Středa, 1 února, 2023
aktualne

Na teenagery striktní zákazy týkající se TikToku neplatí! Rodiče musí být ve střehu

on

V souvislosti s využíváním mobilní aplikace TikTok policie vyzývá nezletilých, aby zvážily obsah videí, které jejím prostřednictvím zveřejňují.

SITA 17.07.2020 12:00 cestování, dovolená, batoh, turistka, … Foto: Shutterstock
Jak dále informovala mluvčí prezídia Policejního sboru Denisa Bárdyová, obsah TikToku je tvořen krátkými videi se zvukovým pozadím. Uživatelé jsou zároveň motivováni „sbíráním srdíček“ jak formou pozitivní reakce za svá videa a zvyšováním počtu sledovatelů svého komunikačního kanálu.

„Součástí TikToku jsou videa, na kterých se objevují spoře oblečeni teenageři, někdy ve věku pod 15 let. Před kamerou vystupují s cílem pobavení svého publika, splnění výzvy nebo získání uznání za svalstvo, pokud jsou aktivní sportovci. Právě takový obsah láká anonymních uživatelů, mezi kterými jsou i pedofilové, „upozornila Bárdyová. Dodala, že takovýmto jednoduchým způsobem tak získávají bez vědomí majitele videí jeho obnažené záběry, stahují si je buď pro vlastní potřebu, nebo je šíří dál mezi svou komunitu.

Samostatnou kapitolou různorodosti obsahu TikToku jsou podle policie řetězové výzvy, ke kterým dochází mezi jednotlivými uživateli. Některé z výzev mají přitom humorný a bezpečný charakter, další patří do skupiny nebezpečných a může dojít k poranění jejich napodobovatelé. „Rodičům teenagery doporučujeme, aby neřešili nové technologie striktním zákazem, který by jejich děti mohl ještě více motivovat k tomu, aby si založili, tajný ‚účet proti vůli rodičů. Racionálnější je vést s teenagery debatu, v níž jim budou vysvětleny možné rizika uvedená v této tiskové zprávě. V případě mladistvých do 15 let doporučujeme, aby byl mezi přáteli, respektive fanoušky jejich účtů na sociálních sítích jeden z rodičů s cílem kontroly zveřejňovaného obsahu, „řekla Bárdyová.

S více než 800 miliony uživatelů je čínská mobilní aplikace TikTok šestou nejpopulárnější sociální sítí na světě. V počtu stažení, téměř dvě miliardy, je nejstahovanější aplikací, která je dostupná ve více než 150 zemích světa včetně ČR. Její hlavní cílovou skupinou jsou mladí lidé, převážně do 20 let, přičemž silné zastoupení mají i mladiství do 15 let.

Mohlo by Vás zajímat

Žádné rukávky ani kruhy. Jak správně učit děti plavat

Kola, vesty ani rukávníky nepotřebujete. Slouží spíše na bezpečnost dětí, když nejsou ve vodě pod dohledem, nikoli na výuku. Pokud je chcete učit plavat,...