Generali zlomeniny dále vymknutí a vykloubení, naražení a pohmoždění, nejčastěji prstů rukou. Příčinou prázdninových úrazů jsou zejména pády, pak poranění a otravy. Vyskytují se i úrazy při manipulaci s předměty.

Děti podle pojišťovny třeba poučit io bezpečném chování při návštěvě koupališť. Vyvarovat jejich třeba před běháním po mokrých plochách. Zvláště nebezpečné je pro děti skákání do rybníků s neznámou hloubkou vody. Při skoku do vody na místě, kde je jezero mělké nebo má kamenité dno, si dítě může způsobit vážné zranění, „uvádí pojišťovna. Děti by měly skákat jen do vod, které dobře znají av teplém počasí se před skokem předem zchladit, aby předešli teplotnímu šoku pro tělo.

Mohlo by Vás zajímat

Žádné rukávky ani kruhy. Jak správně učit děti plavat

Kola, vesty ani rukávníky nepotřebujete. Slouží spíše na bezpečnost dětí, když nejsou ve vodě pod dohledem, nikoli na výuku. Pokud je chcete učit plavat,...