Středa, 1 února, 2023
aktualne

Povinné ručení do tisíce? Jaké je srovnání? 

on

Schůdných cest, jak se uskrovnit a osekat výdaje, je vícero. Mnohdy lze ušetřit i tam, kde by to člověka běžně nenapadlo. Proč nezrevidovat nejrůznější pojistky, včetně povinného ručení? I u těchto produktů je možné přijít na to, jak zbytečně nepřeplácet. 

Povinné ručení je druh pojištění motorového vozidla, které kryje škody na majetku, zdraví a životě způsobené vlastním vozem cizím osobám. Včetně ušlého zisku nebo zhoršeného společenského uplatnění. 

Již ze samotného názvu vyplývá, že ignorovat toto pojištění ze zákona nelze. Každý majitel a provozovatel registrovaného vozidla proto musí počítat s výdaji navíc za každoroční pojistku

Cena povinného ručení je variabilní. Respektive cenu tvoří několikero faktorů, mezi něž patří způsob užití vozu, značka a model auta, objem a výkon motoru, typ paliva, stejně jako věk a bydliště řidiče a počet jeho předešlých autonehod. 

Nejlevnější pojistky na auto přitom mohou startovat i pod tisícem korun za rok. Ovšem nejlevnější nemusí vždy znamenat nejlepší. Vždy záleží, jaké má kdo požadavky a přání, co by mělo povinné ručení splňovat a zahrnovat. 

Nebát se změny, zorientovat se na trhu a pozjišťovat si informace o jednotlivých produktech pojišťoven. To je základ úspěchu, jak ušetřit na povinném ručení. 

Obecně je doporučováno řídit se poměrem cena kvalita. Zvážit pro a proti. Porovnat, co vše pojištění zahrnuje, jak vysoké jsou limity pojistného plnění a rovněž zda jsou možná přídavná připojištění, typu střet se zvířetem nebo pojištění skel.

Srovnání povinného ručení 

Srovnávač povinného ručení udělá veškerou práci za řidiče – pojistníka. Jedná se o online nástroj, který na základě zadaných parametrů vyhodnotí dostupné pojistky a vybere ty, které nejvíce odpovídají požadavkům. Více na https://www.vpojisteni.cz/

Díky online kalkulačce již není potřeba trávit hodiny vzácného času probíráním se nabídek jednotlivých pojišťoven, porovnávat ceníky a studovat si obchodní podmínky. Srovnávač nabízí stejné výsledky do několika málo minut. 

Ve prospěch řidičů hovoří fakt, že velké procento pojišťoven v rámci konkurenčního boje o každého klienta nabízí ke svým produktům bonusy v podobě rozšířených asistenčních služeb, dále úrazové pojištění řidiče, včetně osobních věcí, vysoké krycí limity, odtahovou službu zdarma, nebo slevu při uzavření smlouvy přes internet. 

Výpověď povinného ručení

Pokud řidič nalezne výhodnější pojistku, bude nezbytné rozvázat smlouvu o pojištění původním. Nutno podotknout, že zejména před koncem pojistného období, to pojišťovny dohodou nedělají rády. 

Výpověď povinného ručení může mít vícero důvodů. Nejčastěji se tak děje při prodeji, přepisu nebo likvidaci vozu. Ovšem vypovědět pojištění lze i v ostatních případech. Které to jsou? 

Výpověď povinného ručení se může na první pohled zdát jako komplikovaná, ovšem ušetřené finance za administrativu navíc stojí. 

Výpověď povinného ručení při přepisu vozu – zde pojistka končí doručením smlouvy o prodeji auta a zároveň písemnou výpovědí. Příčina výpovědí je logická a není zde důvod pojistku uměle prodlužovat výpovědní lhůtou. 

Totéž platí v případě výpovědi při vyřazení auta z registru silničních vozidel. Může tak být učiněno při odhlášení trvalém i dočasném. Okamžitá výpověď vchází v platnost také v případě odcizení vozidla

Optimální je počkat si na konec pojistného období, kdy dochází k automatickým obnovám smluv. Nechce-li již řidič smlouvu prodlužovat, musí zaslat své současné pojišťovně výpověď alespoň šest týdnů před uplynutím aktuálního pojistného období. 

V případě, že pojišťovna navýší sazby a zákazník se zdražením nesouhlasí, může podat výpověď do jednoho měsíce od oznámení změny. Dvouměsíční lhůtu má klient v situaci, kdy má uzavřenu smlouvu novou, avšak není s pojištěním spokojen. 

V neposlední řadě je možnost vypovědět smlouvu o povinném ručení do tří měsíců od pojistné události, a to pokud se řidiči nezamlouvá plnění po dopravní nehodě

Mohlo by Vás zajímat

Žádné rukávky ani kruhy. Jak správně učit děti plavat

Kola, vesty ani rukávníky nepotřebujete. Slouží spíše na bezpečnost dětí, když nejsou ve vodě pod dohledem, nikoli na výuku. Pokud je chcete učit plavat,...