Středa, 1 února, 2023
aktualne

Vytlačily jste z citronu šťávu a hned ho házíte do koše? Proč? Není to odpad, dá se využít

on

Pokud vám již v ruce zůstane jen vylisovaný citrón, stále má své využití – například s ním můžete vyčistit nepříjemný vodní kámen z umyvadla. Ale to není všechno.

Pravda 13.12.2020 13:00 citrón, kůra, odšťavovač Foto: Shutterstock
Co s vyždímaným citronem?
Jakmile z citronu vyždímáte šťávu, házíte ho do koše? To je škoda! To, co z citronu zůstane, můžete ještě využít.

Citrony se primárně používají při přípravě nápojů či jídla. Ať už v čaji, citrónové koláči, ranním smoothie či jen jako plátky ve vodě. Citrusové ovoce však dokáže víc. Může se použít při péči o krásu a také jako domácí čistící prostředek.

Pokud vám již v ruce zůstane jen vylisovaný citrón, stále má své využití – například s ním můžete vyčistit nepříjemný vodní kámen z umyvadla a z armatury. Díky kyselosti se usazeniny rozpouštějí snadněji a když například toaletu potřete citrónovou kůrou, bude nejen příjemně a svěže vonět, ale kůra poskytuje i jistý antibakteriální film.

Vyždímaný citron můžete vložit na noc do prázdné myčky nádobí, díky čemuž ji krásně provoní. Pokud se citron používá v domácnosti při čištění pravidelně, je to lepší a hlavně ekologičtější možnost jak množství chemikálií.

Slupkou z citronu můžete rovněž přetřít plastové nádoby, ve kterých je cítit pach potravin, například i svačinové boxy školáků. Pokud se chcete zbavit pachu česneku, který jste krájely nožem, čepel přetřete rovněž citrónovou kůrou.

Stránka merkur.de doporučuje vyrobit si vlastní citrusovou vůni do rozprašovače. Kůru z citronů vložte do misky a zalijte 100 ml vodky. Nechte 2 dny odstát, pak přelijte přes sítko a nalijte do 500 ml láhve s rozprašovačem, doplní destilovanou vodou.

Citronová kůra bývá chemicky ošetřovaná, proto citron před použitím při čemkoliv vždy důkladně omyjte. Kůru z vytlačeného citronu můžete nakrájet a vysušit na radiátoru. Následně kůru rozmixujte (nebo rozemele) na jemnější prášek, přidejte olivový či kokosový olej, třtinový cukr a máte peeling například na ošetření drsné kůže na chodidlech.

Mohlo by Vás zajímat

Žádné rukávky ani kruhy. Jak správně učit děti plavat

Kola, vesty ani rukávníky nepotřebujete. Slouží spíše na bezpečnost dětí, když nejsou ve vodě pod dohledem, nikoli na výuku. Pokud je chcete učit plavat,...