Sobota, 28 ledna, 2023
aktualne

Co je atopický ekzém a jaké jsou jeho formy

on

Atopický ekzém, známý také jako atopická dermatitida, je vyrážka na kůži, která vzniká v důsledku slabé a poškozené kožní bariéry, která nedokáže zabránit proniknout dráždivým látkám do pokožky. Atopická dermatitida se projevuje nejčastěji u kojenců a do 10. roku života se vytratí. Existují však případy, kdy člověka tento ekzém trápí celoživotně, nebo se vyskytne až v dospělém věku.

Druhy atopického ekzému

Atopický ekzém lze dělit podle místa výskytu vyrážky a podle jejího vzhledu na flexurální, numulární, dyshidrotickou a pruriginózní.

  • Flexurální: vyrážka se objevuje v záhybech na těle, nejčastěji v loketních nebo kolenních jamkách. Pokožka je suchá a zarudlá, mohou se vyskytnout praskající puchýřky, ktré je snadné zaměnit s plísní.
  • Numulární: vyrážka příliš nesvědí, objevuje se nejčastěji na nohách a vyskytuje se především v zimním období, kdy je více sucho. Vyrážka je penízkového tvaru, oválné skvrny jsou výrazně ohraničené.
  • Dishidrotická: silně svědivá vyrážka, která přechází až do pálení, se objevuje na dlaních a na chodidlech. Vznikají podkožní pupínky a puchýřky, které jsou velmi snadno zaměnitelné s alergickou reakcí nebo s plísní na nohou a rukou.
  • Pruriginózní: extrémně svědivé podkožní pupínky, které se objevují na obličeji, trupu, končetinách a kdekoliv jinde, různě na těle. Charakteristický pro ně je „výkvět“, který jakoby vyrůstá nad pokožku.

Léčba a prevence atopického ekzému

První setkání s atopickým ekzémem je vždy v akutní fázi – jinak byste se o něm nedozvěděli. V tomto případě je nutné navštívit dermatologa, který stanoví potřebnou léčbu, zbaví vás ukrutného svědění a zánět skrze různé krémy a masti vyléčí. Bohužel tím není vyhráno. Jakmile je akutní fáze zažehnána, přecházíme do klidové fáze, ve které budeme potřebovat pokožku co nejdéle udržet. Napomáhat bude správné mytí pokožky, pobyt u moře a mast na atopický ekzém, který pokožku chrání před nežádoucími látkami, a navíc ji hydratuje.

Mohlo by Vás zajímat

Víte, jak mohou džíny škodit planetě?

Nejčastěji nošené oblečení na světě, džíny, jsou také jedním z největších znečišťovatelů planety. ČTK 12.06.2021 06:00 histoire-1 Foto: @Universcience Photo: Marie BrunelVýstava džínů ve Francii...