Neděle, 2 října, 2022
aktualne

Vytlačily jste z citronu šťávu a hned ho házíte do koše? Proč? Není to odpad, dá se využít

on

Pokud vám již v ruce zůstane jen vylisovaný citrón, stále má své využití – například s ním můžete vyčistit nepříjemný vodní kámen z umyvadla. Ale to není všechno.

Pravda 13.12.2020 13:00 citrón, kůra, odšťavovač Foto: Shutterstock
Co s vyždímaným citronem?
Jakmile z citronu vyždímáte šťávu, házíte ho do koše? To je škoda! To, co z citronu zůstane, můžete ještě využít.

Citrony se primárně používají při přípravě nápojů či jídla. Ať už v čaji, citrónové koláči, ranním smoothie či jen jako plátky ve vodě. Citrusové ovoce však dokáže víc. Může se použít při péči o krásu a také jako domácí čistící prostředek.

Pokud vám již v ruce zůstane jen vylisovaný citrón, stále má své využití – například s ním můžete vyčistit nepříjemný vodní kámen z umyvadla a z armatury. Díky kyselosti se usazeniny rozpouštějí snadněji a když například toaletu potřete citrónovou kůrou, bude nejen příjemně a svěže vonět, ale kůra poskytuje i jistý antibakteriální film.

Vyždímaný citron můžete vložit na noc do prázdné myčky nádobí, díky čemuž ji krásně provoní. Pokud se citron používá v domácnosti při čištění pravidelně, je to lepší a hlavně ekologičtější možnost jak množství chemikálií.

Slupkou z citronu můžete rovněž přetřít plastové nádoby, ve kterých je cítit pach potravin, například i svačinové boxy školáků. Pokud se chcete zbavit pachu česneku, který jste krájely nožem, čepel přetřete rovněž citrónovou kůrou.

Stránka merkur.de doporučuje vyrobit si vlastní citrusovou vůni do rozprašovače. Kůru z citronů vložte do misky a zalijte 100 ml vodky. Nechte 2 dny odstát, pak přelijte přes sítko a nalijte do 500 ml láhve s rozprašovačem, doplní destilovanou vodou.

Citronová kůra bývá chemicky ošetřovaná, proto citron před použitím při čemkoliv vždy důkladně omyjte. Kůru z vytlačeného citronu můžete nakrájet a vysušit na radiátoru. Následně kůru rozmixujte (nebo rozemele) na jemnější prášek, přidejte olivový či kokosový olej, třtinový cukr a máte peeling například na ošetření drsné kůže na chodidlech.

Mohlo by Vás zajímat

S nápadným kloboukem se něžná Sophie, hraběnka z Wessexu, neumí rozloučit!...

Jaké sympatické! 56-letá Sophie, hraběnka z Wessexu, recykluje svůj oblíbený módní doplněk. Pravda 18.06.2021 09:00 Sophie, hraběnka z Wessexu-koláž Foto: ProfimediaSophie, hraběnka z Wessexu -...