Je klíčové vzdělávat a rozšiřovat povědomí lidí o tom, jaká by měla být péče o pokožku v případě působení slunečního záření. Jednou z věcí, na kterou jakoby stále zapomínáme je působení záření UVA a jeho následky z dlouhodobého hlediska.
zg, Pravda 23.06.2021 06:00 shutterstock 739824520 Foto: Shutterstock
Při solární ochraně je důležité myslet i na ochranu proti UVA.
Na nedávné konferenci s předními odborníky z celého světa, které organizovala značka La Roche Posay, na to upozornilo několik dermatologů. Jedním z nich byl i renomovaný francouzský lékař Thierry Passeron. „Mnoho lidí si neuvědomuje, že právě UVA působí mnohem negativnější na naši kůži a velmi hluboko ovlivňuje fyziologii naší pokožky,“ upozornil.
UVA záření se podílí na vzniku vrásek, skvrn od slunce (pigmentových skvrn), suché kůže, vzniku slunečních alergií a může přispět i ke vzniku rakoviny kůže. Mnoho z nás vnímalo dosud potřebu zejména být chráněni před zářením UVB – to způsobuje spálení kůže při nedostatečné ochraně a poznatky o tom, jaké stopy zanechává z dlouhodobého hlediska nechráněná a sluncem poškozená kůže jsou už dnes asi všem známé.
Chraňte pokožku před slunečním zářením
FOTOGALERIE
Hydratační opalovací mléko Anthelios 50 + …
Opalovací krém Aloe Soothing Sun Cream SPF50 + …
- 4Nový gelový krém na opalování s …
Jenže, faktem je, upozorňují lékaři, že například zatímco záření UVB působí nejsilněji na lidi se světlým typem kůže (pokud se dostatečně nechrání), nezpůsobuje takové problémy lidem s tmavším fototypem (jelikož ti se nespálí na slunci tak snadno). Ve srovnání s tím se však záření UVA podepisuje na změnách na kůži bez ohledu na fototyp a jeho negativní působení zasáhne stejně světlé, ale i tmavé typy.
„Pokud si vybíráte opalovací krém pouze na základě výše ochranného faktoru SPF, chráníte se málo, protože tento údaj se týká pouze záření UVB,“ upozornil Passeron. „Je nutné sáhnout po produktech, které chrání kůži stejně před zářením UVA i UVB,“ podotkl dermatolog.
„Číslo SPF vám vlastně neřekne nic, pokud se bavíme o ochraně před zářením UVA,“ upozornil Martin Josse, šéf vývojových laboratoří solární kosmetiky společnosti L’Oréal Paris. „Je důležité hledat na produktech znak ochrany proti tomuto záření, který obvykle tvoří zkratka UVA v kroužku a nachází se hned za údajem o výši SPF a ochraně proti UVB záření,“ upozorňuje. Ještě důležitějším znakem ochrany proti UVA záření je pak znak PA s přidaným plus, který se používá k označení přípravků zejména v asijských zemích, ale i na některých výrobcích na evropském trhu. Čím více plusiek se za zkratkou PA nachází, tím vyšší ochranu proti UVA produkt poskytuje. Nejvyšší možná je zatím čtyři plus.
žena, pláž, opalování, slunce
ČTĚTE VÍCE
Kritici snesly pod zem Paltrowové rady o opalování! Co dělat, abychom pleť chránili?
Je dobré si uvědomit, že solární ochrana se netýká jen pobytu na dovolené. Přestože lékaři a dermatologové se snaží šířit povědomí o nutnosti ochrany, jen každý čtvrtý člověk na světě si aplikuje krém s ochranou proti slunci denně. Ochrana je podle statistik nedostatečná. Slunce nepůsobí na kůži pouze přímo a v momentě, kdy si lehneme na ručník či osušku na pláži nebo na zahradě. Doprovází nás všude. Pod širým nebem mu neuniknete ani tehdy, když je zataženo. Záření UVA a UVB prochází i přes mraky. Sluneční záření prochází i přes sklo, působit může v interiéru automobilu, zasáhne vaši pleť, pokud sedíte za oknem ve světle.
„Měli bychom chápat, že dostatečná kvantita je klíč k dostatečné ochraně,“ reagoval kožní lékař Passeron na otázku, kolik vlastně tedy máme aplikovat přípravku pro dostatečnou ochranu. „Například na obličej mým pacientům doporučuji množství krému v objemu čajové lžičky. Nestačí aplikovat ji jen ráno, zejména v letním období je nutné, abyste aplikaci zopakovali i na oběd a případně i odpoledne, když je sluneční záření velmi silné, „uvedl dermatolog.
Lékaři zdůrazňují, že pokožku bychom měli chránit, abychom se vyhnuli hrozbě rakoviny kůže v pokročilém věku, ale také projevů, které slunce dokáže přinést již za pár let – zmíněných pigmentových skvrn, vrásek či podrážděné a suché kůže. Se silným sluncem posledních dnů a dalšími týdny, které nás s ním čekají, je jejich výzva o to aktuálnější. Určitě bychom však neměli rezignovat na ochranu pleti ani po létě. Odpověď proč, známe.
https://svet-muze.cz/pandemii-ktera-prisla-z-ruska-mohl-zpusobit-koronavirus-co-nas-muze-naucit/
https://promenazeny.cz/hladkou-pokozku-po-cely-rok-zajisti-laserova-epilace/
https://omuzich.cz/mate-chut-si-zastrilet-a-nechcete-zbrojni-prukaz-vyzkousejte-vzduchovku/