Pátek, 2 června, 2023
aktualne

Děti je potřeba očkovat, neboť jsou nejvíce ohroženy infekčními nemocemi

on

3
Infekce, proti kterým se na Slovensku povinně očkuje, nejvíce ohrožují nejmladší děti.

TASR 16.07.2020 12:45 očkování Foto: Shutterstock
Očkování jsou pro děti důležité. Chrání jejich zdraví.
Mívají u nich těžký průběh, protože jejich imunitní systém ještě není schopen ubránit se mnohým infekcím. Proto je třeba chránit očkováním, jehož cílem je dosáhnout dlouhodobé imunitu organismu. Informuje o tom Úřad veřejného zdravotnictví (ÚVZ) na portálu ockovaniechrani.sk.

„Podání vakcíny nevyvolá onemocnění, ale povzbudí imunitní systém dítěte, aby vytvořil ochranné protilátky proti onemocnění. Ty, spolu s dalšími složkami imunitního systému, infekci rozpoznají a zničí, „říkají odborníci. Délka ochrany po očkování podle nich závisí na faktorech jako je typ vakcíny, způsob aplikace, imunitní stav očkovaného. Dlouhodobou ochranu lze dosáhnout podáním více dávek vakcíny.

Intervaly podávání jednotlivých druhů vakcín a počet dávek se určují tak, aby poskytovaly co nejlepší ochranu. Schéma očkování pro povinné pravidelné očkování dětí určuje každoročně očkovací kalendář. „V současnosti se používají kombinované vakcíny, díky čemuž se snížil počet vpichů a tím i traumatizace dítěte. Kvalita současných vakcín umožňuje podávat několik vakcíny najednou, „uvedli odborníci.

Dětský imunitní systém je po narození podle nich schopný přijmout více než miliardu antigenních podnětů najednou. Antigen je látka, která vyvolává tvorbu protilátek. V současnosti děti v rámci povinného očkování dostávají přibližně pouze 60 antigenů.

Čím více osob v populaci je očkovaných, tím více se podle KHS snižuje riziko vzniku a šíření onemocnění. Proto je nutné, aby byli očkováni všechny zdravé děti, které na něj nemají zdravotní kontraindikaci. Očkování tak chrání celou společnost, včetně těch, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou dát očkovat.

Infekční onemocnění, proti kterým se na Slovensku povinně očkuje, patří mezi vážné stavy ohrožující zdraví a životy. Lze je překonat, ale zanechávají trvalé následky.

Mohlo by Vás zajímat

Žádné rukávky ani kruhy. Jak správně učit děti plavat

Kola, vesty ani rukávníky nepotřebujete. Slouží spíše na bezpečnost dětí, když nejsou ve vodě pod dohledem, nikoli na výuku. Pokud je chcete učit plavat,...