Středa, 1 února, 2023
aktualne

Jak hledat práci po ukončení školy radí Personalistka.cz

on

Jste čerstvě po dokončení učiliště, odmaturovali jste, nebo máte za sebou úspěšné státnice? Pro nejednoho studenta je těžké najít si hned po škole práci. Jak je to možné? Jednoduše. Sice má teorie plnou hlavu, ale zaměstnavatelům – certifikace firem, vadí, že nemá žádnou praxi. Nechtějí, aby se u nich učil, získával své první zkušenosti, nejraději by ostříleného a zkušeného „pracanta“. Praxi však mají jen studenti docházející do firem nebo absolvovanou ve škole, což mnohdy pro získání práce nestačí.

Práce v hodná i pro absolventy

Nezoufejte. I přesto, že chtějí zaměstnavatelé nejlépe zkušené zaměstnance, stále jsou k dispozici i pracovní pozice, u nichž bývá napsáno, že se hodí i pro absolventy. Jde o funkce, které nejsou příliš náročné a zvládne je každý šikovný a snaživý člověk, který absolvoval školu se zaměřením na tuto funkci. V nabídce inzerce práce zdarma jde např. o kancelářské práce, ale i jednoduché fakturace, obsluha tiskárny, třídění pošty a její odnos na poštu u velkých firem, různé funkce operátorů v call centrech, v klientských centrech…

Je potřeba počítat s tím, že u některých profesí vás bude na začátku týdenní i několikatýdenní školení, během něhož vám zaměstnavatel „nacpe“ do hlavy co nejvíce informací, které budete potřebovat, a dá vám k ruce několik manuálů, které vám budou nápomocné.

Vypilujte váš životopis

I když zatím nemáte uvádět jakou praxi, může váš životopis zaujmout. Dbejte na výbornou úpravu, gramatiku, řekněte, jaké máte přednosti, že jste např. časově flexibilní, že uvítáte možnost vzdělávání se, že byste ocenili možnost kariérního růstu… Přednost je i pečlivost, dochvilnost, trpělivost a další. Neuvádějte ale nic, co není pravda. Mohlo by se vám to vymstít.

K hledání práce přistupujte zodpovědně a aktivně, vyzkoušejte třeba oblíbený pracovní portál Personalistka.cz. Přece chcete začít co nejdříve vydělávat a šetřit si na to, po čem toužíte. Samostatnost je vám se zaměstnáním blíž.

Mohlo by Vás zajímat

Žádné rukávky ani kruhy. Jak správně učit děti plavat

Kola, vesty ani rukávníky nepotřebujete. Slouží spíše na bezpečnost dětí, když nejsou ve vodě pod dohledem, nikoli na výuku. Pokud je chcete učit plavat,...